Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Λοιπόν.

 

Μόλις μου απάντησαν στο τηλέφωνο. Είναι πολύ ευγενική. Μου εξήγησε οτι δεν πρόλαβαν να βγάλουν ανακοίνωση στο buildingcert και στο ΥΠΕΚΑ, γιατί τους πρόλαβαν τα site Που διαβάζουν τη διαύγεια.

 

Οπότε:

 

Αναμένουμε εντός της ημέρας να αναρτηθούν σχετικές οδηγίες στο buildingcert.

 

Τα δικαιολογητικά είναι όντως αυτά που σκανάραμε και στείλαμε. Αυτά τα δικαιολογητικά θα στείλουμε πρωτότυπα. Ενδεχομένως τις αποδείξεις επειδή είναι φορολογικό στοιχείο θα τις στείλουμε σε φωτοτυπία. Κυριακή κοντή γιορτή. Refresh στο buildingcert.

 

Αναφορικά με τις εξετάσεις: Έστω οτι δεν έχεις δώσει εξετάσεις, καταβάλλεται η επιχορήγηση αλλά αν χάσεις την ιδιότητα του ενεργειακού επιθεωρητή ( είτε λόγω εξετάσεων είτε λόγω άλλου λόγου όπως αναφέρει ο οδηγός) τότε επιστρέφεις την χρηματοδότηση.

 

Οπότε χρηματοδότηση και εξετάσεις για την ώρα αναξάρτητες.

 

Αυτά. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι παραξενο μου φαινεται, να κλεινεις ραντεβου για τις εξετασεις, να πληρωνεις 100Ε, να πας στην 3ωρη εξεταση, να επιτυχεις και να μην δωσουν ενα χαρτι? Ή να μην βγαζει καποιο τυποποιημενο εντυπο το συστημα του ΤΕΕ?

 

Εκτος του οτι πρεπει να καταθεσεις καποιο πιστοποιητικο επιτυχους εξετασης στο συστημα του buildingcert ωστε τελικα να γινεις "μονιμος" Εν. Επ.
 

 

 

 

Αναφορικά με τις εξετάσεις: Έστω οτι δεν έχεις δώσει εξετάσεις, καταβάλλεται η επιχορήγηση αλλά (1) αν χάσεις την ιδιότητα του ενεργειακού επιθεωρητή ( είτε λόγω εξετάσεων είτε λόγω άλλου λόγου όπως αναφέρει ο οδηγός) τότε επιστρέφεις την χρηματοδότηση.

 

Οπότε χρηματοδότηση και εξετάσεις για την ώρα αναξάρτητες. (2)

 

 

Συναδελφε, τα (1) & (2) ειναι αλληλοσυγκρουομενα.

ΠΡΟΣΟΧΗ σε οσουν τρεξουν, διοτι η επιδοτηση επιστρεφεται ΜΕ ΤΟΚΟ, αν δεν πληρουνται οι προϋποθεσεις καταβολης.

Απαραιτητη προϋποθεση ειναι η επιτυχια στις εξετασεις, ωστε να παραμεινει η ιδιοτητα του Εν. Επ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

δλδ αν εγω θελω να δωσω εξετασεις του Αη ..... λουκανικου ....σε 5μηνες πχ? τι να παρω τι να επιστρεψω?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα έχουμε στο συρτάρι 300-400€ και θα παρακαλάμε να παίρνει παράταση η άδεια κάθε τόσο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχουν περάσει πέντε μήνες από όταν ξεκίνησε η εξεταστική διαδικασία και μένουν, θεωρητικά, δύο μέχρι να ολοκληρωθεί..

αν σου φαίνεται δεδομένο ότι "θα σου δώσουν κάποιο χαρτί", χωρίς ωστόσο να έχει προβλεφθεί κάποια διαδικασία, ενώ ο ίδιος λες ότι "πιθανότατα θα το ζητάνε και αυτό σαν δικαιολογητικό" πάσο...εμένα, ναι μου φαίνεται παράξενο...ίντερνετ είναι και δεν σου ζήτησε κανείς να απαντήσεις, δεν υπάρχει λόγος για "βρε συνάδελφε" και τα υπόλοιπα..ας μην γινόμαστε τιμητές των πάντων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι ισχύει όπως το λές  terry.

 

Μπορεί να τρέξεις να τα πάρεις και μετά όντως να τα επιστρέψεις με τόκο.

 

Αυτό  εξαρτάται από τον προγραμματισμό που έχει κάνει ο καθένας. Απλά το αναφέρω γιατί κάποιος ρώτησε αν πρέπει να δώσεις και το πιστοποιητικο επιτυχούς εξέτασης. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη λίστα, αλλά δεν θα τα πάρω!!!

Πρέπει να είσαι μόνιμα στις λίστες των ΕΕ, όχι προσωρινός.

Ανά πάσα στιγμή θα σου ζητήσουν να τα επιστρέψεις εντόκως!!!

Θα πάρεις 400 τώρα, αλλά θα πρέπει να περάσεις στις εξετάσεις και κάθε χρόνο να πληρώνεις ανανεώσεις κτλ μέχρι να συνταξιοδοτηθείς...

Επειδή κανένας δεν πήγε να δώσει εξετάσεις, δώσανε το τυράκι και οι εξυπνότατοι μηχανικάρες...πάνε να το φάνε!!!

Οταν θα τον ...πιούνε όμως, δεν θα τους φταίει κανένας άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Καλά είναι έστω και 1,5 χρόνο μετά...

 

Απόφαση Υπαγωγής Αιτήσεων Χρηµατοδότησης ∆υνητικά ∆ικαιούχων για το Πρόγραµµα «Ενίσχυση ∆ικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή» Περιφέρειες Κρήτης, Θεσσαλίας, Ηπείρου, Δυτικής Ελλάδας, Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, Ιονίων Νήσων, Πελοποννήσου και Βορείου Αιγαίου
 
Απόφαση απόρριψης Αιτήσεων Χρηµατοδότησης για το Πρόγραµµα «Ενίσχυση ∆ικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή»  Περιφέρειες Κρήτης, Θεσσαλίας, Ηπείρου, Δυτικής Ελλάδας, Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης, Ιονίων Νήσων, Πελοποννήσου και Βορείου Αιγαίου
 
 
Edited by liv25k
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.