Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιες ειδικότητες Μηχανικών μπορούν να κάνουν τακτοποίηση


gvrettakos

Recommended Posts

του οδοντιατρου του απαγορευει ο νομος να κανει εγχειρησεις ανοιχτης καρδιας;;;; του δικηγορου που ασχολειται με εργατικο δικαιο να υπερασπιστει ενα κατα συρροη δολοφονο;;;

παιδια τελειωνουμε το πολυτεχνειο υποθετω για να κανουμε τον κοσμο καλυτερο αποκτωντας κουλτουρα και μορφωση.....οντως για να μπορουμε να αποδεχομαστε οτι σαν μεταλλειολογος ή σαν ναυπηγος ΔΕΝ μπορω να δωσω βεβαιωση κανοντας ελεγχο γοκ γιατι απλα δεν μπορω....και ας μην μου το απαγορευει ο γνωστος ελληνας μπαμπουλας τον οποιο καθενας απο εμας θελει διπλα του για να του υποδεικνυει την επτρεπεται και τι απαγορευεται..,

φιλικη αποψη ελπιζω μη παρεξηγησιμη.,,,

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δωθεί βεβαιώσεις περί μη αυθαιρεσιών από φίλους μου μηχανολόγους. Το δέχονται καραστάνταρ. Μάλιστα μία συμβολαιογράφος μου το ζήτησε από μόνη της για μία δική της υπόθεση, αλλά μιας και δεν είχα ΑΠΥ το έκανα πάσα σε μηχανολόγο φίλο μου....Ολα καλά. Και ξέρω και άλλες περιπτώσεις δεν έχω λόγο να πω ψέματα για εντυπώσεις...

Η συμβολαιογραφος που συνεργαζομαι δεχεται μονο απο ΑΜ και ΠΜ με πολυ δυσκολια ακομα και απο ΑΤΜ.......

Θεωρω οτι βεβαιωσεις απο αλλες ειδικοτητες θεωρουνται ακυρες και καποια στγμη στο μελλον θα σκασει και αυτο....με προβληματικα αυτα τα συμβολαια.....

Και επι της ευκαιριας βρηκα μηχανικο των 400 ευρω ολα μεσα.....

ακουστε περιπτωση με φωναζει η συμβ/φος και μου λεει περιεργη τακτοποιηση μου φαινεται αυτη για δες την....

Λοιπον ο τυπος αρνηθηκε να περασει την δήλωση4014 στο 4178.... για να βγαλει νεα βεβαιωση..... Βγαζει μια βεβαιωση ´´προτυπό´´ 4178 ( προφανως φοτοσοπ) με τα μισα σβησμενα...χαρακτηριστικο ...ειχε σβησει ολο τον τιτλο που λεει ´´βεβαιωση περαιωσης κλπ´´ και το ειχε κενο...χαχα

Edited by giannisp
Link to comment
Share on other sites

Βγαζει μια βεβαιωση ´´προτυπό´´ 4178 ( προφανως φοτοσοπ) με τα μισα σβησμενα...χαρακτηριστικο ...ειχε σβησει ολο τον τιτλο που λεει ´´βεβαιωση περαιωσης κλπ´´ και το ειχε κενο...χαχα

Μετά τα ΠΕΑ έχουμε και βεβαιώσεις από photoshop...ο τύπος θα γίνει πλούσιος, αμφιβάλλω αν το έχει σκεφτεί κανείς άλλος!

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα ΠΕΑ έχουμε και βεβαιώσεις από photoshop...ο τύπος θα γίνει πλούσιος, αμφιβάλλω αν το έχει σκεφτεί κανείς άλλος!

Πολυ δεν εχουν καταλαβει οτι με μερικα πραγματα δεν παιζουμε....... Αυριο πρωι νεωτερα με τις διαδικασιες συμμορφωσης .......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

του οδοντιατρου του απαγορευει ο νομος να κανει εγχειρησεις ανοιχτης καρδιας;;;; του δικηγορου που ασχολειται με εργατικο δικαιο να υπερασπιστει ενα κατα συρροη δολοφονο;;;

παιδια τελειωνουμε το πολυτεχνειο υποθετω για να κανουμε τον κοσμο καλυτερο αποκτωντας κουλτουρα και μορφωση.....οντως για να μπορουμε να αποδεχομαστε οτι σαν μεταλλειολογος ή σαν ναυπηγος ΔΕΝ μπορω να δωσω βεβαιωση κανοντας ελεγχο γοκ γιατι απλα δεν μπορω....και ας μην μου το απαγορευει ο γνωστος ελληνας μπαμπουλας τον οποιο καθενας απο εμας θελει διπλα του για να του υποδεικνυει την επτρεπεται και τι απαγορευεται..,

φιλικη αποψη ελπιζω μη παρεξηγησιμη.,,,

 

Μα δεν απαιτείται έλεγχος ΓΟΚ για τον 4718 και τον 4014.

