Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξωτερική θερμομόνωση κτηρίου


VIVI

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος συνάδερφος που να έκανε μόνωση σε καινουρια

οικοδομή με εξωτερικά κέλυφος?

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

antonissilver υπάρχουν κίνδυνοι ρυγματόσεων από σεισμούς ή από το χρόνο στο εξωτερικό μέρος των στρώσεων?

 

Σε ποιό πάχος βγένει(5cm ή και 10cm) η μόνωση?

 

Ποιό το κόστος κατασκευής μιας 2οροφης μεζονέτας 150τμ με 10 ή 5cm αντίστοιχα(περίπου).

 

Τι υλικό χρησιμοποιείς?

 

Η μόνωση λειτουργεί και ως ηχομόνωση η προστίθεται και άλλο υλικό?

 

Θέλω να χτίσω σε 1 χρόνο και ψάχνομε από τώρα.

 

PS

Ο μηχανικός μου έκανε την μελέτη για κλασική θερμομόνωση(τούβλο-μόνωση-τούβλο) μπορώ να επιλέξω την εξωτερική μόνωση η είναι αργά.(η άδεια έχει βγει)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω επιβλέψει την τοποθέτησή του σε όλο το ιασώ θεσσαλίας, έγινε με το σύστημα kelyfos.καλή συμπεριφορά μέχρι τώρα, αλλά πολύ μικρό διάστημα πέρασε. το μονωτικό υλικό ήταν 5 εκ (εξηλασμένη πολυστερίνη), με ειδικές κόλλες κτλ.νομίζω τα προβλήματα ρηγμάτωσης λόγω ξήρανσης και διαστολών τα έχουν ξεπεράσει όλες οι εταιρείες, αλλά σε σεισμό δεν έχω δει οικοδομή.

(προσοχή στις μεγαλες τυφλές επιφάνειες , η παραμικρή κακοτεχνία σου δείχνει ένα τοίχο μπακλαβά!)

 

κόστος υλικών και τοποθέτησης από ότι γνωρίζω αυτή τη στιγμή στην αγορά θεσσαλίας από 35-50 ευρώ/μ2

Link to comment
Share on other sites

PS

Ο μηχανικός μου έκανε την μελέτη για κλασική θερμομόνωση(τούβλο-μόνωση-τούβλο) μπορώ να επιλέξω την εξωτερική μόνωση η είναι αργά.(η άδεια έχει βγει)

 

Πάντα υπάρχει η επιλογή της εξωτερικής μόνωσης. Η εξωτερική μόνωση είναι standard λύση κυρίως για παλιές κατασκευές όπου δεν μπορείς να έχεις άλλη επιλογή. Τώρα για το καινούργιο σπίτι, νομίζω ότι παρόλο που έχει βγει η άδεια, πιθανών να μπορεί να κάνει ο μηχανικός μια τροποποίηση και να κάνει την μελέτη θερμομόνωσης με βάση την εξωτερική μόνωση...

Link to comment
Share on other sites

Τα "ετοιμα πακετα" εχουν σαν βαση την εξιλασμενη. Οι κατασκευες "εξ αρχης" μπορουν να γινουν με διογκωμενη. Καλυτερη για παρα πολλους λογους ειναι η διογκωμενη.

Επισης σε σεισμο υπαρχει προβλημα γιατι τυχων ρηγματωσεις δεν θα ειναι εμφανεις απο την εξωτερικη παρα μονο απο την εσωτερικη μερια του τοιχειου.

Αυτο ειναι και το μοναδικο μειονεκτημα που εχω εντοπισει.

Ηχομονωση παρεχεται σε καποιο βαθμο αλλα μην ξεχνας οτι η μεταδοση ηχου ειναι βασικα δια μεσω των κουφωματων και οχι των τοιχειων.

 

Εχω κανει προσφατα μια 4οροφη με εξωτερικη θερμ/ση με διογκωμενη παχους εως και 14cm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.