Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική θερμομόνωση κτηρίου


VIVI

Recommended Posts

Θα διαβάσω και αυτό που έστειλε ο Demoiselle

Η Demoiselle :wink: . Λίγες έχουμε Κώστα, μη λέμε τέτοια και φύγουν κι αυτές.

Καλό είναι, θα δεις ότι γράφει πως για την τοιχοποιία αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα :confused:, όσο για τον φέροντα οργανισμό.

----------------------------------------------------------------------------------

Yπάρχει καλύτερο από αυτό;

Φτάνει να μην αρχίζουν οι χημείες με γλυκάνισο όπως το συνηθίζουν κατά Τύρναβο μεριά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πως αντιμετωπίζεται το θέμα της αντίστασης στη φωτιά όταν για εξωτερική θερμομόνωση χρησιμοποιηθεί εξηλασμένη ή διογκωμένη πολυστερίνη;

 

Για να επιστρέψουμε στο θέμα, μιας και το είδα, η πρώτη και καλύτερη λύση για το θέμα της φωτιάς στην εξωτερική θερμομόνωση, είναι η μη χρήση της εξηλασμένης πολυστερίνης. Άλλωστε και έρευνες δείχνουν πως πχ στη Γερμανία το 85% χρησιμοποιεί διογκωμένη πολυστερίνη, που είναι και αυτοσβενήμενη, ***************

Οπότε σε κάθε περίπτωση βάζουμε διογκωμένη και όχι εξηλασμένη πολυστερίνη.

 

Εκτός αυτού όμως, η καλύτερη λύση είναι η εφαρμογή ζώνης πυροσπροστασίας με τη χρήση πετροβάμβακα, για να είναι κανείς απόλυτα σίγουρος και ασφαλής.

 

Παρακαλώ μην αναφέρεστε σε συγκεκριμένη εταιρία γιατί μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Οι έρευνες είναι σωστές αλλά εμένα προσωπικά δεν με πείθει το τι κάνουν στην Γερμανία την στιγμή που το μεγαλύτερο εργοστάσιό τους παράγει διογκωμένη. Άρα μεγάλη ζήτηση μικρό το κόστος μεταφοράς καλύτερη τιμή καταναλωτή.

 

Επιπλέον, ενώ στην Γερμανία "πιάνουν" πολύ χαμηλές θερμοκρασίες δεν έχουν την διαφορά θερμοκρασίας που συναντά η Ελλάδα ακόμη και τον χειμώνα με +20 το μεσημέρι και υπό το μηδέν το βράδυ.

Οι ανάγκες της Ελλάδας είναι διαφορετικές από τις βόρειες χώρες.

 

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το μέλλον των εξωτερικών θερμομονώσεων είναι υλικά όπως το ξυλόμαλλο (woodwool) και ο υαλοβάμβακας με τα (μ) τους να παίζουν από 2,0-5,0 και 1,0-1,5 αντίστοιχα, την στιγμή που η διογκωμένη ξεκινάει από 30-80 αν είναι γραφιτούχα και την εξηλασμένη να τερματίζει τα κοντέρ από 80-250.

 

Το θέμα είναι αν σε δει ο πελάτης να "ντύνεις" με κουβέρτα το σπίτι του θα σε πάρει με τις πέτρες.

Ενώ η Ελλάδα είναι έτοιμη και γνωρίζει τα νέα υλικά ο Έλληνας καταναλωτής θα του πάρει αρκετό καιρό για να συμβαδίσει με την τεχνολογία.

Το πρώτο βήμα, πάντως,  να στραφεί στην εξωτερική θερμομόνωση θριάμβευσε εξ' αιτίας του εξ οικονομώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα

εχω μια περιπτωση εξοικονομω σε περιοχη με μεγαλο υψομετρο.(1100 μ)

Τι ειδους μονωση μου προτεινετε?

τοπικο συνεργειο με το οποιο ηρθα σε επαφη, μου ειπε οτι θα εχω προβληματα με την κλασσικη.

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη καθως δεν εχω πειρα σε αυτες τις συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ως κλασσική;

 

Τοιχοποιϊα πως είναι κατασκευασμένη; Πρέπει να ξεκινήσεις από το έδαφος; Τι συντελεστές θερμοπερατότητας έχεις και τι θες να πετύχεις; 

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, έχει πράγματι αποτελέσματα αυτή η λύση ή πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες; Κι επιπρόσθετα, στην περίπτωση του Largy, πρόκειται για μεγάλο υψόμετρο. Θα κάνει κάτι από μόνος του ο θερμοσοβάς ή χρειάζεται και κάποιο μονωτικό σε πλάκες ή πάπλωμα; Πάντως ανόργανο μονωτικό υλικό σε τέτοιες συνθήκες, δεν θα χρησιμοποιούσα.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει και η λύση του θερμοσοβά (δεν είδα κάπου να αναφέρεται, στα προηγούμενα posts)...

 

μπορεις να μας πεις ποση θερμομονωση επιτυγχανει το αναφερομενο?

 

Γιατι αν δεν εχει συντελεστη λ αντιστοιχο της αερογελης (aerogel) ή  δεν υπολογιζουμε παχος οσο και του τοιχου τοτε γιατι να το αναφερουμε?

Link to comment
Share on other sites

Πιάνομαι από την παρατήρηση του Gildor αν και παλιά.

 

 

"Οι ανάγκες της Ελλάδας είναι διαφορετικές από τις βόρειες χώρες."

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

"Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το μέλλον των εξωτερικών θερμομονώσεων είναι υλικά όπως το ξυλόμαλλο (woodwool) και ο υαλοβάμβακας με τα (μ) τους να παίζουν από 2,0-5,0 και 1,0-1,5 αντίστοιχα, την στιγμή που η διογκωμένη ξεκινάει από 30-80 αν είναι γραφιτούχα και την εξηλασμένη να τερματίζει τα κοντέρ από 80-250."

 

Γιατί όμως το μ να είναι σημαντικότερο στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στη Νότια, τη στιγμή που η υγροποίηση δεν είναι κρίσιμη και η διαπνοή μας ενδιαφέρει λιγότερο από ότι στη Βόρεια Ευρώπη. Μήπως η ιδιαιτερότητα της Ελλάδας είναι πως πρέπει να δώσουμε περισσότερη έμφαση στη θερμοχωρητικότητα, χωρίς να υποτιμούμε βέβαια την θερμομόνωση;

btw και γω αποφεύγω την εξηλασμένη και προτιμώ διογκωμένη ή πολυεστέρικες πλάκες (όχι για εξωτερική). Και πετροβάμβακες και μαλλιά προβάτου και τα πάντα όλα στο μέλλον, δεν τα έχω δοκιμάσει αρκεί να μην είναι πανάκριβα και να μας πείθουν πως δεν θα βάλουν υγρασία και τότε κλάφτα. Μέχρι στιγμής μία προσφορά για πετροβάμβακα που είδα, ήτανε στα ύψη πάντως. Το ξυλόμαλλο αν δεν κάνω σοβαρό λάθος έχει πολύ κακό λ.

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.