Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιες ειδικότητες Μηχανικών μπορούν να κάνουν τακτοποίηση


gvrettakos

Recommended Posts

Τότε παρανομεί ο συμβολαιογράφος, αν τον αναφέρεις θα έχει πρόβλημα.

 

 

Ο νόμος αναφέρει σαφέστατα που απαιτείται συγκεκριμένη ειδικότητα μηχανικού.Όταν δεν υπάρχει αυθαιρεσία, λέει κάπου ο νόμος πως πρέπει να υπογράψει συγκεκριμένη ειδικότητα;

 

Γενικότερα αν όλα τα ακίνητα εντός του οικοπέδου είναι σύμφωνα με τις υπάρχουσες μελέτες, δεν προβλέπεται πουθενά περιορισμός.

 

Προσωπικά έχω δώσει δηλώσεις για αδόμητα οικόπεδα, άνευ περίφραξης, καθώς επίσης και για υφιστάμενα προ του 55 τα οποία περιλαμβάνονται στις εξαιρέσεις.

 

Τα δέχτηκε κανονικά ο συμβολαιογράφος, δεν είχα παράπονο από κανέναν πελάτη.

Edited by sdim
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στους τίτλους δηλαδή η συγκεκριμένη συμβολαιογράφος αναγράφει ότι "επισυνάπτεται η βεβαίωση του διπλωματούχου μηχανολόγου μηχανικού..." ?

:shock:

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ειδικότητες μπορούν να κάνουν τακτοποίηση.

......

Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες αλλά απλά χρειάζεται η βεβαίωση για τον συμβολαιογράφο, όλες οι ειδικότητες μπορούν να εκδώσουν την αντίστοιχη βεβαίωση.

Επ ευκαιρία που το γράφει αυτό?

Ειδικά πως θα διαπιστώσει ο μεταλλειολόγος (πχ) μηχανικός ότι δεν υπαρχει πολεοδομική αυθαιρεσία?

 

 

.....

 

Τα δέχτηκε κανονικά ο συμβολαιογράφος, δεν είχα παράπονο από κανέναν πελάτη.

 

Το πρόβλημα θα φανεί όταν ακυρωθεί κάποιο συμβόλαιο μετά από χρόνια και κάποιος θα τρέχει.

Και ο πελάτης θα έχει δικαίωμα να ζητήσει το ποσό που πλήρωσε και ότι άλλα έχασε.

 


 

Συμβολαιογράφος δε δέχτηκε βεβαίωση ούτε καν για το δικό μου σπίτι...

....

 

Σε προστάτεψε προστατεύοντας το σύννομο της μεταβίβασης της ιδιοκτησίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο δηλώσεις που είχα κάνει για τον 4014 αφορούσαν όπως προανάφερα εξαιρέσεις του 4014 (Ν. 4014, Κεφ. Β, άρθρο 23.2.α , προ του 1955).

Η άλλη περίπτωση αφορούσε αδόμητο οικόπεδο χωρίς καν περίφραξη. Μην μου πείτε πως πρέπει κάποιος μηχανικός να είναι συγκεκριμένης ειδικότητας για να δει πως δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ στο αγροτεμάχιο! Ούτε κτήριο, ούτε σιλό, ούτε γεώτρηση, ούτε περίφραξη, ούτε πηγάδι, τίποτα απολύτως!

 

Αν κάνετε μια καλή ανάγνωση τον 4014 θα δείτε πως πουθενά στο κεφάλαιο Β' δεν αναφέρει πως η διαδικασία της τακτοποίηση γίνεται από μηχανικό συγκεκριμένης ειδικότητας.

Η ΜΕΛΕΤΗ στατικής επάρκειας γίνεται από αρμόδιο μηχανικό.

Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ για τα Η/Μ σε κτήρια που δεν είναι κατοικίες γίνονται από αρμόδιο μηχανικό (να υπενθυμίσω πως μόνο ΜΜ/ΗΜ/ΝΜ έχουν δικαίωμα για καύσιμα, κλιματιστικά και όπως με ενημερώσαν πρόσφατα σε άλλο topic και ηλεκτρολογικά).

 

Και τα δύο παραπάνω αφορούν περίπτωση όπου υπάρχει αυθαιρεσία.

Αν δεν υπάρχει αυθαιρεσία δεν χρειάζεται ούτε η μελέτη στατικής επάρκειας ούτε η τεχνική έκθεση.

Αν έχω ακριβές αντίγραφο των σχεδίων που έχουν κατατεθεί στην πολεοδομία, μπορώ να πάω στο κτήριο, να μετρήσω όλες τις διαστάσεις που αναγράφονται και στο σχέδιο και αν είναι εντός τον προβλεπόμενων ανοχών (http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=hPlGDjBtX%2fQ%3d&tabid=762&language=el-GR) να προχωρήσω σε έκδοση βεβαίωσης του Ν.4014 χωρίς να δηλώσω καμία αυθαιρεσία, αφού όντως δεν υπάρχει .

 

 

 

 

Όπως ένας Π/Μ μπορεί να μπει στο σύστημα για να κάνει την τακτοποίηση και ανεβάζει την τεχνική έκθεση για τα Η/Μ από τον αρμόδιο μηχανικό με τον οποίο συνεργάζεται, έτσι και ο ΜΜ μπορεί να κάνει την τακτοποίηση και θα ανεβάσει την μελέτη στατικής επάρκειας από τον Π/Μ με τον οποίο συνεργάζεται.

 

Όσο αφορά τους χημικούς μηχανικούς και τους μηχανικούς υπολογιστών, εφόσον είναι από πολυτεχνική σχολή τυπικά έχουν το δικαίωμα να κάνουν τακτοποίηση, απλά πρακτικά δεν μπορούν να κάνουν επειδή δεν θα είναι ανταγωνιστικοί, θα πληρώσουν έναν Π/Μ τουλάχιστον για την μελέτη στατικής επάρκειας και έναν άλλο μηχανικό για την τεχνικ έκθεση για τα Η/Μ εφόσον απαιτείται.

 

Στην ίδια λογική κινείται και ο 4178. Όλες οι ειδικότητες έχουν δικαίωμα να υποβάλλουν αίτηση. Όποιος δεν έχει δικαίωμα υπογραφής της αντίστοιχης μελέτης απλά θα συνεργαστεί με αρμόδιο μηχανικό.

Συγκεκριμένα στο άρθρο 11, Δικαιολογητικά υπαγωγής...

Αρχίζει με την φράση "Εξουσιοδοτημένος μηχανικός εισάγει στο πληροφοριακό σύστημα..." . Δεν αναφέρει ειδικότητα, άρα όλοι οι μηχανικοί μπορούν να κάνουν την διαδικασία.

Στο ίδιο άρθρο, στην παρ. 4

"4. Τεχνική έκθεση εξουσιοδοτημένου αρμόδιου μηχανικού με την περιγραφή της αυθαίρετης κατασκευής ή της αυθαίρετης χρήσης μόνον ως προς το εμβαδόν και τη χρήση του αυθαιρέτου, αν πρόκειται για πρόχειρη κατασκευή της παρ. 75 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79). Στην τεχνική έκθεση περιγράφονται οι λόγοι αδυναμίας αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου κατά την παρ. 6βi του παρόντος"

 

Εδώ καταλαβαίνω πως απαιτείται Α/Μ ή Π/Μ, σωστά;

 

Στο ίδιο άρθρο στην παρ. 8 λέει για δελτίο δομικής τροτώτητας του φέροντος οργανισμού και μελέτη στατικής επάρκειας. Δεν αναφέρει ειδικότητα αλλά εδώ νομίζω συμφωνούμε όλοι πως είναι αποκλειστικότητα του Π/Μ. Αν κάποιος έχει αντίρρηση το συζητάμε.

