Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιες ειδικότητες Μηχανικών μπορούν να κάνουν τακτοποίηση


gvrettakos

Recommended Posts

Συζητάμε για τη βεβαίωση-τεχνική έκθεση του άρθρου 11 παρ. 9.: 

"Τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και  των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων". 

ΟΙ Π.Μ, Α.Μ και Α.Τ.Μ δεν έχουμε δικαίωμα τέτοιας τεχνικής έκθεσης.

 

Σαφώς και δεν μπορείς να καταθέσεις μελέτη στατικών, όπως ένας Π.Μ δεν μπορεί να καταθέσει  μελέτη θέρμανσης και ανελκυστήρα.

 

Συνάδελφοι ας επικεντρωθούμε στο θέμα του παρόντος νήματος που είναι οι ειδικότητες που συμμετέχουν στην τακτοποίηση αυθαιρέτων.

Οκ για την τεχνικη εκθεση....αρα ειναι λαθος αυτο που εγραψες παραπανω....μπορουν να υπογραψουν οι ΑΜ και ΠΜ Η/Μ αλλα οχι ολα......

Απο ποτε δεν μπορω να υπογραψω στατικα σαν ΑΜ????? και σε ποιο ΦΕΚ το λεει???? γιατι μεχρι στιγμης αυτα που δικαιουμαι να υπογραψω τα υπογραφω κανονικα και τα δεχονται ολοι....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μου ήταν κάτω από το ποστ του συναδέλφου ηλεκτρολόγου μηχανικού. Δες σε προηγούμενη δημοσίευση μου.

Μια σύνδεση από το ΤΕΕ για τα επαγγελματικά δικαιώματα των Α.Μ υπάρχει εδώ---> http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/EPAGELMATIKA_DIKAIWMATA/ARXITEKTONES

 

Ειδικότερα, στην Εγκ-51502/67 Γραφ.Πολμιας Αθηνών. παρ. Γ: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/NOMOTHESIA_P/EGK_51502_1967.HTM

και στο συνημμένο έγγραφο 

 

Για τα εξαρτημένα τοπογραφικά εδώ: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/SYXNES_ERWTHSEIS_P/TAB36023/AGRONOMOI_ARXITEKTONES_POLITIKOI.HTM

23172 ΔΟΚΚ-δικαιωμα στατικων σε αρχιτεκτονες.pdf

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μου ήταν κάτω από το ποστ του συναδέλφου ηλεκτρολόγου μηχανικού. Δες σε προηγούμενη δημοσίευση μου.

οκ...σορρυ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διάθεση κοντραρίσματος με τους συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων ...

Νομίζω πως, η πιο σοβαρή δουλειά συγκέντρωσης σχετικών διατάξεων, είναι αυτή του ΤΕΕ / ΤΚΜ 2006 , που έχει ανέβει επανειλημμένα στο site:

EPAGGELMATIKA DIKAIOMATA MIXANIKON TEE_TKM_2006.pdf

Προκύπτει (σελ. 41-44) πως οι ΑΜ & ΠΜ μπορούν να εκπονήσουν μελέτες η/μ  για τις παρακάτω εγκαταστάσεις:

  1. Θερμομόνωση: άνευ ορίου
  2. Ύδρευση - Αποχέτευση:  όλες , εκτός λέβητα ή κινητήρα > 50hp 
  3. Παθητ. Πυροπροστασία: άνευ ορίου
  4. Ενεργητ. Πυροπροστασία: όλες, εκτός λέβητα ή κινητήρα > 50hp
  5. Θέρμανση: Όλες , εκτός λέβητα ή κεντρ. θ. > 50.000kcal/h ή δεξαμενή καυσίμου > 10tn ή κινητήρα > 50hp
  6. Κλιματισμός: Όλες , εκτός κινητήρα > 50hp
  7. Ηλεκτρολογικά: Μόνο εσωτ. εγκαταστάσεις.  Φωτισμός < 40kW , Κίνηση < 75kW. Δεν συμπερ/ται το ηλεκτρολογικό κομμάτι ανελκυστήρα (δεν απαιτείται στις άδειες δόμησης)
  8. Ανελκυστήρας: Όλες , εκτός κινητήρα > 50hp
  9. Καύσιμα αέρια: άνευ ορίου

Οι επιβλέψεις των παραπάνω έχουν μεγαλύτερα όρια (80.000kcal, 200hp).  

Συμπεραίνω, πως μπορώ σαν ΑΜ να κάνω τεχνική έκθεση η/μ για υπαγωγές στον Ν.4178/13 μέχρι των ορίων των επιβλέψεων. 

