Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός Η/Υ και πληροφορικής


kobocs

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι νέο μέλος και ζητώ τα φώτα σας για την συνέχεια των σπουδών μου. Παρακαλώ ας μου απαντήσει όποιος πραγματικά γνωρίζει την κατάσταση. Είμαι τελειόφοιτος στο τμήμα Πληροφορικής του πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Από φέτος το τμήμα θα λειτουργεί ώς τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής με νέο πρόγραμμα σπουδών που στην ουσία σημαίνει ότι προστίθεται ένα επιπλέον έτος για την ολοκλήρωση των σπουδών (11 επιπλέον μαθήματα). Επειδή δίνεται η δυνατότητα είτε να παρακολουθήσω τα επιπλέον μαθήματα και να πάρω το πτυχίο μηχανικού είτε να ολοκληρώσω τις σπουδές μου με το παλιό πρόγραμμα σπουδών, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: δεδομένου ότι στόχος μου είναι να εργαστώ ώς μηχανικός λογισμικού θα ήταν καλύτερο να παρακολουθήσω τα μαθήματα και να πάρω το πτυχίο μηχανικού η/υ και πληροφορικής ή να ολοκληρώσω τωρα τις σπουδές μου και να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στην τεχνολογία λογισμικού; Προσθέτει κάποια αξία το πτυχίο μηχανικού σε αυτόν τον τομέα που θέλω να εργαστώ ή είναι ουσιαστικά αυτός ο τίτλος μόνο για το θεαθήναι; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θελεις να ασχοληθεις με αναπτυξη λογισμικου αυτο που μετραει ειναι ποσο καλος προγραμματιστης εισαι και οχι

αν θα εισαι μελος του ΤΕΕ η αν θα εχεις τον τιτλο του μηχανικου. Αποψη μου κοιτα να κανεις ενα καλο μεταπτυχιακο κατα

προτιμηση σε καποια ανεπτυγμενη χωρα ενω ταυτοχρονα η μεχρι να το κανεις αυτο παρε και διαφορα βιβλια και ασχολησου

μονος σου ωστε να βελτιωθεις σαν προγραμματιστης.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον MScEng.

 

Ο προγραμματισμός είναι μεγάλη τέχνη, όπως και οι υπόλοιπες εργασίες μηχανικού. Είτε το έχεις είτε όχι. Αν το έχεις μάθε ότι σε εμπνέει και θα βρεις σίγουρα δουλειά.

 

Η αγορά έχει γεμίσει από "προγραμματιστές" με απολυτήριο λυκείου, αφού έχεις σπουδάσει κιόλας το επάγγελμα σίγουρα θα έχεις καλύτερες προοπτικές.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Φίλε με μεταπτυχιακό όπως είσαι ανεβαίνεις επίπεδο......

Με 11 επιπλέον μαθήματα παίρνεις τον τίτλο βατόμουρου του μηχανικού, και μπόνους εισφορές ΤΣΜΕΔΕ βρέξει-χιονίσει.... Φυσικά με την ειδικότητά σου δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής σε τίποτα, οπότε μία τρύπα στο νερό...Είσαι όμως μηχανικός...διπλωματούχος παρακαλώ.

Διαλέγεις και παίρνεις

Link to comment
Share on other sites

Και όμως έχει δικαίωμα υπογραφής για "απλές μελέτες", δηλαδή για όσες μελέτες Η/Μ υπογράφουν και οι Π/Μ, βάση του ίδιου νόμου.

Ο Ν.6422 /1934 δίνει δικαίωμα υπογραφής απλών μελετών Η/Μ "εις τους κεκτημένους δίπλωμα Ανωτάτης Τεχνικής Σχολής ημεδαπής ή αλλοδαπής άλλων ειδικοτήτων".

 

Μάλιστα σε αντίθεση με εμάς έχει δικαίωμα να υπογράψει μελέτη και εγκατάσταση δικτύων υπολογιστών.

 

Στην πράξη δεν μπορεί να κάνει μελέτες Η/Μ (ύδρευση, αποχέτευση, θέρμανση, κτλ) επειδή είναι τόσο ογκώδης η νομοθεσία που δύσκολα κάποιος με "προγραμματιστική λογική" θα μπορέσει να προσαρμοστεί στην "χαώδη λογική" της πολυνομίας.

 

Αν η φοίτηση ήταν 5ετής το δίπλωμα θα ήταν ισοδύναμο με master, στην Πάτρα ήδη εδώ και χρόνια μας δίνουν το αντίστοιχο έγγραφο της ισοτιμίας. Δυστυχώς στα Ιωάννινα είναι 4 έτη.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι νέο μέλος και ζητώ τα φώτα σας για την συνέχεια των σπουδών μου. Παρακαλώ ας μου απαντήσει όποιος πραγματικά γνωρίζει την κατάσταση. Είμαι τελειόφοιτος στο τμήμα Πληροφορικής του πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Από φέτος το τμήμα θα λειτουργεί ώς τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής με νέο πρόγραμμα σπουδών που στην ουσία σημαίνει ότι προστίθεται ένα επιπλέον έτος για την ολοκλήρωση των σπουδών (11 επιπλέον μαθήματα). Επειδή δίνεται η δυνατότητα είτε να παρακολουθήσω τα επιπλέον μαθήματα και να πάρω το πτυχίο μηχανικού είτε να ολοκληρώσω τις σπουδές μου με το παλιό πρόγραμμα σπουδών, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: δεδομένου ότι στόχος μου είναι να εργαστώ ώς μηχανικός λογισμικού θα ήταν καλύτερο να παρακολουθήσω τα μαθήματα και να πάρω το πτυχίο μηχανικού η/υ και πληροφορικής ή να ολοκληρώσω τωρα τις σπουδές μου και να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στην τεχνολογία λογισμικού; Προσθέτει κάποια αξία το πτυχίο μηχανικού σε αυτόν τον τομέα που θέλω να εργαστώ ή είναι ουσιαστικά αυτός ο τίτλος μόνο για το θεαθήναι; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

