Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίθηκε πρόγραμμα ενίσχυσης δικαιούχων για την απόκτηση της ιδιότητας του Ενεργειακού Επιθεωρητή


ikoutoulas

Recommended Posts

ανάμεσα στα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβάλλουμε είναι και η επιτυχής εξέταση στις εξετάσεις για τους μόνιμους;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ειμαι στους επιτυχείς της Βόρειας Ελλάδας. Διαβάζοντας ξανά στο buildingcert ειδα οτι όσοι επιλεγούν πρέπει να αποστείλουν τα προτότυπα έγγραφα στην ΕΥΣΕ∆ Ενέργειας, Φυσικού Πλούτου, Κλιµατικής Αλλαγής(ΕΥΣΕ∆ 

ΕΝ/KA), Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιµατικής Αλλαγής. Από το πρωϊ παίρνω τηλέφωνο να επιβεβαιώσω αλλά δεν το σηκώνει κανείς. Μήπως γνωρίζετε κάτι?
Link to comment
Share on other sites

ειτε στις εγκρισεις για το προγραμμα ειτε στην επιδοτηση εδω

μου βγαζει συνεχεια αυτο http://prntscr.com/4wbxi6 ξερει κανεις γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Ξανά καλημέρα σας! Μόλις μου απάντησαν στο email που έστειλα! Τα δικαιολογητικά για τους δικαιούχους με βάση τη λίστα θα αποσταλλούν στην διεύθυνση : 

ΕΥΣΕΔ Ενέργειας,  Φυσικού Πλούτου, Κλιματικής Αλλαγής(ΕΥΣΕΔ ΕΝ/KA),Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, 

Μεσογείων 119, Τ.Κ. 10192

 

μέχρι τις 31/12/2014. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

Δυστυχώς είμαι απο τους απορριπτέους. Ξερει κανεις πως μπορω να δω τα δικαιολογητικα που εχω καταθέσει γιατι πιστευω οτι τα ειχα καταθέσει ολα και σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Από το b2green η διεύθυνση

http://www.b2green.gr/main.php?pID=17&nID=17397&lang=el

νομίζω πιο επεξηγηματική... επίσης με ctrl+f βγαίνει πεδίο αναζήτησης ονόματος για να μην φυλλομετράτε σελίδες ατελείωτες...

@lenaki: έχεις τηλέφωνο της ΕΥΣΕΔ? το ανεβάζεις?

τα δικαιολογητικά είναι? 

θυμάμαι εκκαθαριστικό του 2013, υπεύθυνη δήλωση και το δισέλιδο de minimis που είχανε στο παράρτημα?

ζητάνε κάτι άλλο? πχ ταυτότητα, αντίγραφο παρακολούθησης από κεκ κλπ κλπ? αν θυμάται κανείς που είναι ανηρτημένη η απόφαση με τα δικαιολογητικά θα ήταν μεγάλη η διευκόλυνση!

edit: προφανώς στο building cert..... :smile:

https://www.buildingcert.gr/files/page.view?page=eysed

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Θεωρώ οτι πρέπει να βγάλουν μια διευκρινιστική γιατί δημιουργούνται αρκετές απορίες.

 

Τα δικαιολογητικά δεν αλλάζουν και τα έχουμε στείλει ηλεκτρονικά. 

 

− αντίγραφο εκκαθαριστικού σηµειώµατος του οικονοµικού έτους 2013
− υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 µε επικύρωση του γνησίου της υπογραφής, µε την οποία ο υποψήφιος δηλώνει ότι είναι αληθή όλα τα στοιχεία που συνοδεύουν την αίτησή του, 
− δήλωση συµµόρφωσης µε τον κανονισµό De Minimis
 

Ο οδηγός λέει για καταβολή χρηματοδότησης αφότου ολοκληρωθεί ο έλεγχος των δικαιολογητικών. Όμως στην εν λόγω απόφαση αναφέρει για αποστολή πρωτότυπων δικαιολογητικών.

 

Το μόνο σίγουρο είναι οτι ο οδηγός εφαρμογής και  πρόσφατη υπαγωγή έχουν κάποια στοιχεία που συγκρούονται μεταξύ τους.

 

"Με την ολοκλήρωση των ελέγχων και εφόσον πληρούνται τα κριτήρια επιλεξιµότητας, δίνεται έγκριση µεταφοράς του ποσού της ενίσχυσης στον τραπεζικό λογαριασµό του δικαιούχου. Η καταβολή της ενίσχυσης γίνεται σταδιακά, µετά από κάθε κύκλο του Προγράµµατος". 
 
Έχουν ολοκληρωθεί οι πίνακες ένταξης και δυνητικών δικαιούχων. Σύμφωνα με τον οδηγό πρέπει για να καταβληθεί η ενίσχυση, οι εγκεκριμένοι να έχουν αποκτήσει την άδεια του ενεργειακού επιθεωρητή. Άρα εδώ προκύπτει το εξής: Αρκεί μόνο η αναγγελία έναρξης με το πιστοποιητικό συμμετοχής στο πρόγραμμα κατάρτισης μέχρι 30/06/2014 ή θα πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί και οι εξετάσεις; Μήπως είναι πιεστικό κατα κάποιο τρόπο (λόγω σύμπτωσης ημερομηνιών) με τις εξετάσεις;
 
Αν δεν βγάλουν διευκρινιστική δεν πρόκειται ποτέ και να απαντήσουν στο τηλέφωνο.
 
Οπότε υπομονή αδέρφια. 
 
 
Υ.Γ. Τελικά στον οδηγό γράφει όντως για αποστολή πρωτότυπων δικαιολογητικών.
Edited by ikoutoulas
Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαξει η ΥΑ τον Μαϊο του 2014.

Απαιτει (τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω) και πιστοποιητικο επιτυχιας στις εξετασεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το πιστοποιητικό επιτυχίας στις εξετάσεις από που.....το παίρνεις? :smile:  :smile:

θέλω να πω..οκ πέτυχες, πώς διαμορφώνεται μετά αυτό το πιστοποιητικό? αιτείσαι κάπου κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.