Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιες ειδικότητες Μηχανικών μπορούν να κάνουν τακτοποίηση


gvrettakos

Recommended Posts

 

εδώ

 



 

Όμως θα ήθελα να επισημάνω ότι το θέμα αφορά τις ειδικότητες για τον 4178 και όχι γενικα η συζήτηση για τα επαγγελματικά δικαιώματα και πόσο κακοί είναι οι ΠΜ ή πόσο ριγμένοι είναι άλλοι. Έχουμε αρκετά θέματα για αυτά οπότε η όποια συζήτηση σχετικά με αυτό να είναι εκεί κι όχι σε αυτό το θέμα που έχει συγκεκριμένη στόχευση και να μπορεί να δίνει τεκμηριωμένες απαντήσεις τι ισχύει και όχι απόψεις το τι θα ήταν σωστό ή μη σωστό να ισχύει γενικα με όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

 

Δεν με κατάλαβες. Εννοούσα εγώ σαν ιδιώτης, όχι εγώ σαν Μηχανικός Η/Υ.

 

Πέρα από όλα αυτά, μήπως είναι καιρός να γίνει πλήρης απελευθέρωση όλων των επαγγελμάτων;

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες. Εννοούσα εγώ σαν ιδιώτης ....

Που να σε καταλάβω… είναι ιδιαίτερα προχωρημένο για εμένα.

 

Όταν λοιπόν εσύ αποφασίσεις να σου κάνει εγχείρηση σκωληκοειδίτιδα ο κουρέας αντί για γιατρός, να μπεις σε αεροπλάνο που να το οδηγάει κάποιος ο οποίος το μονο που είχε πετάξει μέχρι τότε ήταν χαρταετοί και όχι πιλότος, και να μένεις σε σπίτι που τα μπετα και τα σίδερα τα σχεδίασε και αποφάσισε ο βοσκός που είχε κτίσει στάνη στο χωριό και ήξερε απ αυτά…. Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου για την «πλήρη απελευθέρωση» όπως την λες…

 

Μέχρι τότε όμως σε παρακαλώ το θέμα αυτό έχει συγκεκριμένο τίτλο και περιεχόμενο.

Προχο σαν αυτά και αλλα έχουμε ειδικές ενότητες.

Μη συνεχιστεί άλλο εδώ θα διαγράφουν άνευ άλλης αιτιολόγησης.

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω

  • Ν.4178/13 Άρθρο 11/1ο εδάφιο : [Εξουσιοδοτημένος μηχανικός εισάγει στο πληροφοριακό σύστημα όλα τα στοιχεία και δικαιολογητικά....]   εξουσιοδοτημένος είναι όποιος έχει κωδικούς ΤΕΕ. Δεν μπήκε άλλος περιορισμός από τον Νομοθέτη.
  • Ν.4178/13 Άρθρο 11/παρ.4: [...Τεχνική Έκθεση εξουσιοδοτημένου αρμόδιου μηχανικού...]   Εδώ ο Νομοθέτης έβαλε περιορισμό : "αρμόδιος μηχανικός"  είναι όποιος έχει ΕΔ για τα σχέδια και μελέτες που συνοδεύουν την υπαγωγή
  • Ν.4178/13 Άρθρο 3 (Δικαιοπραξίες): [ ...βεβαίωση μηχανικού...]  εδώ δεν έχει κανέναν περιορισμό. Αρκεί να είσαι μηχανικός. Θα έλεγε κανείς ότι μπορεί να χορηγήσει βεβαίωση και ο μηχανικός αυτοκινήτων, αλλά παρακάτω λέει [...πριν την σύνταξη συμβολαίων υποβάλλονται ηλεκτρονικά...], άρα προκύπτει έμμεσα ότι πρέπει να είναι εξουσιοδοτημένος μηχανικός με κωδικούς ΤΕΕ

Συμπεραίνω πως βεβαίωση για συμβόλαια και υπαγωγή μπορεί να διαχειριστεί οποιοσδήποτε μηχανικός έχει κωδικούς (π.χ.ο Δημόσιος Υπάλληλος μηχανικός δεν μπορεί - πλην εξαιρέσεων). Το "αρμόδιος" , που σημαίνει ΕΔ , ξεκινάει όταν απαιτούνται εκθέσεις, σχέδια, μελέτες. 

Ακόμα και τότε όμως , σε περίπτωση μιας σύνθετης υπαγωγής που απαιτεί πολλές ειδικότητες, θα μπορούσε να έχει την διαχείριση  ένας μηχανικός Η/Υ και να συμμετέχουν αρμόδιοι μηχανικοί (π.χ.ΑΤΜ, ΠΜ, ΗΜ) ανάλογα τα ΕΔ, χωρίς κάποιος από αυτούς να είναι διαχειριστής.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

sssos.