Λάθος το καταλαβαίνω;  Έχω δικαίωμα σε μελέτη & επίβλεψη εγκατάστασης και δεν έχω δικαίωμα σε τεχνική έκθεση της ίδιας εγκατάστασης;

...εκτός αν δεν αποδέχεστε την έκθεση του ΤΕΕ/ΤΚΜ 2006

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γιατί ρωτάς εμάς? Αφού το πρόβλημα είπες ότι το έχεις λύσει, βάζεις η/μ μηχανικό γιαλαντζί στο σύστημα και όλα κομπλέ. Πού κολλάς? Εγώ στη θέση σου για να μη βρω το μπελά μου θα ζητούσα και μια επίσημη απάντηση από το ΤΕΕ, αλλά αν το έχεις κάνει ήδη αυτό που λες άστο μη βγάλεις τα μάτια σου μόνος σου. Keep going...

 

Edit: Απλή απορία, για το τοπογραφικό που πάλι δε σε αφήνει το σύστημα να ανεβάσεις, βάζεις και γιαλαντζί τοπογράφο?

Edited by CHOUTOS
Link to comment
Share on other sites

βασικα παρα πολυ εξυπνοι ανθρωποι ασχολουνται με παρα πολυ μικρη πλεον αγορα ....

εγω προσωπικα εχω τελειως φιλελευθερη αποψη για το θεμα ... θα περιμενα απο ολους εσας μια ποιο προοδευτικη αποψη ... ειναι αδικο να μειωνετε ετσι τις σπουδες μας των 5 χρονων.... φυσικα δεν ασχολουμε με ολα, αλλα με πολυ λιγα πραγματα της μηχανολογιας αν και θα ηθελα να κανω περισσοτερα αλλα δεν προλαβαινω και δεν εχω την ορεξη να ασχολουμε με πολλα και διαφορα αντικειμενα .... γιαυτο και κανουμε χρηση της εξοιδικευσης ... βεβαια αυτο δεν μας απαγορευει να ειμαστε και ευελικτοι και αυτο πιστευω ειναι το συν του ελληνικου πολυτεχνειου... οσο βεβαια η τεχνολογια αυξανετε η εξοιδικευση επιβαλετε ... δηλ. μπορει θεωριτικα να εχω χιλιαδυο δικαιωματα αλλα δεν μπορω να κανω και να υπογραφω τα παντα... θεωρω γελιο να μπλεκετε με γραφειοκτρατικα δοσμενα δικαιωματα ... εγω ειλικρινα  θα περιμενα να θελετε να μπουρουν ολοι οι μηχανικοι να κανουν ολες τις μελετες ... πρεπει να ξεκολησουμε απο τα πολυτεχνιακα μαθηματα αφου αυτα ειχαν απλως θεωρητικο ρολο ... οκ... στατικη μελετη δεν μπορουν να κανουν ολοι !!!! γιατι δηλαδη ειναι τοσο δυσκολη !!! αν κατσει δηλαδη ενας χημικος και διαβασει δεν θα μπορει να καταλαβει πως γινεται ;;; μηπως δεν εχει το υποβαθρο;;; δηλαδη για μια μονοκατοικια 100μ2 χρειαζονται 3 μηχανικοι ;;; χαχαχα και πριν 100 χρονια δηλαδη δεν τους αρκουσε ενας με πολυ λιγοτερες γνωσεις ;;; ή εχει εξελιχθει τοσο πολυ η τεχνολογια στο συγκεκριμενο τομεα;;;  αν θες να φτιαξεις εναν πολυπλοκο συγκροτημα κατοικιων ξενοδοχειο εκει ναι χρειαζεται και θεωριτικα και πρακτικα η εξοιδικευση ... αλλα ολα αυτα καθοριζονται και απο τις συνθηκες εργασιας ... ευτυχως δεν εγινε ακομα ο 3παγκοσμιος πολεμος για να βρεθουμε ξαφνικα με ξυλινα σπαθια ... αρα η εξοιδικευση δεν προκειται να πεθανει επειδη η ελλαδα περναει κριση...

