Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή. Παρακαλούμε δείτε σχετικά τον Οδηγό Εφαρμογής του Προγράμματος.

 

Η αίτηση για συμμετοχή στο Πρόγραμμα γίνεται μέσω του www.buildingcert.gr με χρήση των κωδικών σας και συμπληρώνοντας ορισμένα πεδία στη φόρμα «Υποψήφιοι Μόνιμοι Ενεργειακοί Επιθεωρητές» / «Αίτηση για συμμετοχή στο Πρόγραμμα Ενίσχυσης».

 

Επισημαίνεται ότι, από το Πρόγραμμα μπορούν να ωφεληθούν και όσοι ανήκουν στο μητρώο προσωρινών Ενεργειακών Επιθεωρητών, ενώ βασική προϋπόθεση για τη χορήγηση της ενίσχυσης είναι η ολοκλήρωση της υποχρεωτικής εξειδικευμένης κατάρτισης για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή.

 

Διαβάστε Χρήσιμες Ερωτήσεις / Απαντήσεις για το Πρόγραμμα.

 

Διόρθωση 14/10/2013

 

Τροποποίηση της Κοινής Υπουργικής Απόφασης με Α.Π. 13/12-01/17373/1239/20.09.2013 “Ανοικτή πρόσκληση προς Δικαιούχους στο Πλαίσιο του Προγράμματος «Ενίσχυση Δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή»”

 

Δείτε εδώ: http://sites.diavgei...ΛΛΡ0-ΖΥΚ

 

Click here to view the είδηση

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ:

"Επισημαίνεται ότι, από το Πρόγραμμα μπορούν να ωφεληθούν και όσοι ανήκουν στο μητρώο προσωρινών Ενεργειακών Επιθεωρητών, όχι όμως όσοι αποκτήσουν την ιδιότητα του ενεργειακού επιθεωρητή. Καθώς έχετε ήδη υποβάλλει αίτηση για απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή, εάν επιθυμείτε να συμμετάσχετε στο Πρόγραμμα Ενίσχυσης πρέπει να υποβάλετε αίτηση άμεσα."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα....Δηλαδή θα πρέπει η αίτηση αυτή να έχει προηγηθεί της αίτησης για το μητρώο των μόνιμων? Αυτοί που έχουν στείλει ήδη την αίτηση από τις 9/9 για μόνιμους εξαιρούνται?

Link to comment
Share on other sites

Όχι μάλλον εννοεί να κάνεις άιτηση για την επιδότηση άμεσα ΠΡΙΝ γίνει δεκτή η αίτηση που έχεις κάνει για να μπεις στο μητρώο. Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο.

 

Στο σύστημα κάτω απ το λινκ για την υποβολή της αίτησης για μόνιμος έχει βγάλει λινκ για υποβολή αίτησης για επιδότηση

Edited by dim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ την έστειλα την αίτηση. 
Από κάτω έγραφε οτι δε μπορείς αν έχεις την ιδιότητα του μόνιμου.

Δεν ξέρω αν είναι ασαφές ή όχι.
Εγώ πάντως όπως και κανένας μας δεν έχει την ιδιότητα του μονίμου. Οπότε λέω οτι μπορώ.

 

Στην εκύκλιο δεν βρήκα κάτι, εκτός αν δε το πρόσεξα και στο μεταξύ η ΕΥΕΠΕΝ μου απάντησε στο ερώτημα μου

 

Καλησπέρα,

 

υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα για την εξέταση των δικαιολογητικών των υποψήφιων μόνιμων επιθεωρητών;

 

Υπάρχει ενδεικτικός χρόνος εστω και  στο περίπου; 

 

 

ως εξής:

 

Η Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Ενέργειας (ΕΥΕΠΕΝ) οφείλει να εξετάσει το αίτημα εντός δύο (2) μηνών από την ημερομηνία λήψης της Αναγγελίας και της πλήρους υποβολής όλων των προβλεπόμενων παραπάνω νόμιμων δικαιολογητικών.

Στην περίπτωση που δεν πληρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις ή δεν προκύπτει η συνδρομή τους από τα υποβληθέντα στοιχεία, η ΕΥΕΠΕΝ ενημερώνει εγγράφως τον ενδιαφερόμενο ότι του απαγορεύει την άσκηση της δραστηριότητας, γνωστοποιώντας και τους σχετικούς λόγους.

Άλλως, μετά παρέλευση δύο (2) μηνών ο ενδιαφερόμενος ασκεί τη δραστηριότητα ελεύθερα, χωρίς άλλη ειδοποίηση ή ενέργεια από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο.

 

 

Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

δες και FAQ 4 

 

Σηµειώνεται ότι το Πρόγραµµα απευθύνεται σε όλους όσοι έχουν 
ολοκληρώσει ή πρόκειται να ολοκληρώσουν την εξειδικευµένη κατάρτιση 
για να αποκτήσουν την ιδιότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή.
 
Οπότε έχει δίκιο ο van2001, αν και πιστευω οτι το οριστικό προσωρινομόνιμο μητρώο θα είναι σε ισχύ μετά από 1 μήνα και ισως μέχρι τις 09/11
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν για κάθε ανακοίνωση προς τους μηχανικούς να πρέπει να συμβουλευόμαστε το μαντείο των Δελφών?

Τέλος πάντων όπως το καταλαβαίνω, έκτός από αυτό που λέει ο dim, θεωρώ ότι κανείς δεν είναι μόνιμος αν δεν ολοκληρωθούν οι εξετάσεις!! Παραμένει προσωρινά μόνιμος....ή μήπως όχι πάλι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κανείς έως τώρα δεν είναι μόνιμος, νομίζω πως όλοι όσοι έχουν παρακολουθήσει σεμινάρια δικαιούνται την επιδότηση.

Παρ' όλα αυτά, υπάρχουν στο παρακάτω link οδηγίες και μοριοδότηση (?) για όλους μας.

 

https://www.buildingcert.gr/enisxysi_odigos_130920.pdf

 

Και όποιος κατάλαβε... κατάλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω να πω και σόρυ για το οφτόπικ, αλλά είναι εντελώς γελοίο να ακούμε 3-4 χρόνια για ηλεκτρονική διακυβέρνηση και άλλους ηλεκτρονικούς ηρωισμούς και να φτάνουμε στο σημείο μέσα σε 10 μέρες να κάνουμε μια αίτηση με δικαιολογητικό το πτυχίο και μια με νέο δικαιολογητικό την ημερομηνία του προηγούμενου δικαιολογητικού!!!! Για να μη μιλήσω για σκαναρισμένα παράβολα, τη δήλωση του εισοδήματος που έχεις ΗΔΗ δηλώσει στην εφορία κτλ. Ήμαρτον, πότε θα γίνουμε άνθρωποι ρε γμτ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.