Να ρωτήσω κάτι , γιατί απλά είναι το δικό μου, που προσπαθώ με νύχια και δόντια να πουλήσω για να ξεχρεωσω την εφορία. Εχω μία γκαρσονιέρα στην Ευβοια, σε Β όροφο (διόρωφου με ισόγειο κατάστημα), εντός οικισμού, τιμή ζώνης 750Ε, 49,5τ.μ. Είχε γίνει με 3843 τακτοποίηση ημιυπαιθρίου, και τώρα βλέπω ότι

1. έχει ένα μικρό μπαλκονάκι που δεν υπήρχε στην άδεια (1μΧ3.40μ)

2. ξεπερνά σε υψόμετρο ο Β όροφος κατα- πολύ τα 7.5 που ήταν στην άδεια + σκεπή. Βέβαια τα ξεπερνά διότι το ισόγειο κατάστημα είναι πιό ψηλό. Αντίθετα ο Β όροφος μεικτό είναι κανονικά 3.0μ

3. στα σχέδια εκεί που φαινόταν η κουζίνα είναι το μπάνιο και αντίστοιχα. Αυτό πειράζει?

4. στήν σύσταση χωρίσθηκε χώρος πίσω στον ακάλυπτο του οικοπέδου (πλήρως πλήρως ασκεπής είναι), και γράφτηκε ώς παρακολούθημα ανοικτο πάρκινγκ  στο διαμέρισμα χωρίς βέβαια κάποια χιλιοστά. Αυτό δεν χρειάζεται κάτι, έτσι?

 

να ρωτήσω sos

1. θα μπορούσα επειδή είναι δικό μου να υπογράψω τακτοποίηση, και βεβαίωση (για ξένο ούτε καν θα φανταζόμουν να ρωτήσω. Αλλά επειδή είναι δικό μου).

2. τι τακτοποιήσεις χρειάζεται και πόσο στοιχίζουν?

3. ενώ τα σχέδια είχαν και σκεπή, δεν κατασκευάστηκε στο κτίριο. Αυτό επηρεάζει κάτι κάπου, ή το υψόμετρο τών 7.5μ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο?

4. αν δεν γίνεται να τακτοποιήσω εγώ, θα μπορούσα να πώ σε ένα μηχανικό να κάνει τίς τακτοποιήσεις που απαιτούνται, και μετά βεβαίωση να υπογράψω εγώ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

sssos.

Να ρωτήσω κάτι , γιατί απλά είναι το δικό μου, που προσπαθώ με νύχια και δόντια να πουλήσω για να ξεχρεωσω την εφορία. ειλικρινά λυπάμε Εχω μία γκαρσονιέρα στην Ευβοια, σε Β όροφο (διόρωφου με ισόγειο κατάστημα), εντός οικισμού, τιμή ζώνης 750Ε, 49,5τ.μ. Είχε γίνει με 3843 τακτοποίηση ημιυπαιθρίου, και τώρα βλέπω ότι

1. έχει ένα μικρό μπαλκονάκι που δεν υπήρχε στην άδεια (1μΧ3.40μ) (βάλε έναν αναλυτικό)

2. ξεπερνά σε υψόμετρο ο Β όροφος κατα- πολύ τα 7.5 που ήταν στην άδεια + σκεπή. Βέβαια τα ξεπερνά διότι το ισόγειο κατάστημα είναι πιό ψηλό. Αντίθετα ο Β όροφος μεικτό είναι κανονικά 3.0μ (εάν η οικοδομή δεν είχε σύσταση Ο.Ι θα έπρεπε να υπολογίσεις υπέρβαση ύψους-κάτι που τώρα δεν χρειάζεται και αν ποτέ χρειαστεί θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να γίνει με κοινή δήλωση συν/τών καθότι ο Φ.Ο οι όψεις κλπ είναι κοιν/στα) 

3. στα σχέδια εκεί που φαινόταν η κουζίνα είναι το μπάνιο και αντίστοιχα. Αυτό πειράζει? δεν υπολογίζεις για αυτό καμιά παράβαση 

4. στήν σύσταση χωρίσθηκε χώρος πίσω στον ακάλυπτο του οικοπέδου (πλήρως πλήρως ασκεπής είναι), και γράφτηκε ώς παρακολούθημα ανοικτο πάρκινγκ  στο διαμέρισμα χωρίς βέβαια κάποια χιλιοστά. Αυτό δεν χρειάζεται κάτι, έτσι? (υπολογισμός με αναλυτικό-δηλ μαζί με τον εξώστη 1 παράβαση κατηγ 4

 

να ρωτήσω sos

1. θα μπορούσα επειδή είναι δικό μου να υπογράψω τακτοποίηση, και βεβαίωση (για ξένο ούτε καν θα φανταζόμουν να ρωτήσω. Αλλά επειδή είναι δικό μου).ΟΧΙ

2. τι τακτοποιήσεις χρειάζεται και πόσο στοιχίζουν? 1 λοιπή παράβαση (αυτή του αναλυτικού που προανέφερα-κατηγ 4) που στοιχίζει 1 500€

3. ενώ τα σχέδια είχαν και σκεπή, δεν κατασκευάστηκε στο κτίριο. Αυτό επηρεάζει κάτι κάπου, ή το υψόμετρο τών 7.5μ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο? δεν αποτελεί παράβαση

4. αν δεν γίνεται να τακτοποιήσω εγώ, θα μπορούσα να πώ σε ένα μηχανικό να κάνει τίς τακτοποιήσεις που απαιτούνται, και μετά βεβαίωση να υπογράψω εγώ? ΟΧΙ όυτε το ένα ούτε το άλλο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

 

sssos.