Ελέγχουμε μόνο για αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης όπως ορίζεται στο άρθρο 5 §2 και 22§3 του Ν.1577/1985.

 

Το άρθρο 5 αναφέρει πως δεν επιτρέπεται αλλαγή χρήσης ή διαστάσεων των χώρων κοινής χρήσης χωρίς άδεια.

Το άρθρο 22 αναφέρει πως απαιτείται άδεια για εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης όπως επίσης αναφέρει και τις εξαιρέσεις.

 

Ούτε θέλω ούτε είμαι υποχρεωμένος να κρίνω τις μελέτες του κάθε συναδέλφου που κατατέθηκαν στην πολεοδομία για την οικοδομική άδεια.

 

Θέλω να πιστεύω πως ο μηχανικός που είχε βγάλει την εκάστοτε άδεια την είχε βγάλει σύμφωνα με την νομοθεσία την περίοδο που την έκδωσε και ο υπάλληλος που την έλεγξε με την σφραγίδα του επιβεβαίωσε πως η μελέτη είναι ορθή.

 

Από εκεί και πέρα, για τα αυθαίρετα δεν ελέγχουμε την νομιμότητα των μελετών βάση των οποίων εκδόθηκε η άδεια αλλά το αν το υφιστάμενο κτήριο συμφωνεί με τα στοιχεία των εγκεκριμένων μελετών σε διαστάσεις, αποστάσεις, χρήση, κτλ. Δεν μας χρειάζονται γνώσεις του ΓΟΚ για να κάνουμε επαλήθευση των στοιχείων της άδειας. Γνώσεις του ΓΟΚ της εκάστοτε περιόδου χρειάζονται μόνο αν έχουν χαθεί όλα τα σχέδια, τόσο από τα συμβόλαια όσο και από την πολεοδομία, οπότε θα χρειαστεί ανασύσταση του φακέλου.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν απαιτείται έλεγχος ΓΟΚ για τον 4718 και τον 4014.

Ελέγχουμε μόνο για αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης όπως ορίζεται στο άρθρο 5 §2 και 22§3 του Ν.1577/1985.

 

Το άρθρο 5 αναφέρει πως δεν επιτρέπεται αλλαγή χρήσης ή διαστάσεων των χώρων κοινής χρήσης χωρίς άδεια.

Το άρθρο 22 αναφέρει πως απαιτείται άδεια για εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης όπως επίσης αναφέρει και τις εξαιρέσεις.

 

Ούτε θέλω ούτε είμαι υποχρεωμένος να κρίνω τις μελέτες του κάθε συναδέλφου που κατατέθηκαν στην πολεοδομία για την οικοδομική άδεια.

 

Θέλω να πιστεύω πως ο μηχανικός που είχε βγάλει την εκάστοτε άδεια την είχε βγάλει σύμφωνα με την νομοθεσία την περίοδο που την έκδωσε και ο υπάλληλος που την έλεγξε με την σφραγίδα του επιβεβαίωσε πως η μελέτη είναι ορθή.

 

Από εκεί και πέρα, για τα αυθαίρετα δεν ελέγχουμε την νομιμότητα των μελετών βάση των οποίων εκδόθηκε η άδεια αλλά το αν το υφιστάμενο κτήριο συμφωνεί με τα στοιχεία των εγκεκριμένων μελετών σε διαστάσεις, αποστάσεις, χρήση, κτλ. Δεν μας χρειάζονται γνώσεις του ΓΟΚ για να κάνουμε επαλήθευση των στοιχείων της άδειας. Γνώσεις του ΓΟΚ της εκάστοτε περιόδου χρειάζονται μόνο αν έχουν χαθεί όλα τα σχέδια, τόσο από τα συμβόλαια όσο και από την πολεοδομία, οπότε θα χρειαστεί ανασύσταση του φακέλου.

Γνωση του ΓΟΚ,ΝΟΚ φυσικα και χρειαζεσαι και μαλιστα πολυ καλη για να συνταξεις μια βεβαιωση......η βεβαιωση ειναι ενα πολυ σημαντικο εγγραφο που θα σε ακολουθει για παντα...´´δεν ξερώ´´ αν πρεπει να κανεις ελεγχο της νομιμοτητας και εγκυροτητας των εγκεκριμενων σχεδιων και αδειων.... αλλα δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να δωσεις βεβαιωση και τι κυρωσεις μπορεις να εχεις σε μια αδεια με υποψια ακυροτητας.....οπως επισης δεν μπορω να καταλαβω πως θα ελεγξεις ενα η/χ, μια σοφιτα ενα μ/χ οροφο αν δεν γνωριζεις τους ορισμους τους....ενα απλο παραδειγμα σε παλια αδεια δεν εχει διασταση σε ενα η/χ δεν πρεπει να ξερεις απο που εως που δεν μετραει στην δομηση ενας η/χ......δεν ξερω εγω τα βλεπω λιγο παραξενα αυτα τα πραγματα.....
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγω τα βλεπω φυσιολογικα γιατι ο πληροφορικαριος δεν γραφετε στο τεε;;;γιατι να μην μπορει να σηκωσει εστω ενα δυοροφο βρε αδερφε........

