Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τεχνικός ασφαλείας σε καφενείο


batachristos

Recommended Posts

Hannibal

Αν είναι να μείνεις ένα μόνο χρόνο γιατί τους κάνεις ΓΕΕΚ αφού όταν γίνουν αυτοί αν δεν κάνω λάθος δεν απαιτείται να έχουν ΓΕΕΚ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

που ακριβώς το λέει ότι δεν πρέπει να έχουν ΓΕΕΕ ? ? 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο πες μας  τη νομοθεσία.

 

Στο νόμο 3850/10 άρθρο 43 λέει ότι ο εργοδότης πρέπει να έχει ΓΕΕΕ χωρίς να αναφέρει κατηγορία. Άλλαξε κάτι?

Edited by Hannibal
Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται να έχουν ΜΕΕΚ, ακόμα και όταν είναι οι ίδιοι ΤΑ.

Έτυχε σε πελάτη μου, του τη ζήτησαν από την Επιθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τότε για την παραπληροφόρηση, είχα μείνει με την εντύπωση όταν είχα διαβάσει την νομοθεσία πως δεν απαιτείται όταν είσαι ο ίδιος, μάλλον το θυμάμαι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΕΚ πρεπει να υπαρχει οποιος και αν ειναι ο ΤΑ, οπως σωστα αναφερθηκε.

Απαιτείται να έχουν ΜΕΕΚ, ακόμα και όταν είναι οι ίδιοι ΤΑ.

Έτυχε σε πελάτη μου, του τη ζήτησαν από την Επιθεώρηση.

Αυτο δεν μου εχει τυχει. Μπορουν να ζητησουν να δουν αν υπαρχει ΜΕΕΚ? Στην ουσια εφαρμοζουν τον νομο, ελεγχοντας αν υπαρχει ΜΕΕΚ?

 

Προσωπικα φετος οτι λιγα ανελαβα πανω σε αυτο το τομεα ηταν 25 ευρω την ωρα, συν την χρεωση της ΜΕΕΚ. Εποχιακες τουριστικες επιχειρησεις βεβαια, οι περισσοτερες Γ με λιγο προσωπικο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο όσο ξέρω η ΜΕΕΚ είναι υποχρεωτική, αλλα αν πιασει κάποιον η επιθεώρηση του δίνει ενα  περιθώριο λίγων ημερών για να κάνει.

Μπορεί κάποιος να κάνει ΜΕΕΚ σε επιχείρηση που είναι ΤΑ ο εργοδότης??

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη ΜΕΕΚ είναι υποχρεωτική σε όλες τις επιχειρήσεις. Μάλλον μπερδεύεστε με το Βιβλίο Υποδείξεων, το οποίο όντως δεν χρειάζεται αν Τ.Α. είναι ο ιδιοκτήτης. (Λογικό, σε ποιον να κάνει υποδείξεις στον εαυτό του ;)

 

xaniared φαντάζομαι πως μπορεί. Μελέτη είναι άλλωστε. Επίσης δεν νομίζω να προκύπτει απο κάπου πως όποιος είναι Τ.Α. σε μια επιχείρηση πρέπει Ο ΙΔΙΟΣ να έχει κάνει τη ΜΕΕΚ. Μπορεί εγώ π.χ. να αναλάβω αύριο μια επιχέιρηση και κάποιος συνάδελφος παλιότερα να είχε εκπονήσει ΜΕΕΚ, να τη διαβάσω και να συμφωνώ μαζί της και να κρίνω πως δεν χρειάζεται νέα ή να κρίνω πως έχει αλλάξει η παραγωγική διαδικασία και να την ενημερώσω.

Edited by tsikos
Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη ΜΕΕΚ είναι υποχρεωτική σε όλες τις επιχειρήσεις. Μάλλον μπερδεύεστε με το Βιβλίο Υποδείξεων, το οποίο όντως δεν χρειάζεται αν Τ.Α. είναι ο ιδιοκτήτης. (Λογικό, σε ποιον να κάνει υποδείξεις στον εαυτό του ;)

Σωστό. Η ύπαρξη ΜΕΕΚ είναι υποχρεωτική σε όλες τις επιχειρήσεις

Λάθος . το Βιβλίο Υποδείξεων  όντως δεν χρειάζεται αν Τ.Α. είναι ο ιδιοκτήτης

Βιβλίο υποδείξεων πρέπει να υπάρχει πάντα (κουλό αλλά αληθινό)  και φυσικά να συμπληρώνεται.

 

και βεβαίως μπορείς να κάνεις την ΜΕΕΚ εαν ΤΑ είναι ο εργοδότης.

και μπορείς να την υπογράψεις ή όχι. Εξαρτάται την αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.