Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιες ειδικότητες Μηχανικών μπορούν να κάνουν τακτοποίηση


gvrettakos

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες ειδικότητες Μηχανικών μπορούν να τρέξουν την διαδικασία τακτοποίησης του νέου νόμου?

 

και αν είναι πολλές, ας μου απαντήσετε αν μπορεί Μηχανολόγος Μηχανικός τ.ε. να την τρέξει.

 

Ευχαριστώ!

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που βρίκα (αφορά βεβαια το ν. 4014) είναι απο το τεε το ακόλουθο:

 

Τη δήλωση αυθαιρετων κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 υποβάλει ομάδα Μηχανικών, ανάλογα με τις απαιτήσεις του Νόμου.

 

Συγκεκριμενα, στις δηλώσεις αυθαιρέτων συμμετεχουν:

1. Μηχανικός ειδικότητας η οποία του παρεχει το δικαίωμα εκπόνησης αρχιτεκτονικής ή στατικής μελετης αντίστοιχης με ολόκληρο το κτήριο που εντάσσεται, ως προς το συνολο ή τμήμα αυτου, στη ρυθμιση.
2. Μηχανικός ειδικότητας η οποία του παρεχει το δικαίωμα εκπόνησης τοπογραφικών μελετών, εξαρτημενα από το κρατικό συστημα συντεταγμενων ΕΓΣΑ 87’, για το οικόπεδο ή αγροτεμάχιο που βρίσκεται το κτήριο που εντάσσεται ως προς το σφνολο ή τμήμα αυτου, στη ρυθμιση.
3. Μηχανικός ειδικότητας η οποία του παρεχει το δικαίωμα εκπόνησης μελετών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων για τους αντίστοιχους ελεγχους, με τις μελετες ολόκληρης της εγκατάστασης του κτηρίου που εντάσσεται, ως προς το συνολο ή τμήμα αυτου, στη ρυθμιση.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4178

 

Άρα μπορεί. Άλλα δεν είναι σαφές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.