Να ρωτήσω κάτι , γιατί απλά είναι το δικό μου, που προσπαθώ με νύχια και δόντια να πουλήσω για να ξεχρεωσω την εφορία. ειλικρινά λυπάμε Εχω μία γκαρσονιέρα στην Ευβοια, σε Β όροφο (διόρωφου με ισόγειο κατάστημα), εντός οικισμού, τιμή ζώνης 750Ε, 49,5τ.μ. Είχε γίνει με 3843 τακτοποίηση ημιυπαιθρίου, και τώρα βλέπω ότι

1. έχει ένα μικρό μπαλκονάκι που δεν υπήρχε στην άδεια (1μΧ3.40μ) (βάλε έναν αναλυτικό) Συμφωνώ, βάλε αναλυτικό με 1 παράβαση

2. ξεπερνά σε υψόμετρο ο Β όροφος κατα- πολύ τα 7.5 που ήταν στην άδεια + σκεπή. Βέβαια τα ξεπερνά διότι το ισόγειο κατάστημα είναι πιό ψηλό. Αντίθετα ο Β όροφος μεικτό είναι κανονικά 3.0μ (εάν η οικοδομή δεν είχε σύσταση Ο.Ι θα έπρεπε να υπολογίσεις υπέρβαση ύψους-κάτι που τώρα δεν χρειάζεται και αν ποτέ χρειαστεί θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να γίνει με κοινή δήλωση συν/τών καθότι ο Φ.Ο οι όψεις κλπ είναι κοιν/στα) Συμφωνώ, η γκαρσονιέρα στον Β' όροφο δεν έχει υπέρβαση ύψους

3. στα σχέδια εκεί που φαινόταν η κουζίνα είναι το μπάνιο και αντίστοιχα. Αυτό πειράζει? δεν υπολογίζεις για αυτό καμιά παράβαση Συμφωνώ, εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν προκαλούν παράβαση

4. στήν σύσταση χωρίσθηκε χώρος πίσω στον ακάλυπτο του οικοπέδου (πλήρως πλήρως ασκεπής είναι), και γράφτηκε ώς παρακολούθημα ανοικτο πάρκινγκ  στο διαμέρισμα χωρίς βέβαια κάποια χιλιοστά. Αυτό δεν χρειάζεται κάτι, έτσι? (υπολογισμός με αναλυτικό-δηλ μαζί με τον εξώστη 1 παράβαση κατηγ 4 ΔΙΑΦΩΝΩ, δεν υπολογίζεις τίποτα

 

να ρωτήσω sos

1. θα μπορούσα επειδή είναι δικό μου να υπογράψω τακτοποίηση, και βεβαίωση (για ξένο ούτε καν θα φανταζόμουν να ρωτήσω. Αλλά επειδή είναι δικό μου).ΟΧΙ   ΝΑΙ, γιατί σε παραβάσεις μόνο αναλυτικού δεν υποβάλλεις τα iii, iv, v δηλ. διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη, τομή για τα οποία - σαν η/μ - δεν είσαι αρμόδιος μηχανικός.  Δεν έχει σημασία που είναι δικό σου.

 

2. τι τακτοποιήσεις χρειάζεται και πόσο στοιχίζουν? 1 λοιπή παράβαση (αυτή του αναλυτικού που προανέφερα-κατηγ 4) που στοιχίζει 1 500€   500€

3. ενώ τα σχέδια είχαν και σκεπή, δεν κατασκευάστηκε στο κτίριο. Αυτό επηρεάζει κάτι κάπου, ή το υψόμετρο τών 7.5μ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο? δεν αποτελεί παράβαση ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν η στέγη ήταν υποχρεωτική, τότε η μη κατασκευή της είναι παράβαση. Η πλάκα προβλεπόταν στην άδεια; 

4. αν δεν γίνεται να τακτοποιήσω εγώ, θα μπορούσα να πώ σε ένα μηχανικό να κάνει τίς τακτοποιήσεις που απαιτούνται, και μετά βεβαίωση να υπογράψω εγώ? ΟΧΙ όυτε το ένα ούτε το άλλο ΔΙΑΦΩΝΩ, μπορείς και τα δύο

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.