Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιες ειδικότητες Μηχανικών μπορούν να κάνουν τακτοποίηση


gvrettakos

Recommended Posts

Εγώ νομίζω ότι σαν Μηχανικός Η/Υ μπορείς:

  • να δώσεις βεβαίωση για συμβόλαια για αδόμητο, όταν δεν απαιτείται τοπογραφικό (δεν βλέπω περιορισμό ΕΔ για απλές βεβαιώσεις - άρα, αφού δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται)
  • να δώσεις βεβαίωση για συμβόλαια για δομημένο ακίνητο χωρίς παράβαση - αν είσαι σε θέση να πάρει την ευθύνη (πάλι δεν απαγορεύεται - άρα επιτρέπεται)
  • να αναλάβεις δήλωση αυθαιρέτου σαν διαχειριστής μηχανικός βάζοντας όμως άλλους συμμετέχοντες μηχανικούς στις επιμέρους μελέτες, ανάλογα με τα ΕΔ

Άλλωστε σου έδωσαν κωδικούς από το ΤΕΕ, τι στους έδωσαν;

κωδικούς έχουν πάρει όλοι...

και μια απάντηση είναι τα ΠΕΑ

θέλει κωδικό αμοιβής

και πΕΑ κάνουν ΟΛΟΙ οι μηχανικοί μετά από σεμινάρια .....ξέρω  μετ.μηχ  που κάνει ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το θέμα! Μηχανικός Η/Υ το παίζει όποιος θέλει στην Ελλάδα!

 

Δηλαδή τι περιορισμοί θα έπρεπε να υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι  μην ξεφύγουμε  από το θέμα....

 

υπάρχουν αντίστοιχες ενότητες  χαλαρής κουβέντας για τέτοιες συζητήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω πουθενά να εξειδικεύονται / περιορίζονται οι μηχανικοί που  εκδίδουν βεβαιώσεις για συμβόλαια. Ειδικά στα αδόμητα, εννοώ εντελώς αδόμητα.

 

κωδικούς έχουν πάρει όλοι...

και μια απάντηση είναι τα ΠΕΑ

θέλει κωδικό αμοιβής

Αν ήθελε το ΤΕΕ , στο σύστημά του θα "έκοβε" ειδικότητες μηχανικών στην έκδοση βεβαιώσεων (το κάνει ήδη αλλού, στο ανέβασμα αρχείων).

Δεν μπορεί όμως - άποψή μου - να το κάνει γιατί ο νόμος λέει "βεβαίωση μηχανικού" , δεν λέει π.χ. "βεβαίωση αρμόδιου μηχανικού"...

Δεν θα ήταν εκτός νόμου το ΤΕΕ αν έκοβε επίσημα ειδικότητες; Και τότε δεν θα ήταν μόνο οι μηχ. Η/Υ που θα κόβονταν.

Νομίζω δηλαδή ότι μπορούν να εκδώσουν βεβαιώσεις, επειδή δεν απαγορεύεται και ας είναι αυτό εκτός "κοινής λογικής".

Όταν μία τέτοια βεβαίωση για αδόμητο καταλήξει στα δικαστήρια, κατόπιν π.χ. καταγγελίας, ο δικαστής δεν εξετάζει την "κοινή λογική", όταν υπάρχει νόμος. Εφαρμόζει τον νόμο και - νομίζω - δεν θα βρει παράβαση.

Δυστυχώς η "κοινή λογική" υποχωρεί έναντι του νόμου (ακόμη και γεμάτου σφάλματα και παραλείψεις). 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι περιορισμοί θα έπρεπε να υπάρχουν;

 

Ανάλογοι που υπάρχουν και σε άλλες κατηγορίες Μηχανικών.

Γιατί εγώ να χρειάζομαι έναν Πολιτικό Μηχανικό για άδεια για κοτέτσι;

 

Γιατί να βάζει όποιος θέλει DSL χωρίς να έχει άδεια από Μηχανικό Η/Υ; Υπάρχει κεραία ευρυζωνικής τηλεόρασης χωρίς να έχει γίνει κατάλληλη μελέτη από Μηχανικό Η/Υ; Να μην μιλήσω για μεγαλύτερες εγκαταστάσεις και δικτυώσεις.

 

Εγώ είμαι υπέρ της πλήρους απελευθέρωσης όλων των επαγγελμάτων και φυσικά αποδέσμευση από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

..

Γιατί εγώ να χρειάζομαι έναν Πολιτικό Μηχανικό για άδεια για κοτέτσι;

...

μία ερώτηση... στα μαθήματα της σχολής σου είχες έστω και ελάχιστο κτιριακό σχεδιασμό? έστω κι ένα κοτέτσι?

