Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική θερμομόνωση κτηρίου


VIVI

Recommended Posts

Πως χτίζουν την μοναδική σειρά από τούβλα στην εξωτερική θερμομόνωση?

Ξεκινάνε από το χίλος της κάτω πλάκας και καταλήγουν στην πάνω ώστε να καλύψουν με μόνωση και το πλαϊνό έξω μέρος των πλακών του κτηρίου?

Ή ξεκινάνε λίγο ποιο μέσα από το όριο της πλάκας(πχ 5cm) σε περίπτωση που θέλω 10cm μόνωση?

 

Τοποθετείται μόνωσης στην εξωτερική πλευρά από τις κολώνες και το εξωτερικό μέρος των πλακών κατά το ρίξιμο του μπετόν?

 

Τι γίνεται στην περίπτωση της μεσοτοιχίας με αρμό διαστολής(θα χτιστούν 2 μεζονέτες ταυτόχρονα δίπλα δίπλα)

 

Βρε παιδιά συμφέρει η εξωτερική μόνωση σε 332 τμ συνολικής εξωτερικής επιφάνειας σε μεζονέτα? Πόσο πολύ διαφέρει από το κόστος κλασικής κατασκευής(τουβλο-μόνωση 8cm-τούβλο).

Το συνεργείο της εξωτερικής μόνωσης δεν θα σου τελειώσει την οικοδομή πιό γρήγορα(άρα λιγότερο ΙΚΑ) και δεν γλυτώνεις τα έξτρα τούβλα,(+ δουλειά χτισίματος ΙΚΑ)σοβατζή και τον βαφέα από την κλασική?

 

Προσπαθώ να πίσω τον γαμπρό μου ο οποίος υποστηρίζει ότι είναι απαγορευτικά ποιο ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φυσικα και ειναι πιο ακριβη απο την συμβατικη κατασκευη (τουβλο-μονωση-τουβλο) εφοσον εδω βάζεις επιπλεον υλικα. Νομιζω 40ε περιπου. καπου τοσο ειναι. γνωριζει καποιος αλλος τιμές ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Έχω κάνει εγώ πολλές τέτοιες μονώσεις, τι ακριβός σε ενδιαφέρει?

ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορείς να μου πεις για θερμομονωση σε τοίχο 15m2 περιπου βγαζω στη μελετη μου οτι θα αποσβεστει σε 4 μηνες ειναι λογικό αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτησω και γω κατι.Αποπερατωνω 2 οροφους πανω απο το σπιτι των γονιων μου.Ομως ως κατασκευη προ 10ετιας υπαρχουν θερμογεφυρες στα δοκαρια και τις κολωνες.Σκεφτηκα οτι απο το να βαλω εξωτερικη μονωση μονο σε αυτα τα σημεια και μετα με το σοβατισμα να δημιουργηθουν σκαλοπατακια παντου να τρανηξω σε ολη την εκταση εξω τερικη θερμομονωση 3 εκατοστων.Τι γνωμη εχετε?Ποσο θα κοστισει κατι τετοιο?εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

εκτός από τα κλασσικά (πιό ακριβή, προσοχή στην τοποθέτηση κλπ) υπάρχει κάτι πού έχει μειονεκτημα για κατοικία η εξωτερική θερμομόνωση , τόσο για συμπεριφορα στην θέρμανση αλλά και συμπεριφορά το καλοκαίρι σε σχέση με την μόνωση στον πυρήνα?

Link to comment
Share on other sites

Για μένα katrmp, η γνωστή εξωτερική θερμομόνωση με EPS ή XPS έχει κάποια μειονεκτήματα.

Της πυροπροστασίας και της επισκευής επιφανειακών ζημιών.

Αποφεύγεις όμως τις θερμογέφυρες.

 

Από εκεί και πέρα, η εξωτερική θερμομόνωση ευνοεί στη θέρμανση, με την εκμετάλλευση της θερμοχωρητικότητας των τοίχων.

Αντίθετα η εσωτερική θερμομόνωση ευνοεί στην ψύξη.

Εξαρτάται ποιό είναι το ζητούμενο.

 

Η μόνωση στον πυρήνα, όπως καταλαβαίνεις είναι μια μέση λύση. Μικρότερη θερμοχωρητικότητα τοίχου αλλά ικανοποιητική συμπεριφορά χειμώνα και καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

1.καλοκαίρι πάντως είναι καλύτερη συμπεριφορά τής μόνωσης στον πυρήνα από την εξωτερική έτσι?

2. από άποψης πού πολλοί υποστηρίζουν ότι η εξωτερική ώς πρός την υγεία των ενοίκων είναι κάπως πιό ανθυιγιεινή?

Link to comment
Share on other sites

ως πρός το ότι έχεις ουσιαστικά θωρακίσει το κτίριο συνήθως με εξηλασμένη , χωρίς να αναπνέει. Πολλοί με ασχολία την οικολογική μόνωση κατηγορούν την εξηλασμένη για δημιουργία προβλημάτων υγείας.

Για εσωτερική πού λέει ο Ηλίας σίγουρα όχι για κατοικία απλά δεν ξέρω αν τελικά η μόνωση στον πυρήνα σε μία θερμή ζώνη π.χ Β σε πολλά σημεία είναι σίγουρα καλύτερη από την εξωτερική?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.