Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση, πως στη φάση της συμπλήρωσης της φορολογικής δήλωσης,εμφανίζει αυτόματα το σύνολο του ποσού των καταθέσεων και των τόκων κάθε λογαριασμού στον οποίο είναι κάποιος δικσιούχος (εννοείται,του προς φορολόγιση έτους) και απλώς δίνεται η δυνατότητα επιλογής του φυσικού προσώπου που θα δηλώθούν ή/κσι επιμεριστούν, αν πρόκειται για περισσότερους από έναν δικαιούχους σε κάποιον/ους λογαριασμό/ους.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛ 1059/18.03.2015

2. Με την παράγραφο 2 του ίδιου άρθρου ορίζεται ότι όλα τα έσοδα που αποκτούν τα νομικά πρόσωπα ή οι νομικές οντότητες που αναφέρονται στις περιπτώσεις του άρθρου 45 θεωρούνται έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Επομένως, τα έσοδα που αποκτούν τα νομικά πρόσωπα και οι νομικές οντότητες από κάθε πηγή και αιτία θεωρούνται ως έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα και συνεπώς τα κέρδη τους φορολογούνται με βάση τους συντελεστές του άρθρου 58 παρ. 1 και 2 ή 29 παρ. 1, κατά περίπτωση, ανάλογα με το αν τηρούν διπλογραφικά ή απλογραφικά βιβλία. Στα πάσης φύσεως έσοδα των νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων περιλαμβάνονται όλα τα έσοδα που αναφέρονται στα λοιπά Κεφάλαια του ν. 4172/2013 (Κεφάλαια Ε' και ΣΤ'), καθώς επίσης και οι κάθε είδους συνδρομές, επιχορηγήσεις, αποζημιώσεις στα πλαίσια της επιχειρηματικής δραστηριότητας των πιο πάνω προσώπων, κ.λπ. Διευκρινίζεται ότι όσον αφορά στις επιχορηγήσεις που εισπράττονται στα πλαίσια αναπτυξιακών νόμων (π.χ. ν. 1892/1990, ν. 3299/2004) συνεχίζουν να ισχύουν όσα ειδικότερα ορίζονται στις σχετικές διατάξεις καθώς και οι οδηγίες που έχουν δοθεί για την εφαρμογή τους, ενώ για τις επιχορηγήσεις που καταβάλλονται για την κάλυψη συγκεκριμένων δαπανών, αυτές δεν προσαυξάνουν τα έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα, αλλά αποτελούν μειωτικό στοιχείο του κόστους της δαπάνης που επιχορηγήθηκε (π.χ. οι επιχορηγήσεις από τον ΟΑΕΔ για την καταπολέμηση της ανεργίας αποτελούν μειωτικό στοιχείο της δαπάνης για αμοιβές προσωπικού).

 

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20560

© Taxheaven

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας ,

εχω κανει αιτηση απο 23/9/2013 γραφει οτι η αιτηση εγκριθηκε , αλλα ταυτοχρονα οτι η αιτηση εληξε 24/5/2014.

Τι σημαινει αυτο; Πρεπει να ξανακανω αιτηση;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 25 λεπτά, 350€. Τ' αφήνω στην άκρη, γιατί δεν έχω κάνει ανανέωση της άδειας και δεν έχω καμιά όρεξη να τους τα χρωστώ και με τόκο.

Δλδ κάποιος που δεν είναι ταμειακά ενήμερος σ' αυτή τη φάση, αλλά θα πληρώσει το ετήσιο παράβολο στην επόμενη δουλειά που θα κάτσει δε δικαιούται την επιδότηση; Κ αν την εισπράξει θα τη χρωστάει με τόκο; Από που προκύπτει αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Από πουθενά -νομίζω- καθώς η μη ταμειακή ενημερότητα δεν συνιστά απώλεια της άδειας ή της ιδιότητας του ενεργειακού επιθεωρητή, απλά όμως, επειδή δεν έχω σε καμία εκτίμηση το ελληνικό κράτος και δεν θα του εμπιστευόμουν ούτε σακούλα με απομεινάρια στο κλείσιμο της λαϊκής, να του δώσω να περάσει απέναντι στο δρόμο, γι' αυτό το είπα.

Και δεν ξέρω, άλλα αύριο π.χ., μπορεί να αποφασίσω να σταματήσω το μηχανιλίκι και να διαγραφώ απ' τα μητρώα.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τέλος του μήνα, ήθελα να πάω supermarket και δεν ήξερα μέχρι το ποσό μπορώ να ξοδεύψω. Μπαίνω e-banking να δω τι έχω και τι βλέπω? Κάτι χρωστούμενα εδώ και χρόνια.

 

Τελικά άμα τα ξεγράφεις από το μυαλό σου και έπειτα έρχονται μετά από καιρό, νιώθεις σαν να ήρθε ο αϊ Βασίλης πιο νωρίς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όσοι (οι τελευταίοι) δεν είχαν πάρει την ενίσχυση με τις προηγούμενες αποφάσεις. Αυτοί και τέλος.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά μάλλον δεν κάνουμε κάτι με τη φορολογική δήλωση? Στο σύστημα μέσα δεν φάνηκε τίποτα. Μην έρθει και μας βάλουν μετά κανά πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.