Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποιες ειδικότητες Μηχανικών μπορούν να κάνουν τακτοποίηση


gvrettakos

Recommended Posts

εγω τα βλεπω φυσιολογικα γιατι ο πληροφορικαριος δεν γραφετε στο τεε;;;γιατι να μην μπορει να σηκωσει εστω ενα δυοροφο βρε αδερφε........

Link to comment
Share on other sites

α καλά κρασά.... μας βλέπω μεταφορά στην χαλαρή... αν και εκεί ακόμα υπάρχουν όρια....

 

άντε καλό ξημέρωμα να έχουμε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μπαρμπα Μήτσος στη γειτονιά μου λέει ότι είναι εργολάβος.......Οι εργολάβοι είναι μηχανικοί......Οι μηχανικοί κάνουν τακτοποίηση...αρα και ο μπαρμπα Μήτσος μπορεί να κάνει τακτοποίηση....Μόνο ΠΕΑ δεν μπορεί γιατί δεν αδειάζει για σεμινάρια

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματικα δικαιωματα μηχανικων.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΩΜΑΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ.pdf

epaggelmatika dikaiomata.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mια ερώτηση, δίχως να πυροδοτήσω κουβέντα περί ΕΔ.

 

Οικογενειακός φίλος έχει μια οικοδομή με αυθαίρετη σκεπή-σοφίτα. Μπορώ να προχωρήσω μόνος μου την νομιμοποίηση με τον 4178;

Χρειάζομαι συνυπογραφές για κάτι;

Τι σχέδια θα απαιτηθούν;

 

Πρόκειται για διώροφη οικοδομή + σοφίτα. Απ'οσο μου ανέφερε ο φίλος, η οικοδομή αγοράστηκε με τη σκεπή (αυθαίρετη) και μετά απο χρόνια την χάλασαν και φτιάξαν την σοφίτα. (συνεπώς στις ΑΦ, δε φαίνεται αλλαγή)

 

Οπως έχετε καταλάβει, δεν ασχολήθηκα επουδενί με 4014/4178. Απλώς για την εξυπηρέτηση...

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι ειδικότητες μπορούν να κάνουν τακτοποίηση.

Απλά θα πρέπει να συνεργαστεί ο κάθε μηχανικούς με άλλων ειδικοτήτων που έχουν το αντίστοιχο δικαίωμα υπογραφής.

 

Αν μου έρθει πελάτης, θα του κάνω τακτοποίηση και θα αναθέσω σε Π/Μ το δελτίο δομικής τρωτότητας και την μελέτη στατικής επάρκειας αν χρειαστεί.

 

Οι Π/Μ και θα πρέπει να συνεργαστούν με Μ/Μ ή Η/Μ για την αντίστοιχη τεχνική έκθεση που απαιτείται σε όλα τα κτήρια που δεν έχουν χρήση κατοικίας.

 

Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες αλλά απλά χρειάζεται η βεβαίωση για τον συμβολαιογράφο, όλες οι ειδικότητες μπορούν να εκδώσουν την αντίστοιχη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες αλλά απλά χρειάζεται η βεβαίωση για τον συμβολαιογράφο, όλες οι ειδικότητες μπορούν να εκδώσουν την αντίστοιχη βεβαίωση.

Συμβολαιογράφος δε δέχτηκε βεβαίωση ούτε καν για το δικό μου σπίτι...

Φαντάσου να του πήγαινα κάποιου ξένου.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.