Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικός ασφαλείας σε καφενείο


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Σε ένα καφενείο-μπαρ εντός της πόλεως μου το οποίο το έχουν πολύ δική μου άνθρωποι, μου ζήτησαν να γίνω τεχνικός ασφαλείας.

Το χρειάζονται λέει για να ασφαλίσουν το προσωπικό.

1.Τι πρέπει να κάνω και απο που ενημερώνομαι;

2.Τι πρέπει να ελέγξω σε ένα τέτοιο μαγαζί;

3.τι είδους ευθύνη έχει όλο αυτό;

4.Αξίζει το κόπο;

5.τι αμοιβή προβλέπεται;

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αποκλείεται να σου είπαν για "τεχνικός ασφαλείας"

Μάλλον απλά σου ζήτησαν  να δώσεις  μια βεβαίωση στην οποία να βεβαιώνεις

"ότι δεν υπάρχει κίνδυνος εκ της χρήσεως του μηχ/κού εξοπλισμού του"  (από ηλεκτροπληξία κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και αυτό που λέει ο ΚΑΝΑ...

 

Αλλα εγω να σε ρωτήσω, αν όντως σε κάλεσαν για Τ.Α., έχεις τουλάχιστον 5 χρόνια απο την κτηση πτυχίου ? (άρθρο 11 - Ν. 3850/2010)

 

Αν όχι, μην προχωράς καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Από την επιθεώρηση εργασίας θα πάρεις πληροφορίες.

Πλέον ο θεσμός του τεχνικού ασφαλείας έχει επεκταθεί σε πολλές και διάφορες επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι οτι του το ζητάνε για να ασφαλίσει το προσωπικό και κράτησε το .... ''τεχνικός ασφαλείας''

του είπαν να βρεί μηχανολόγο για να του φτιάξει τα χαρτιά

Link to comment
Share on other sites

Οποια επιχειρηση απασχολει εστω και εναν υπαλληλο πρεπει να εχει τεχνικο ασφαλειας. Ο λογιστης της επιχειρησης για να προχωρησει τις διαδικασιες στο ικα και να ασφαλισει το προσωπικο χρειαζεται τον αριθμο πρωτοκολλου της συμβασης αναθεσης καθηκοντων τεχνικου ασφαλειας.

Για λιγο προσωπικο και επιχειρησεις μικρης επικινδυνοτητας τεχνικος ασφαλειας μπορει να οριστει και ο ιδιος ο υπευθυνος της επιχειρησης, αφου πρωτα παρακολουθησει καταλληλο σεμιναριο επιμορφωσης.

Σε τουριστικα μερη με αρκετα καταστηματα υγ ενδιαφεροντος και καταλυματα απο οσο ξερω καθε ξεκινημα της τουριστικης περιοδου το επιμελητηριο του νομου διοργανωνει σεμιναρια με καποιο συμβολικο αντιτιμο, το οποιο παρακολουθουν οσοι εχουν μικρες επιχειρησεις και δεν θελουν να πληρωσουν εξωτερικο Τ.Α

 

Αν εκει κοντα διοργανωνονται σεμιναρια πες του ανθρωπου να παει να παρακολουθησει 1-2 μερες που κραταει να τελειωνει... αλλιως αναλαμβανει εξωτερικος συνεργατης (εσυ ή καποιος αλλος)

 

Στο φορουμ, στο νετ γενικα, στο elinyae.gr και τη τοπικη επιθεωρηση εργασιας θα βρεις πολλες πληροφοριες και υλικο να διαβασεις να παρεις μια γευση για το αντικειμενο

Edited by ckiriako
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Σε ένα καφενείο-μπαρ εντός της πόλεως μου το οποίο το έχουν πολύ δική μου άνθρωποι, μου ζήτησαν να γίνω τεχνικός ασφαλείας.

Το χρειάζονται λέει για να ασφαλίσουν το προσωπικό.

1.Τι πρέπει να κάνω και απο που ενημερώνομαι;

2.Τι πρέπει να ελέγξω σε ένα τέτοιο μαγαζί;

3.τι είδους ευθύνη έχει όλο αυτό;

4.Αξίζει το κόπο;

5.τι αμοιβή προβλέπεται;

 

Ευχαριστώ.

όπως σου τα είπαν.

Και μια παρατήρηση : όσοι συνάδερφοι δεν γνωρίζουν ας μην παραπληροφορούν.

1. Επιθεώρηση εργασίας

2. πυρασφάλεια , χώρους

3. είσαι υπεύθυνος να δίνεις κατευθύνσεις στον εργοδότη για την υγιεινή και ασφάλεια του προσωπικού του

4. όχι (για μένα). Αλλά κι εγώ το κάνω για να εξυπηρετώ φίλους. Πες του να κάνει σεμινάρια για να αναλάβει αργότερα ο ιδιοκτήτης

5. δεν προβλέπεται συγκεκριμένη αμοιβή

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οποια επιχειρηση απασχολει εστω και εναν υπαλληλο πρεπει να εχει τεχνικο ασφαλειας. Ο λογιστης της επιχειρησης για να προχωρησει τις διαδικασιες στο ικα και να ασφαλισει το προσωπικο χρειαζεται τον αριθμο πρωτοκολλου της συμβασης αναθεσης καθηκοντων τεχνικου ασφαλειας.

Για λιγο προσωπικο και επιχειρησεις μικρης επικινδυνοτητας τεχνικος ασφαλειας μπορει να οριστει και ο ιδιος ο υπευθυνος της επιχειρησης, αφου πρωτα παρακολουθησει καταλληλο σεμιναριο επιμορφωσης.

Σε τουριστικα μερη με αρκετα καταστηματα υγ ενδιαφεροντος και καταλυματα απο οσο ξερω καθε ξεκινημα της τουριστικης περιοδου το επιμελητηριο του νομου διοργανωνει σεμιναρια με καποιο συμβολικο αντιτιμο, το οποιο παρακολουθουν οσοι εχουν μικρες επιχειρησεις και δεν θελουν να πληρωσουν εξωτερικο Τ.Α

 

Αν εκει κοντα διοργανωνονται σεμιναρια πες του ανθρωπου να παει να παρακολουθησει 1-2 μερες που κραταει να τελειωνει... αλλιως αναλαμβανει εξωτερικος συνεργατης (εσυ ή καποιος αλλος)

 

Στο φορουμ, στο νετ γενικα, στο elinyae.gr και τη τοπικη επιθεωρηση εργασιας θα βρεις πολλες πληροφοριες και υλικο να διαβασεις να παρεις μια γευση για το αντικειμενο

 

με κάλυψες απόλυτα!!!!

σ'ευχαριστώ πολύ  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.