Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Από το buildingcert (ανακοίνωση 28/5/2014):

"Σύμφωνα με την απόφαση, την οποία μπορείτε να δείτε εδώ, η ημερομηνία λήξης της αίτησης, ήτοι η ημερομηνία μέχρι την οποία ο δικαιούχος οφείλει να έχει ολοκληρώσει την εκπαίδευσή του και να έχει αποκτήσει την ιδιότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή δεν μπορεί να υπερβαίνει τους οκτώ (8-) μήνες από την ημερομηνία αίτησης του δικαιούχου στο Πρόγραμμα και δεν μπορεί να ξεπερνά την 30η Ιουνίου του 2014."

Άρα όλοι οι "Δυνητικά Δικαιούχοι", θα έπρεπε να είναι από 30/6/2014 επιθεωρητές (έπειτα από εξετάσεις). Δηλαδή αν δεν κάνω λάθος, και παρακαλώ διορθώστε με, πόσοι είναι αυτοί; 3, 5 ή ίσως 10; 

(και βέβαια εγώ που έκανα αίτηση τέλη Σεπτέμβρη έχω ήδη αποκλειστεί)  

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στείλτε τα δικαιολογητικά αν είστε στη λίστα....Αυτά και μόνο που ζητάει χωρίς το πιστοποιητικό εξέτασης..(εκτός αν κάποιος το έχει). Αν πάρουμε τα χρήματα καλώς, αν όχι τι είχαμε τι χάσαμε...

Προσωπικά αν είμαι στη λίστα θα τα στείλω, ούτε προτίθεμαι να δώσω εξετάσεις..Τώρα αυτό που λέει τα επιστρέφεις το ακούω βερεσέ..Σιγά μη σου κάνουν αγωγή για 300ε, περισσότερο θα τους κοστίσει..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

2) Μέσα στον οδηγό εφαρμογής (ΑΔΑ : ΒΙΙ70-9ΘΡ) αναφέρει επίσης ότι αφού είσαι δυνητικά δικαιούχος θα πρέπει να αποκτήσεις και την ιδιότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή για να πάρεις τα λεφτά.

Παρότι δεν διάβασα κάπου να προσκομίσουμε χαρτί επιτυχούς εξέτασης φαντάζομαι ότι θα ήταν χαζό να στείλουμε μόνο τα παραπάνω δικαιολογητικά χωρίς να έχουμε επιτύχει, αφού είναι εύκολο μέσα από το σύστημα να δουν αν είσαι Μόνιμος Ενεργειακός Επιθεωρητής.

 

Άρα, για να δούμε αυτά τα 400 ευρώπουλα, δίνουμε εξετάσεις, περνάμε  :shock: , στέλνουμε τα παραπάνω δικαιολογητικά και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.

Έχω καταλάβει κάτι λάθος ?

 

 

ΓΙα άλλη μια φορά θα επαναλάβω: Την ιδιότητα του ενεργειακού επιθεωρητή την ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ όταν εγκρίθηκε η ηλεκτρονική μας αίτηση για έναρξη ιδιότητας ενεργειακού επιθεωρητή και μας έστειλε το ΥΠΕΚΑ τους κωδικούς μας! ΔΕΝ την αποκτούμε όταν περνάμε τις εξετάσεις. Αν πετύχουμε στις εξετάσεις, σύμφωνα με το νόμο, απλώς συνεχίζουμε να διατηρούμε την ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ιδιότητά μας και μετά τις 31/12/2014.

Επομένως ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να περάσει κάποιος τις εξετάσεις για να πάρει την επιδότηση. Απαιτείται απλά να στείλει αυτά τα έγγραφα που αναφέρει το ΥΠΕΚΑ (υπεύθυνες δηλώσεις, εκκαθαριστικό 2013 και φωτοτυπία απόδειξης είσπραξης ΚΕΚ) και ΤΙΠΟΤΕ άλλο. Είτε έχει περάσεις τις εξετάσεις, είτε όχι.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Και για μετά τις 31/12/2014 που δεν θα είμαστε ενεργειακοί επιθεωρητές (αν δεν πάρει και πάλι κάποια παράταση) τι γίνεται? Επιστρέφουμε τα λεφτά ή απλά μόνο σε όποιον έχει πετύχει στις  εξετάσεις θα στέλνονται τα λεφτά μετά τις 31/12/2014