 

Τέλος στο ίδιο άρθρο, στην παρ. 9 :

"9. Τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, αν υπάρχουν για κάθε μεμονωμένη αυθαίρετη κατασκευή, εξαιρουμένων των κατοικιών, καθώς και για αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια που δεν έχουν χρήση κατοικίας."

 

Όμοια με τον Ν.4014, απαιτείται και ΜΜ/ΗΜ/ΝΜ για την παραπάνω τεχνική έκθεση.

 

Συνοπτικά, μόνο σε περίπτωση που υπάρχει αυθαιρεσία χρειάζονται οι σχετικές μελέτες και τεχνικές εκθέσεις. Όταν το κτήριο είναι σύμφωνο με τα επίσημα σχέδια της άδειας, όλες οι ειδικότητες έχουν δικαίωμα να εκδόσουν βεβαίωση για μεταβίβαση.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

.....Μην μου πείτε πως πρέπει κάποιος μηχανικός να είναι συγκεκριμένης ειδικότητας για να δει πως δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ στο αγροτεμάχιο! Ούτε κτήριο, ούτε σιλό, ούτε γεώτρηση, ούτε περίφραξη, ούτε πηγάδι, τίποτα απολύτως!......

 

 

Όπως νομίζεις

Και μια κομμώτρια μπορεί να διαπιστώσει ότι ένα οικόπεδο είναι αδόμητο….

 

Αλλά περίμενε όταν κάποιο συμβόλαιο ακυρωθεί με βάση την δική σου βεβαίωση τι θα σου ζητούν να πληρώσεις.

Υπομονή.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν απαγορεύεται ρητά από τον νόμο επιτρέπεται.

 

Στους παραπάνω νόμους ορίζεται πως η διαδικασία γίνεται από μηχανικούς, άρα η κομμώτρια δεν μπορεί να κάνει την διαδικασία.

 

Δεν ορίζει πουθενά ο νόμος συγκεκριμένη ειδικότητα για την έκδοση της δήλωσης για την μεταβίβαση παρά μόνο υπάρχουν οι περιορισμοί στο ποιος εκπονεί συγκεκριμένη μελέτη ή τεχνική έκθεση όπως προανάφερα.

 

Έχεις να παραθέσεις κάποιο νόμο που να ορίζει πως μηχανικοί κάποιων ειδικοτήτων δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν την διαδικασία;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας δεν φταίει μόνο ο κάθε συνάδερφος πολυτεχνείου, φταίει και ο συμβολαιογράφος που συντάσσει ένα συμβόλαιο στον αέρα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι ούτε καν με βεβαιώσεις, (και φυσικά ΟΧΙ γιατί δεν μου το επιτρέπει ο νόμος) αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...

Για ΠΟΙΟ λόγο να ακυρωθεί μία μεταβίβαση ενός αδόμητου οικοπέδου ή ενός σύννομου ακινήτου;

Επειδή γράφει Μηχανολόγος ή Ηλεκτρολόγος;;;

 

Υ.Γ. Και για την περίπτωση της δικιάς μου ιδιοκτησίας, το μόνο που προστάτεψε η συμβολαιογράφος ήταν ο κώλος της!

Επειδή έτσι της είπαν να κάνει από το σύλλογό της.

Άλλος συνάδελφός της, μου είπε ότι δεν προκύπτει από πουθενά αυτό.

Τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δωθεί βεβαιώσεις περί μη αυθαιρεσιών από φίλους μου μηχανολόγους. Το δέχονται καραστάνταρ.  Μάλιστα μία συμβολαιογράφος μου το ζήτησε από μόνη της για μία δική της υπόθεση, αλλά μιας και δεν είχα ΑΠΥ το έκανα πάσα σε μηχανολόγο φίλο μου....Ολα καλά. Και ξέρω και άλλες περιπτώσεις δεν έχω λόγο να πω ψέματα για εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.