 

 

Βρε didonis φυσικα κανουμε πλακα.....τι αλλο μας εχει μεινει;;;;

 

είδες που δεν κάνουν όλοι πλάκα....

Link to comment
Share on other sites

Αν ο νόμος απαιτούσε έλεγχο νομιμότητας της άδειας τότε όντως θα χρειαζόταν καλή γνώση ΓΟΚ, ΝΟΚ, κτηριοδομικού, κτλ.

 

Ο 4178 ορίζει σαφέστατα την έννοια της "αυθαιρεσίας" ως διαφορά στις διαστάσεις (με κάποιες ανοχές) ή την χρήση κτηρίου σε σχέση με την άδεια (περιλαμβάνονται αναθεωρήσεις, τακτοποιήσεις, κτλ), δεν αναφέρει πουθενά πως πρέπει να κάνουμε έλεγχο νομιμότητας της ίδιας της άδειας.

 

Αν δεν υπάρχει αυθαιρεσία τότε δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο δεν μπορεί να δώσει την βεβαίωση οποιαδήποτε ειδικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο νόμος απαιτούσε έλεγχο νομιμότητας της άδειας τότε όντως θα χρειαζόταν καλή γνώση ΓΟΚ, ΝΟΚ, κτηριοδομικού, κτλ.

 

Ο 4178 ορίζει σαφέστατα την έννοια της "αυθαιρεσίας" ως διαφορά στις διαστάσεις (με κάποιες ανοχές) ή την χρήση κτηρίου σε σχέση με την άδεια (περιλαμβάνονται αναθεωρήσεις, τακτοποιήσεις, κτλ), δεν αναφέρει πουθενά πως πρέπει να κάνουμε έλεγχο νομιμότητας της ίδιας της άδειας.

 

Αν δεν υπάρχει αυθαιρεσία τότε δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο δεν μπορεί να δώσει την βεβαίωση οποιαδήποτε ειδικότητα.

 

και τι θα λετε ???? αν βρω αυθαιρεσια ποφανως δεν μπορω να δωσω βεβαιωση γιατι προφανως δεν μπορω ουτε να το τακτοποιησω ουτε να το αντιμετωπισω.....

 

αν δεν βρω τοτε οκ θα σας την δωσω......ας ειμαστε λιγο σοβαροι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο τα παρουσιαζεται....

και ξανακανω την προηγουμενη ερωτηση ...αν ενας η/χ δεν εχει διαστασεις για καποιο χ λογο...δεν πρεπει να γνωριζεται ''τι ειναι ο η/χ'' και απο που εως που μετραει??

 

δεν γινονται αυτα τα πραγματα και ειναι και πολυ επικινδυνα για τον πελατη....

σαν να μου λεει ο γιατρος θα σου κανω την ταδε εγχειρηση αλλα αν βρω κατι αλλο απο αυτο που περιμενω σηκωνω τα χερια ψηλα!!! (συγνωμη για τα παραδειγματα αλλα προσπαθω να γινω κατανοητος.. :???: :???: )

Edited by giannisp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν το ΤΕΕ αποφασίσει να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τις ειδικότητες και τα δικαιώματα τους , τότε θα αρχίσουμε να συζητάμε το τί είναι επικίνδυνο και τί όχι......

 

Υ.Γ.

Χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας (ο γραπτός λόγος δεν βοηθάει....) αν το σχέδιο δεν αναφέρει (κακώς...) τις διαστάσεις του Η/Χ, τότε . παίρνω ένα κλιμακόμετρο και τις μετράω συγκρίνοντας τες με το εγκεκριμένο σχέδιο και αν θέλω να "κατανοήσω" καλύτερα την έννοια του Η/Χ, ανοίγω τον ΓΟΚ (ΝΟΚ πλέον...) και διαβάζω....

Εχουμε άλλωστε τα "εκπληκτικά" παραδείγματα των ερωτήσεων σε ΠΕΑ για το αν ο κυκλοφορητής είναι το πράσινο ή το μπλε κουτί.....και τις 520 KWh/m² σε βοηθητικά συστήματα από μη ΗΜ κτλ........Ας μην μας πιάνει ο "πόνος" για τον πελάτη μόνο όταν θίγονται τα δικά μας συμφέροντα....... 

Εγώ προσωπικά αναφέρω στον υποψήφιο πελάτη ότι επειδή δεν είναι της ειδικότητας μου αλλά το ΤΕΕ (κακώς) έχει δώσει τα πάντα στους πάντες, αν το ακίνητο του δεν έχει αυθαιρεσίες θα του "βγάλω" την βεβαίωση, αλλιώς τον παραπέμπω σε Πολιτικό Μηχανικό. ή Αρχιτέκτων

Edited by pggiotas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.