Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Καλημέρα. Πρώτα κάνουμε την αίτηση για μόνιμο επιθεωρητή και μετά την αίτηση για την επιδότηση σεμιναρίου?

 

zio7 ναι...

 

 

Από που προκύπτει αυτό? Η αίτηση έχει προθεσμία μέχρι 11/10, αλλά μπορούν και αυτοί που δεν έχουν πραγματοποιήσει ακόμη σεμινάρια, έτσι φαίνεται από την ανακοίνωση και το έχουν πει και άλλα μέλη...

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση για τη συμμετοχή στο Πρόγραμμα, γίνεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά, μέσω της υφιστάμενης ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Μητρώου Ενεργειακών Επιθεωρητών και σύμφωνα με τους όρους και τη διαδικασία της πρόσκλησης. Συγκεκριμένα, ο δυνητικά δικαιούχος (υποψήφιος Ενεργειακός Επιθεωρητής),

αφού έχει υποβάλλει αναγγελία για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή, έχει τη δυνατότητα να υποβάλλει αίτηση για συγκεκριμένη/ες Κατηγορία/ες ενίσχυσης, με χρήση των κωδικών που του έχουν χορηγηθεί για τη χρήση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Μητρώου των Ενεργειακών Επιθεωρητών

 

 

Συχνές ερωτήσεις - ερώτηση 8

Link to comment
Share on other sites

"Με αυτόν τον ΚΜΧ έχουν παραληφθεί 0 e-mails - Από αυτά έχουν αποσπαστεί συνολικά 0 αρχεία"

αργεί πολύ σε αυτή τη κατάσταση? Πρέπει να περιμένω για να καταθέσω την αίτηση για την επιδότηση?

Εννοείς το email για την αναγγελία έναρξης?

Σε εμένα είχε κάνει 2 εργάσιμες ημέρες για να αποσπαστούν τα αρχεία  και να προχωρήσω στην επόμενη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είμαι στραβός ή ανόητος και δεν το βλέπω, όμως μπορεί κάποιος να μου πεί πού και πώς στέλνουμε τα δικαιολογητικά;
Έκανα αίτηση συμπηλώνοντας τα σχετικά πεδία, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς μπορώ να στείλω τα σκαναρισμένα δικαιολογητικά...

Link to comment
Share on other sites

Για την επιδότηση ούτε εγώ έχω βρει τρόπο να στείλουμε τα δικαιολογητικά, φαντάζομαι πως δεν υπάρχει ακόμα και σε λίγες μέρες θα βγει κάποια ανακοίνωση.

Εκτός εάν ούτε και εγώ βλέπω καλά, γιαυτό ρώτησα στο προηγούμενο μήνυμα εάν ο zio7 αναφέρεται στην αναγγελία έναρξης και όχι στην επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα και από εμένα και καλή μας τύχη στο πρόγραμμα της ενίσχυσης.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρέπει το email καταχώρησης δικαιολογητικών αίτησης για την εγγραφή στο μητρώο των μόνιμων ενεργειακών επιθεωρητών να είναι διαφορετικό από το email που θα καταχωρήσουμε τα δικαιολογητικά που ζητάει το πρόγραμμα ενίσχυσης, οπότε λογικά αναμένουμε να μας κοινοποιήσουν ένα διαφορετικό email. Εγω πιστεύω λογικά θα το δώσουν κατόπιν καταληκτικής ημερομηνίας συμπλήρωσης αιτήσεων οπότε ίσως και μετά τις 11/10 να γνωρίζουμε...

Κατά τα άλλα συμβουλευόμαστε όπως πολύ επιτυχημένα προείπαν κάποιοι συνάδελφοι το μαντείο των δελφών :grin:

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και έβγαλα γραμμή.

1) Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται θα μπορούμε να τα κάνουμε upload το buildingcert μέχρι τέλος της εβδομάδας.

2) Έξι μήνες είναι το χρονικό διάστημα που απαιτείται για την έγγραφή στο μητρώο

3) Τέλος, ρώτησα σχετικά με την δήλωση συμμόρφωσης εάν κάποιος δεν έχει πάρει κάποια επιδότηση, μπορεί να στείλει το πίνακα ή υπεύθυνη δήλωση;  η απάντηση ήταν ότι μπορεί να στείλει τον πίνακα, αλλά θα καλέσω πάλι αύριο γιατί θα έχουν απάντηση εάν μπορούμε να στείλουμε υπεύθυνη δήλωση.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Έπιασα και εγώ γραμμή...

Η αιτηση πρέπει να συμπληρωθεί μέχρι 11/10. Μπορούν ΟΛΟΙ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

Με την προϋπόθεση ότι δεν έχουν αποκτήσει την ιδιότητα του μόνιμου. Κάποιοι θα ανακοινωθούν μέσα στην εβδομάδα οπότε οι συγκεκριμένοι πρέπει να βιαστούν άμεσα.

Οταν κάποιος εγκριθεί για μόνιμος τότε και μόνο τότε θα καλεστεί να προσκομίσει ΑΠΥ από το ΚΕΚ του ώστε να πάρει τα λεφτά (αν φυσικά πληρεί τις προϋποθέσεις)

Μετά ανέφερε κάτι για περίοδο 6 μηνών, όπως το κατάλαβα αν κάποιος πχ κάνει σεμινάρια το καλοκαίρι, μαλλον θα πρέπει να περιμένει καινούργια ημερομηνία αίτησης.. Κάπως έτσι το κατάλαβα το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.