 

Ειλικρινά το ρωτώ αν στην ειδικότητα σου κάνετε σχέδιο γραμμικό κτιρίων σε διάφορες κλίμακες έστω... 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση... στα μαθήματα της σχολής σου είχες έστω και ελάχιστο κτιριακό σχεδιασμό? έστω κι ένα κοτέτσι?

 

Ειλικρινά το ρωτώ αν στην ειδικότητα σου κάνετε σχέδιο γραμμικό κτιρίων σε διάφορες κλίμακες έστω... 

 

Κανένα.

Το σχόλιό μου δεν κατάλαβες μάλλον.

Ο georgios_m ρωτάει εάν θα έπρεπε να υπάρχουν περιορισμοί στο να είναι κάποιος Μηχανικός Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια ρώτησα αν θα έπρεπε να υπάρχουν περιορισμοί στην άσκηση του επαγγέλματος του μηχανικού Η/Υ.

 

Γενικά περιορισμοί στην άσκηση επαγγελμάτων υπάρχουν όταν το επάγγελμα αφορά δραστηριότητες που μπορεί να δημιουργήσουν ατυχήματα.

Και τώρα πρέπει να προσδιορίσουμε τι κίνδυνοι υπάρχουν από τη μη ορθή άσκηση του επαγγέλματος του μηχανικού Η/Υ.

 

Πρώτα όμως πρέπει να ορισθεί ποιό είναι το επάγγελμα του μηχανικού Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα.....

...

Άρα βρε αδελφέ είσαι ντιπ για ντιπ άσχετος σε ότι αφορά κτίρια, δομικές κατασκευές, χωροταξίες, ταύτιση τίτλων με γη κλπ κλπ που είναι το ζητούμενο στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Ή πιο σωστά ξέρεις ότι ξέρει και ένας οποιοδήποτε άλλος επαγγελματίας σε οποιαδήποτε άλλο κλάδο.

 

Οπότε γιατί υποβαθμίζεις τον τίτλο του επαγγέλματος σου και των σπουδών σου λέγοντας γιατί κι εσύ να μη κάνεις γνωματεύσεις ή κάτι σχετικά με κτίρια??

Έχεις μια υπέροχη ειδικότητα ή πιο σωστά είναι η ειδικότητα που βασίζονται χιλιάδες καταστάσεις από υπολογιστές, δίκτυα κυκλώματα προγραμματισμοί επικοινωνίες και σ αυτό είσαι ο πιο αρμόδιος εσύ. Τι συζητάς ή τι αναζητάς σε κτίρια ή στα κοτέτσια?

 

Πέρα από το αστείο με τα κοτέτσια πίστεψε με ακόμα και βεβαίωση αδόμητου γηπέδου σου συνιστώ να μη τολμήσεις ποτέ να κάνεις και δικαίωμα να σου δώσει το ΤΕΕ. Έχω δέκα εύκολους τρόπους να σου αποδείξω με παραδείγματα ότι θα κάνεις λάθος. 1ον και πιο απλό και όσοι ασχολούνται θα το καταλάβουν με την μια ενώ εσύ δεν θα το καταλάβεις καν.

Εντοπισμό ταύτιση τίτλων με ιδιοκτησία… ειδικά αν ο ιδιοκτήτης συνειδητά σου δώσει δεδομένα για άλλο γήπεδο από το πραγματικό. Το άλλο να είναι αδόμητο, το προς βεβαίωση να είναι δομημένο, εσύ δεν θα πάρεις καν χαμπάρι ότι είναι άλλο και τραβάς τζίφρα… και ο αγοραστής θα εξαπατηθεί με αυτό τον τρόπο.

Μετά θα τρέχουν εσένα και θα πληρώνεις όλο το γήπεδο. (ελπίζω να σου φτάνει αυτό και είναι ακόμα πιο εύκολο κι από ένα κοτέτσι)

 

Δεν έχεις βρει εργασία στον τομέα σου? Δεκτό και σεβαστό, είναι όμως αλλού πάτερ ευαγγέλιο το ζήτημα αυτό από το θέμα που υπαρχει εδώ.

 

 

(το παράδειγμα με την βεβαίωση αδόμητου την αναφέρω διότι συχνά διαβάζω το έλα μωρέ αυτό είναι εύκολο και δεν είναι ΝΑΣΑ…. Υποτιμώντας όσοι το λένε επειδή δεν είχαν ποτέ τους ασχοληθεί με ταύτιση τίτλων ότι οι καλές κομπίνες με τα «αδόμητα» και καλά θα την κάνουν διάφοροι αετονύχηδες αεριτζήδες της πιάτσας και θα χρειαστούν τον χαζό να βγάλει το φίδι από την τρύπα)

Edited by Didonis
  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.