.... και για να τελειωνω εγω θα ηθελα τον μηχανικο ποιο πολυμηχανο και να μπορει να πηγαινει με ποιο μεγαλη ευκολια απο τον ενα τομεα στον αλλο ... δεν λεω χωρις επιπλεον εκπαιδευση ... αλλα ενας συνειδητοποιημενος μηχανικος ποτε δεν θα εκανε μελετη σε κατι που δεν εχει ιδεα και αν μαλιστα υπεγραφε για αυτο με ολες τις συνεπειες .... φυσικα ολα αυτα δεν θα ειχαν καμια σημασια αν η ελλαδα ηταν μια φυσιολογικη χωρα και υπηρχε δουλεια για ολους ... τοτε κανενας δεν θα νοιαζοταν τι κανει ο αλλος αρκει να το εκανε καλα και νομιμα... τις δυσκολες δουλειες παντα θα τις κανουν λιγοι και τις ευκολες πολλοι ...

πιστευω να εγινα κατανοητος ... παντος δικηγορος δεν θα μπορουσα να γινω με τιποτα .. αρχιτεκτονας σιγουρα ... στατικη μελετη οχι ποτε ... φυσικα ουτε τοπογραφος ουτε χημικος ... βασικα ουτε τα ηλεκτρολογικα με ενθουσιαζουν αλλα ειπαμε η κριση...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γιατί ρωτάς εμάς? Αφού το πρόβλημα είπες ότι το έχεις λύσει, βάζεις η/μ μηχανικό γιαλαντζί στο σύστημα και όλα κομπλέ. Πού κολλάς? Εγώ στη θέση σου για να μη βρω το μπελά μου θα ζητούσα και μια επίσημη απάντηση από το ΤΕΕ, αλλά αν το έχεις κάνει ήδη αυτό που λες άστο μη βγάλεις τα μάτια σου μόνος σου. Keep going...

 

Edit: Απλή απορία, για το τοπογραφικό που πάλι δε σε αφήνει το σύστημα να ανεβάσεις, βάζεις και γιαλαντζί τοπογράφο?

Για τοπογραφικά - σαν αρχιτέκτονας - δεν έχω επαγγελματικό δικαίωμα.

Ερώτημα έχω υποβάλλει για τις η/μ τεχνικές εκθέσεις με συνημμένη την έκθεση ΤΕΕ/ΤΚΜ 2006 ήδη από τον Ν.4014/11. Η απάντηση ήρθε τηλεφωνικά (?), ότι το θέμα "θα ρυθμιστεί με τον υπό επεξεργασία νόμο (Ν.4178/13)" !

Ας μην επικαλούμαστε την κοινή λογική, που δυστυχώς είναι διαφορετική για τον καθέναν. Η δική μου "κοινή" λογική λέει ότι τα αρχιτεκτονικά πρέπει να τα κάνουν μόνο ΑΜ , όμως πάω πάσο, γιατί οι διατάξεις επιτρέπουν και σε άλλους, μ' αρέσει - δεν μ' αρέσει,

Ας μιλάμε με διατάξεις.Η έκθεση ΤΕΕ/ΤΚΜ 2006, δεν είναι της Μαρίκας, του ΤΕΕ είναι, του ίδιου οργάνου που χειρίζεται τα αυθαίρετα.  

Ας το χειριστεί το ΤΕΕ καλλίτερα να μην μαλώνουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εύνοστος, δεν έχω καμια διάθεση να αντιδικήσω για μια δήλωση η/μ, ούτε ο αρχιτέκτονας θα πλουτίσει υπογράφοντάς τη ούτε ο μηχανολόγος θα πεινάσει επειδή έχασε τη δουλειά. Αυτό που με ενοχλεί είναι η νοοτροπία που έχει επικρατήσει και κυρίως σε ότι αφορά τα η/μ, ίσως και λόγω ειδικότητας. Η έκθεση που λες δεν είναι της Μαρίκας, ούτε όμως και το σύστημα που ανεβάζεις τις δηλώσεις. Και αυτό του ΤΕΕ είναι και υπάρχει λόγος που δεν σε αφήνει να ανεβάσεις δήλωση. Ακόμα και η απάντηση που σου έδωσαν δε νομίζω ότι σε καλύπτει σε μελλοντικό έλεγχο. Το θέμα ΘΑ ρυθμιστεί. Μέχρι τότε το σύστημα δεν σε αφήνει να ανεβάσεις δήλωση, άσχετα αν εσύ το παρακάμπτεις με πατέντες. Εξάλλου αν η απάντηση που σου έδωσαν ήταν ξεκάθαρη δε νομίζω ότι θα ρωτούσες εδώ. Λες να το χειριστεί το ΤΕΕ. Mα το ΤΕΕ χειρίζεται το σύστημα. Anyway,καλή συνέχεια και καλές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ ποια είναι τα δικαιώματα των Μηχανικών Η/Υ ?

Ή το μόνο δικαίωμα-υποχρέωση είναι να πληρώνουμε εισφορές υπέρ ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.