 

Φυσικά και προσθέτει αλλά ας μη μείνουμε στις ταμπέλες "πτυχίο πληροφορικής" & "δίπλωμα μηχανικού ηλεκτρονικών υπολογιστών & πληροφορικής. Σκέψου το απλά.

 

Με μια πρόχειρη ματιά οι ελάχιστες υποχρεώσεις για την ολοκλήρωση του προγράμματος προπτυχιακών σπουδών της πληροφορικής είναι 33 μαθήματα+πτυχιακή εργασία ενώ για την ολοκλήρωση του προγράμματος προπτυχιακών σπουδών του μηχανικού Η/Υ & πληροφορικής είναι 48+διπλωματική εργασία (χωρίς να πρεσμετρούνται τα μαθήματα ξένων γλωσσών). Από τα 48 μαθήματα, τα 33 είναι τα ίδια με εκείνα του προγράμματος της πληροφορικής. Επομένως δεν πρόκειται για αλλοίωση του προγράμματος σπουδών αλλά για αναβάθμιση. Διδάσκεσαι αυτά τα 33 μαθήματα + 15 επιπλέον, γεγονός που συνεπάγεται αναβαθμισμένο τίτλο σπουδών (300 ECTS αντί για 240 ECTS). Επομένως γίνεσαι περισσότερο καταρτισμένος στο αντικείμενο σου και αποκτάς γνώσεις και σε θέματα επιστήμης υπολογιστών εκτός από πλήροφορικής.

 

Ο διπλωματούχος μηχανικός η/υ & πληροφορικής έχει περισσότερες πιθανότητες από τον πτυχιούχο πληροφορικής να επιλεγεί ως υποψήφιος μεταπτυχιακός φοιτητής σε ένα πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών καθώς ο τίτλος σπουδών του αντιστοιχεί σε περισσότερες πιστωτικές μονάδες ECTS, κάτι που το εκτιμούν οι καθηγητές οι οποίοι απαρτίζουν την επιτροπή επιλογής των μεταπτυχιακών φοιτητών (νόμιζω ότι είναι απόλυτα λογικό να επιλεγούν οι υποψήφιοι με περισσότερα προσόντα). Έτσι λοιπόν, ο πτυχιούχος πληροφορικής θα πρέπει να έχει κάτι παραπάνω εκτός από το πτυχίο του για να ενισχύσει την υποψηφιότητα του σε ένα ΠΜΣ (π.χ. δημοσιεύσεις σε επιστημονικό περιοδικό, υποτροφία κλπ.) από τον διπλωματούχο μηχανικό η/υ & πληροφορικής.

 

Σε κάθε περίπτωση έχεις μόνο να κερδίσεις και τίποτα να χάσεις. Πρέπει να αναρρωτηθείς λοιπόν αν εσύ θες να έχεις αναβαθμισμένο πρώτο τίτλο σπουδών και αν είσαι διαθέσιμος να καταβάλλεις την ανάλογη προσπάθεια. Αν η απάντηση και στα δύο ερωτήματα είναι καταφατική τότε κάν' το και δεν θα το μετανιώσεις. Αν δεν είναι "ΝΑΙ" και στα 2 ερωτήματα (ακόμα και το "ίσως" δεν είναι αρκετό) τότε καλύτερα μην το επιχειρήσεις.

 

Είναι μία ευκαιρία που αν δεν την αρπάξεις τώρα δεν θα σου ξαναπαρουσιαστεί (χωρίς να σημαίνει ότι θα κρίνει το μέλλον σου).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Ήδη πιστεύω πως κλίνω περισσότερο προς το να προχωρήσω για το πτυχίο μηχανικού καθώς όπως λέχθηκε παραπάνω είναι μία ευκαιρία που δεν θα ξαναπαρουσιαστεί. Στη συνέχεια μπορώ να προχωρήσω για ένα μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο στο οποίο θέλω να δουλέψω. Ο ενδοιασμός πιο πολύ ήταν στο ότι σε πολλές περιπτώσεις στην Ελλάδα άλλο φαίνεται πως βγαίνεις από μία σχολή και άλλο συναντάς στην πραγματικότητα!

Link to comment
Share on other sites

 

Αν η φοίτηση ήταν 5ετής το δίπλωμα θα ήταν ισοδύναμο με master, στην Πάτρα ήδη εδώ και χρόνια μας δίνουν το αντίστοιχο έγγραφο της ισοτιμίας. Δυστυχώς στα Ιωάννινα είναι 4 έτη.

Από το νέο ακαδημαικό έτος η φοίτηση θα είναι 5ετης στο αντίστοιχο τμήμα στα Ιωάννινα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι δικαίωμα να πάρουν πτυχίο μηχανικού η/υ έχουν και αυτοί που έχουν αποφοιτήσει από το τμήμα ή μόνο αυτοί που είναι ήδη μέσα ;

 

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.