Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μηχανολογων Μηχανικων vs Ναυπηγων Μηχανολογων Μηχανικων


yorg0s

Recommended Posts

Καλησπερες,

 

Παω για δευτερο πτυχιο,το πρωτο ειναι ηλεκτρολογων μηχανικων.

 

Απεκλεισα πολιτικους μηχανικους γιατι αποτι καταλαβαινω η οικοδομη θα ανακαμψει σε 10-20 χρονια και οι κοποι σε σχεση με τις οικονομικες απολαβες ειναι λιγο τραγωδια ετσι?

 

Ετσι ειμαι μεταξυ μηχανολογων μηχανικων και ναυπηγων.Ηθελα να ρωτησω ποιο απο τα δυο προτεινετε σαν δευτερο πτυχιο,οσον αφορα τα επαγγελματικα δικαιωματα.

 

Επισης σαν μηχανολογος μηχανικος στις ναυτιλιακες,εχεις καλυτερες προοπτικες και ανελιξη,σε σχεση με τους ναυπηγους?

 

Ευχαριστω για οποια βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για πτυχίο (ΤΕΙ) ή για δίπλωμα (ΑΕΙ);

 

Η δουλειά του ναυπηγού αμείβεται καλύτερα αλλά ο ρυθμός εργασίας είναι συχνά πολύ πιο έντονος απ'ότι μπορείς να φανταστείς. Σκέψου τι γίνεται στην οικοδομή όπου μιλάμε για μερικές δεκάδες τόνους υλικού και μερικές δεκάδες εργάτες και μετά σκέψου το επί 100 για να πάρεις μια ιδέα.

 

Το δίπλωμα του ηλεκτρολόγου είναι ισοδύναμο με του μηχανολόγου στην πράξη, δεν έχει νόημα να πας για δεύτερο . Αν βέβαια έχεις πτυχίο και πας για δίπλωμα εκεί αλλάζει το πράγμα, θα αποκτήσεις περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Απο Τει Ηλ.Μηχανικων ειμαι!

 

 

Τωρα,ισχυει αυτο που λεγεται οτι ο ναυπηγος μηχανολογος μηχανικος εχει ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τον μηχανολογο μηχανικο,συν τα δικαιωματα ναυπηγησης?

 

Δηλαδη εαν κουραστω σαν ναυπηγος,θα μπορεσω να εχω δικαιωματα μηχανολογου στη στερια? :)

 

Κ κατι ακομα,εαν γνωριζει κανεις απο ναυτιλιακες,ο μηχανολογος μηχ. εχει καλυτερη ανελιξη σε σχεση με τον ναυπηγο?Γιατι ακουστηκε και αυτο!

Edited by yorg0s
Link to comment
Share on other sites

μηχανολόγοι-ηλεκτρολόγοι-ναυπηγοί ΑΕΙ= Τα ίδια δικαιώματα ακριβώς!! (δικαιώματα ναυπήγησης δεν το ξέρω)

 

Αμα κάνεις καριέρα ναυπηγού δεν γίνεσαι μηχανολόγος, ή ναυπηγός (το ίδιο είναι στη στεριά). Πρακτικά δηλαδή, θα είσαι πχ 10 χρόνια ναυηγός, και θα το γυρίσεις μετά σε Η/Μ μελέτες για πολεοδομίες? Καταλαβαίνεις τι εννοώ φαντάζομαι. Στη ναυτιλία έχει χρήμα...και πίεση, πάρα πολλά και πολύμηνα ταξίδια έξω, αλλά χρήμα

 

Για το τελευταίο, επειδή ασχολήθηκα κάποτε με ναυτιλιακές δεν ισχύει ότι ο μηχανολόγος έχει καλύτερη ανέλιξη επειδή είναι μηχανολόγος.......

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ο μηχανολογος ΕΜΠ εχει δικαιωματα υπογραφης ηλεκτρολογικων μελετων απεριοριστου ισχυος οπως οι ηλεκτρολογοι ΕΜΠ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.