Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΑΝΤΟΧΗ ΕΠΙΧΡΙΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΣΕ ΥΨΗΛΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum!

 

Είμαι νέος εδώ και θα ήθελα τα φώτα σας αγαπητοί συνάδελφοι. Εχω να διεκπεραιώσω μια έκθεση πραγματογνωμοσύνης και μου λείπουν δύο βασικές πληροφορίες.

 

1. Σε τι θερμοκρασίες λόγω πυρκαγιάς αρχίζουν και αναπτύσσονται τριχοειδείς ρωγμές σε εξωτερικά επιχρίσματα τοιχοποιίας (μαρμαροκονία)

 

2. Σε τις θερμοκρασίες λόγω πυρκαγιάς παρατηρήται αλλοίωση του πλαστικού χρώματος εξωτερικής τοιχοποιίας.

 

Στην δική μου την περίπτωση παρατήρησα τριχοειδής ρωγμές σε εξωτερική τοιχοποιία χωρίς ίχνη αιθάλης ή αλλοίωση του πλαστικού χρώματος. Είμαι σίγουρος οι ρωγμές δεν οφείλονται στην ανάπτυξη υψηλών θερμοκρασιών αφού το χρώμα δεν επηρεάστηκε καθόλου αλλά κάπως πρέπει να το τεκμηριώσω. Αν έχετε κάποια πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ και κάποια σχετική παραπομπή

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum!

 

Είμαι νέος εδώ και θα ήθελα τα φώτα σας αγαπητοί συνάδελφοι. Εχω να διεκπεραιώσω μια έκθεση πραγματογνωμοσύνης και μου λείπουν δύο βασικές πληροφορίες.

 

1. Σε τι θερμοκρασίες λόγω πυρκαγιάς αρχίζουν και αναπτύσσονται τριχοειδείς ρωγμές σε εξωτερικά επιχρίσματα τοιχοποιίας (μαρμαροκονία)

 

2. Σε τις θερμοκρασίες λόγω πυρκαγιάς παρατηρήται αλλοίωση του πλαστικού χρώματος εξωτερικής τοιχοποιίας.

 

Στην δική μου την περίπτωση παρατήρησα τριχοειδής ρωγμές σε εξωτερική τοιχοποιία χωρίς ίχνη αιθάλης ή αλλοίωση του πλαστικού χρώματος. Είμαι σίγουρος οι ρωγμές δεν οφείλονται στην ανάπτυξη υψηλών θερμοκρασιών αφού το χρώμα δεν επηρεάστηκε καθόλου αλλά κάπως πρέπει να το τεκμηριώσω. Αν έχετε κάποια πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ και κάποια σχετική παραπομπή

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φίλε μου θα σου πω την άποψη μου μόνο για το χρώμα.

Εάν το χρώμα είναι πλαστικό ή ακρυλικό σημαίνει ότι έχεις να κάνεις με ένα πολυμερές (πλαστικό) που σχηματίζει φιλμ επάνω στην επιφάνεια. Αυτό το φίλμ σε υψηλές θερμοκρασίες (γύρω στους 200) τήκεται και κατά συνέπεια αλλοιώνεται.

Εάν το χρώμα είναι ανόργανο (όπως πχ ο ασβέστης ή χρώματα υδρυάλου κλπ) τότε αυτό παρουσιάζει μεγάλη αντοχή σε θερμοκρασίες. Επειδή βέβαια τα ανόργανα χρώματα χρησιμοποιούνται αρκετά σπάνια, η προσωπική μου άποψη είναι ότι στην περίπτωσή σου θα έπρεπε να υπήρχαν σίγουρα αλλοιώσεις.

Εάν θέλεις να το τεκμηριώσεις, ίσως θα έπρεπε να ζητήσεις κάποιες σχετικές προδιαγραφές από επώνυμες εταιρίες χρωμάτων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.