Link to comment
Share on other sites

Και για μετά τις 31/12/2014 που δεν θα είμαστε ενεργειακοί επιθεωρητές (αν δεν πάρει και πάλι κάποια παράταση) τι γίνεται? Επιστρέφουμε τα λεφτά ή απλά μόνο σε όποιον έχει πετύχει στις  εξετάσεις θα στέλνονται τα λεφτά μετά τις 31/12/2014

 

Τι σχέση έχει τι θα γίνει μετά τις 31/12; Από τη στιγμή που αποκτήσαμε την ιδιότητα του ενεργειακού επιθεωρητή εντός των 8 μηνών από την υποβολή της αίτησης, όπως προβλέπει ο νόμος, πληρούμε εφάπαξ και δια παντός την προϋπόθεση για να πάρουμε την επιδότηση. Άσχετα αν περάσουμε ή όχι τις εξετάσεις, το πότε θα τις περάσουμε, αν έχουμε ανανεώσει ή όχι τη συνδρομή μας στο buildingcert κτλ..

Το συγκεκριμένο άρθρο του νόμου είναι σαφές και δεν καταλαβαίνω γιατί μπλεκόμαστε χωρίς λόγο. Ειδικά από τη στιγμή που αναφέρει το buildingcert τα ακριβή δικαιολογητικά που απαιτούνται. Γιατί ψαχνόμαστε από μόνοι μας για επιπλέον; Προσωπικά έχω πετύχει στις εξετάσεις από τον Ιούλιο κι έστειλα τα χαρτιά μου σήμερα στο ΥΠΕΚΑ χωρίς καμιά βεβαίωση επιτυχούς εξέτασης (που ούτως ή άλλως κανείς δεν μου έχει δώσει ακόμα).

 

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα:

1. Οι αποφάσεις υπαγωγής ή απόρριψης που έχουν βγει μέχρι στιγμής αφορούν μέρος των δυνητικά δικαιούχων, αναμένεται να βγουν και οι υπόλοιπες αποφάσεις για τους υπόλοιπους δικαιούχους. Μπήκα στο σύστημα και η αίτησή μου είναι ακόμα υπό εξέταση, νομίζω και στους υπόλοιπους που δεν είδαν το όνομά τους στις λίστες ισχύει το ίδιο.

 

2. Οι λίστα έχει τους "Δυνητικά δικαιούχους", δηλαδή αυτούς που έχουν προσκομίσει εμπρόθεσμα όλα τα δικαιολογητικά τους και πληρούν τις προδιαγραφές (έχουν κάνει τα σεμινάρια, είχαν φορολογητέο εισόδημα κάτω από ένα όριο, κτλ).

 

3.  Οι δυνητικά δικαιούχοι ΘΑ είναι δικαιούχοι ΑΦΟΥ περάσουν επιτυχώς τις εξετάσεις. Λογικά θα ανοίξει τότε το σύστημα για το ανέβασμα τους πιστοποιητικού εξέτασης ή θα συνδέσει το ΥΠΕΚΑ το σύστημά του με του ΤΕΕ για να ενημερώνεται για τους επιτυχόντες. Τότε θα γίνεται η εκταμίευση στους δικαιούχους. Εκτιμώ πως η εκταμίευση θα γίνει το 2015 ώστε να έχει ξεκαθαρίσει η λίστα από όσους δεν έχουν περάσει τις εξετάσεις και πλέον δεν θα δικαιούνται την επιδότηση.

 

Μέχρι τότε δεν θα έχει πάρει κανένας χρήματα οπότε δεν θα χρειάζεται να τα επιστρέψει.

Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος και δει κάποιος χρήματα στον λογαριασμό του πριν την επιτυχή του εξέταση ας με διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο άρθρο του νόμου είναι σαφές και δεν καταλαβαίνω γιατί μπλεκόμαστε χωρίς λόγο.

