Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Για την καταβολή.....Η αίτηση όμως πρέπει να έχει προηγηθεί πριν την έγκριση (και όχι αίτηση) της αναγγελίας για εγγραφή στο μητρώο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός Ίκαρε. Απλά μου είχε κάνει εντύπωση που κάποιοι λέγανε πως θα επιστρέψουμε τα χρήματα αφού μπούμε στους προσωρινούς-μόνιμους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως (το συζητούσαμε σήμερα στα σεμινάρια), είναι κάπως άκομψο να κοπούν από τη χρηματοότηση, αυτοί που υπέβαλαν αίτηση για μητρώο στις 9/9, τους εγκρίθηκε νωρίς και δεν πρόλαβαν να υποβάλουν την αίτηση χρηματοδότησης. Αν τελικά μείνει ως έχει για κάποιους, θα είναι μεγάλο φάουλ, μιας και ο προυπολογισμός επαρκεί για 20.000 ενεργειακούς επιθεωρητές....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι εδώ γράφουν ότι έκαναν και πίνακες κα δηλώσεις...που τα βρήκατε αυτά συνάδελφοι; Έχει ανοίξει κανένα σύστημα και δέχεται δηλώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έστειλα τις ερωτήσεις μου, τους παίρνω και τηλ. και κανείς δεν απαντά... Και βιάζομαι γιατί έχω καταθέσει και για μόνιμος...

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανένας;

 

  1. Η δήλωσή μου για τα εισοδήματα του 2012 έχει υποβληθεί αλλά δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμη (και θα αργήσει γιατί περιμένω επιστροφή...). Επίσης τα εισοδήματά μου το 2011 στην αντίστοιχη εκκαθαριστική δήλωση δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του 2012 (τότε εργαζόμουν...). Και η ερώτηση είναι: Μπορώ να στείλω τώρα την Δήλωση με τα εισοδήματα του 2012 και μόλις έχω την εκκαθαριστική (η οποία και θα επιβεβαιώνει τα εισοδήματα της δήλωσης) να την στείλω και αυτή;
  2. Είμαι παντρεμένη και κάνουμε κοινή δήλωση με τον σύζυγο. Είναι υποχρεωτικό να δηλώσω το οικογενειακό εισόδημα ή μπορώ να δηλώσω το ατομικό μου;
  3. Δεν έχω λάβει καμία ενίσχυση στο παρελθόν. Πρέπει να υποβάλλω την δήλωση (De Minimis) με μηδενικά στοιχεία ή δεν χρειάζεται και απλά πρέπει στην Υπεύθυνη Δήλωση να αναγράψω ότι «Δεν έχω λάβει καμία ενίσχυση στο παρελθόν»;

Πάσα βοήθεια δεκτή!

Χίλια συγγνώμη που το επαναλαμβάνω, αλλά κανείς δεν γνωρίζει τίποτα από τα παραπάνω...?

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση στο 3 ειναι ευκολη...στειλε κενη την δηλωση.....οταν την ζητησουν ,γιατι τωρα δεν μπορεις να κανεις επισυναψη.....

 

στα αλλα 2 μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε ,οτι και να σε πουμε δεν θα ειναι εγκυρο...

συμβουλη μου ειναι να επιμεινεις στα τηλεφωνα αυριο  ,ειναι σιγουρο οτι θα πιασεις γραμμη (με λιγη προσπαθεια και τυχη βεβαια).....

 

την αποψη μου, μονο μπορω να πω , και εγω ,αν ειχα υποβαλει 10 Η 11 /9 ., θα υπεβαλα αιτηση με οτι ειχα στα χερια μου , γιατι οπως βλεπεις μεχρι και 10/9 ηδη εγκριναν.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι εδώ γράφουν ότι έκαναν και πίνακες κα δηλώσεις...που τα βρήκατε αυτά συνάδελφοι; Έχει ανοίξει κανένα σύστημα και δέχεται δηλώσεις;

 

Είπαμε ότι κάναμε...δεν είναι τόσο δύσκολο. Με βάση το υπόδειγμα φτιάξαμε ένα νέο word.

 

Αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω στείλει τίποτα καθώς δεν ξέρω εάν πρέπει να τα στείλουμε με εμαιλ ή ταχυδρομικά και σε ποιο εμαιλ τελικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγγνώμη που το επαναλαμβάνω, αλλά κανείς δεν γνωρίζει τίποτα από τα παραπάνω...?

 1. η δηλωση μπορει να φανει (και ας μην εχει ερθει ακομη) στο taxisnet και να εκτυπωθει απο εκει.

2. Δηλωνεις μαλλον οικογενειακο (αποψη μου...μπορει να ειναι λαθος)

3.Και εγω λεω κενο το εγγραφο γιατι δεν εχω λαβει μερος πουθενα (δεν πολυ καταλαβαινω τι ακριβως λεει)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα δικαιολογητικά  πως μπορούμε να τα στείλουμε? μέσω του ε-μαιλ ([email protected])

 

ή με άλλο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.