Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

στο ψάξιμο...


romeos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους..

Τελειώνω τώρα τη σχολή ΠΜ στην Πάτρα (με βαθμό περίπου στο 6,4). Το πρόβλημα είναι ότι  έχω πελαγώσει αυτή τη στιγμή όσον αφορά την επιλογή μεταπτυχιακού που θέλω να κάνω... μου φαίνεται βουνό και δεν ξέρω καν προς τα που να κινηθώ (εννοώ προς κάποιον τομέα). Ψάχνω πληροφορίες στο internet (site  διαφόρων παν/μιων εξωτερικού και εσωτερικού ) αλλά νομίζω πως αυτό δεν οδηγεί πουθενά. Έχετε ιδέα πως μπορώ να βρω μια μικρή καθοδήγηση ?  Έχω σκεφτεί να απευθυνθώ και στο γραφείο διασύνδεσης..αλλά προς το παρόν είναι κλειστά όλα αυτά ( απεργίες κλπ ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πολλές επιλογές με το 6,4. Τι μεταπτυχιακό θες να κάνεις ? Στην Πάτρα π.χ. στα αντισεισμικά λογικά δεν θα σε πάρουν. Στο ΕΜΠ στο αντίστοιχο έχεις μία ελπίδα...αλλά πήγαινε στην εκεί γραμματεία να ρωτήσεις. Ίσως πρέπει να πληρώσει κάποιο ποσό.

 

Αλλά δεν λες τι μετ/κο θες ? Στατικά, οικονομικά, αρχιτεκτονικά, ενεργειακά ??? Ελλάδα ή εξωτερικό ? Με πληρωμή ή χωρίς ? Με πόσα χρήματα ?

 

Για μένα το καλύτερο είναι εξωτερικό (Αγγλία ή ΗΠΑ) για οικονομικά. Θα δώσεις γύρω στα 30.000 ευρώ αλλά θα αξίζει.

 

Υπάρχει και το ανοιχτό πανεπιστήμιο με έδρα την Πάτρα που είναι σχεδόν τσάμπα νομίζω.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πολλές επιλογές με το 6,4. Τι μεταπτυχιακό θες να κάνεις ? Στην Πάτρα π.χ. στα αντισεισμικά λογικά δεν θα σε πάρουν. Στο ΕΜΠ στο αντίστοιχο έχεις μία ελπίδα...αλλά πήγαινε στην εκεί γραμματεία να ρωτήσεις. Ίσως πρέπει να πληρώσει κάποιο ποσό.

 

Αλλά δεν λες τι μετ/κο θες ? Στατικά, οικονομικά, αρχιτεκτονικά, ενεργειακά ??? Ελλάδα ή εξωτερικό ? Με πληρωμή ή χωρίς ? Με πόσα χρήματα ?

 

Για μένα το καλύτερο είναι εξωτερικό (Αγγλία ή ΗΠΑ) για οικονομικά. Θα δώσεις γύρω στα 30.000 ευρώ αλλά θα αξίζει.

 

Υπάρχει και το ανοιχτό πανεπιστήμιο με έδρα την Πάτρα που είναι σχεδόν τσάμπα νομίζω.

 

Δεν έχεις πολλές επιλογές με το 6,4. Τι μεταπτυχιακό θες να κάνεις ? Στην Πάτρα π.χ. στα αντισεισμικά λογικά δεν θα σε πάρουν. Στο ΕΜΠ στο αντίστοιχο έχεις μία ελπίδα...αλλά πήγαινε στην εκεί γραμματεία να ρωτήσεις. Ίσως πρέπει να πληρώσει κάποιο ποσό.

 

Αλλά δεν λες τι μετ/κο θες ? Στατικά, οικονομικά, αρχιτεκτονικά, ενεργειακά ??? Ελλάδα ή εξωτερικό ? Με πληρωμή ή χωρίς ? Με πόσα χρήματα ?

 

Για μένα το καλύτερο είναι εξωτερικό (Αγγλία ή ΗΠΑ) για οικονομικά. Θα δώσεις γύρω στα 30.000 ευρώ αλλά θα αξίζει.

 

Υπάρχει και το ανοιχτό πανεπιστήμιο με έδρα την Πάτρα που είναι σχεδόν τσάμπα νομίζω.

το πρόβλημα όπως λέω και παραπάνω είναι πως δεν έχω αποφασίσει τι μεταπτυχιακό θέλω (δλδ  Στατικά, οικονομικά, αρχιτεκτονικά, ενεργειακά). Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι προτιμώ κάτι με χαμηλά δίδακτρα η και καθόλου . Αλλά  αν βρεθεί κάτι άλλο τόσο ενδιαφέρον ή με μέλλον το συζητάμε και για κάποια χρήματα...

Το ανοιχτό παν/μιο που ανέφερες δεν είναι τζάμπα .Βγαίνει γύρω στα 3500 και δεν μπορείς να βασιστείς στο οτι θα σε πάρουν γτ επιλέγουν στην τύχη άτομα.

Θέλεις να μου δώσεις μερικές πληροφορίες παραπάνω για μεταπτυχιακό στα οικονομικά που ανέφερες ? και για ποιους λόγους το θεωρείς το καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω εγω.Διαχειριση και προστασια περιβαλλοντος.Ειμαι στη δευτερη χρονια φετος.Αρκετα απαιτητικο.

Link to comment
Share on other sites

Τι προοπτικες θελεις απο ενα μεταπτυχιακο?Προσωπικα το κανω για επιμορφωση.

Εννοεις να μπεις στο δημοσιο?

Μηπως θεωρεις οτι ο εκαστοτε ιδιωτης θα κοιταξει αν εχεις κανει μεταπτυχιακο ή αν γνωριζεις την δουλεια που θελει να σου αναθεσει?

Αν την ψαχνεις για εξωτερικο τοτε εκει ισως σου χρησιμευεσει μιας και μεγαλες εταιριες ενδιαφερονται να εχουν επιμορφωμενους και εξειδικευμενους υπαλληλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.