 

Να δεις για πότε θα το κάνουν ΑΣΑΦΕΣΤΑΤΟ ώστε να μας υποχρεώσουν να δώσουμε εξετάσεις !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σδιμ

Αφού σου λέει το buildingcert τα δικαιολογητικά που χρειάζονται πως βγάζεις το συμπέρασμα μόνος σου?? Κόλλημα με τις εξετάσεις, και αν πάρει παράταση, αν καταργηθούν....? Τι θα γίνει? Πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό, στείλτε τα δικαιολογητικά που λέει επίσημα το σύστημα και αφήστε τις μαντεψιές

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα:

1. Οι αποφάσεις υπαγωγής ή απόρριψης που έχουν βγει μέχρι στιγμής αφορούν μέρος των δυνητικά δικαιούχων, αναμένεται να βγουν και οι υπόλοιπες αποφάσεις για τους υπόλοιπους δικαιούχους. Μπήκα στο σύστημα και η αίτησή μου είναι ακόμα υπό εξέταση, νομίζω και στους υπόλοιπους που δεν είδαν το όνομά τους στις λίστες ισχύει το ίδιο.

 

2. Οι λίστα έχει τους "Δυνητικά δικαιούχους", δηλαδή αυτούς που έχουν προσκομίσει εμπρόθεσμα όλα τα δικαιολογητικά τους και πληρούν τις προδιαγραφές (έχουν κάνει τα σεμινάρια, είχαν φορολογητέο εισόδημα κάτω από ένα όριο, κτλ).

 

3.  Οι δυνητικά δικαιούχοι ΘΑ είναι δικαιούχοι ΑΦΟΥ περάσουν επιτυχώς τις εξετάσεις. Λογικά θα ανοίξει τότε το σύστημα για το ανέβασμα τους πιστοποιητικού εξέτασης ή θα συνδέσει το ΥΠΕΚΑ το σύστημά του με του ΤΕΕ για να ενημερώνεται για τους επιτυχόντες. Τότε θα γίνεται η εκταμίευση στους δικαιούχους. Εκτιμώ πως η εκταμίευση θα γίνει το 2015 ώστε να έχει ξεκαθαρίσει η λίστα από όσους δεν έχουν περάσει τις εξετάσεις και πλέον δεν θα δικαιούνται την επιδότηση.

 

Μέχρι τότε δεν θα έχει πάρει κανένας χρήματα οπότε δεν θα χρειάζεται να τα επιστρέψει.

Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος και δει κάποιος χρήματα στον λογαριασμό του πριν την επιτυχή του εξέταση ας με διορθώσει.

 

 

ΔΕΝ ισχύουν οσα λες.

1) Είμαι στη λίστα των δυνητικά δικαιούχων που εγκρίθηκε η αίτησή μου, κι ακόμα το σύστημα μου τη βγάζει "υπό εξέταση".

2) Με ΚΑΝΕΝΑΝ υπάρχων νόμο δεν απαιτείται επιτυχής εξέταση (στο παρελθόν, τώρα, ή μελλοντικά) για να πάρει κάποιος την επιδότηση! Απαιτείται ΜΟΝΟ να έχει κάνει την έναρξη ιδιότητα στο ΥΠΕΚΑ σε διάστημα 8 μηνών από τη μέρα που έκανε αίτηση για επιδότηση.

Μην μπερδεύετε τον κόσμο με υποθέσεις χωρίς βάση. Στείλτε τα 3 χαρτιά που σας ζητά το ΥΠΕΚΑ για να πάρετε τα χρήματα όσοι είστε στη λίστα των εγκεκριμένων αιτήσων. Δεν χρειάζεται τίποτα επιπλέον!

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να στείλουμε όλοι να πληρωθούμε???

Θα μαζεύουν αιτήσεις μέχρι 31/12/14 για να μας πληρώσουν...ΠΌΤΕ???

Ξέρει κανείς? Πριν τις εκλογές του Φεβρουαρίου ή μετά? Προηγούνται όσοι έστειλαν πρώτοι τα χαρτιά?

 

ΥΓ: Πάω αύριο ταχυδρομείο. Στυλό, δελτίο, πρακτορείο....εεε ταχυδρομείο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.