Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

Δεν βγάζω άκρη με την υποβολή των δικαιολογητικών. Πατάω στο "επιλογή αρχείου" και μου λέει να βγάλω ΚΜΧ. Το έκανα και μου λέει ότι τα δικαιολογητικά αποστέλλονται με email με τίτλο τον ΚΜΧ κλπ. Έτσι τα στέλνετε? Τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης της φόρμας αποστολής αρχείων?

 

Οταν πατήσεις ''επιλογή αρχείου'' εμφανίζει τα αρχεια π εχεις στείλει με e-mail. Πρώτα τα στέλνεις κ μετα πατάς και κάνεις αντιστοιχία

Edited by grgk
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα θελα να κανω μία ερώτηση την οποία την υπέβαλα και στους υπευθύνους ηλεκτρονικά αλλά δεν πήρα καμία απάντηση (όπως ήτο αναμενόμενο):

Αναφέρει μέσα στον Οδηγό και στην τροποποίησή του πως:

"Σε περίπτωση που από την έναρξη ισχύος του άρθρου 52 του Νόμου 4178/2013 (ΦΕΚ Α’174) και σε διάστημα ενός έτους ο ασκών τη δραστηριότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή δεν υποβάλει Πιστοποιητικό Επιτυχούς Εξέτασης από το ΤΕΕ, τότε η καταβληθείσα ενίσχυση θα πρέπει να επιστραφεί στον Ε.Φ.Δ. ως αχρεωστήτως καταβληθείσα, σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διαδικασίες."

 

Και παρακάτω αναφέρει πως θα την επιστρέψει και με τόκο σύμφωνα με όσα ορίζονται από τις Ευρωπαϊκή επιτροπή!!!!

 

Δηλαδή αν αποτύχουμε στις εξετάσεις ή δεν επιθυμούμε τελικά να δώσουμε εξετάσεις  θα πρέπει να τους επστρέψουμε έντοκα τα χρήματα;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οντως θα τους τα επιστρεψουμε.....

 

μιλαμε για φοβερη πρωτοπορια.....ολοι κανουν επιδοτουμενα  σεμιναρια για επιμορφωση, εμας μας επιβαλαν σεμιναρια που πολλοι πληρωσαν διπλασια  και τα θελουν και πισω...........

 

αν τα συνολικα εξοδα για το επιθεωρητηλικι  δεν τα αποσβεσουμε σε 10 μηνες , εμεις εχουμε δικαιωμα επιστροφης σεμιναριων,παραβολων,λογισμικου;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πλην De MInimis. Ενισχύσεις που δεν αφορούν τον κανόνα.

 

τώρα τι και πως.

 

Μάζεψε τι έχεις από επιδοτήσεις και ρώτα το λογιστή σου. Ξέρω σίγουρα οτι αν έχεις πάρει επιδότηση από ΕΣΠΑ είσαι de minimis, αν έχεις πάρει από ΟΑΕΔ από π.χ. επιχορήγηση νέων θέσεων εργασίας ή εργοδοτικών εισφορών δεν είναι de minimis

 

Γενικά υπάρχει ένα χυμαδιό με αυτή τη δήλωση.

 

Αλλά ούτως η άλλως, ατομικές έχουμε, αν έπαιξε κάτι είναι επιχορήγηση Ν.Ε.Ε οπότε πάει de minimis.

 

Καλύτερα το λογιστή. (οχι οτι ξέρει ) Αλλά κάτι παραπάνω ξέρει

 

 

Αλλά και πάλι είτε τις γράψεις είτε όχι, κατα τη γνώμη μου είναι βλακεία, μιας και περισσότερο αφορά μια επιχείρηση που έχει πάρει 150.000 και πρόκειται να πάρει άλλες 60.000 και δε μπορεί. (Μπορεί μέχρι 50.000)

 

Το ποσό των 400 € είναι γελοίο για να υπάρχει δήλωση de minimis.

 

Εκτός και αν κάποιος συνάδελφος έχει πάρει ΕΣΠΑ 200.000 η οτιδήποτε είτε σαν ατομική είτε σε συνδεδεμένη. Αν είσαι μέτοχος σε Ο.Ε Α.Ε. κλπ

Αν δεν έχεις πάρει καμία ενίσχυση τοτε πώς το δηλώνεις στο buildingcert?

 την σκανέρεις κενή ή δεν αφήνεις το πεδίο άδειο.

 Αν μπορεί να μου απαντήσει κανείς που το έχει δηλώσει ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις το Α1 στο εντυπο του de minimis, υπογράφεις στην πίσω σελίδα, το θεωρείς για το γνήσιο της υπογραφής σε ΚΕΠ, το σκανάρεις και το στέλνεις. 

Προσοχή ποτέ κενό, δεν θα στο δεχτούν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.