Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τεχνικός ασφαλείας σε καφενείο


batachristos

Recommended Posts

όπως σου τα είπαν.

Και μια παρατήρηση : όσοι συνάδερφοι δεν γνωρίζουν ας μην παραπληροφορούν.

1. Επιθεώρηση εργασίας

2. πυρασφάλεια , χώρους

3. είσαι υπεύθυνος να δίνεις κατευθύνσεις στον εργοδότη για την υγιεινή και ασφάλεια του προσωπικού του

4. όχι (για μένα). Αλλά κι εγώ το κάνω για να εξυπηρετώ φίλους. Πες του να κάνει σεμινάρια για να αναλάβει αργότερα ο ιδιοκτήτης

5. δεν προβλέπεται συγκεκριμένη αμοιβή

 

B) B) B) ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ήταν αργά και το έχασα το θέμα...κρίμα

 

ότι είπε ο hannibal

 

 

Απλά να προσθέσω πως για να γίνει ο ιδιοκτήτης τεχνικός ασφαλείας πρέπει να κάνει ένα σεμηνάριο που εδώ στην Αθήνα έχει το απαγορευτικό κόστος των 100 euro, εξωφρενική διάρκεια των δύο απογευμάτων και προφανώς δεν υπάρχουν εξετάσεις όλοι περνάνε :P

 

Οπότε πες του φίλου σου να αφήσει τις βλακείες γιατί για 25 ώρες το χρόνο που πρέπει να είσαι εκεί ακόμα και τιμή ξεφτίλα 200 euro το χρόνο να του πεις (που θα μπεις μέσα με τα μπούνια) από τον πρώτο χρόνο κιόλας θα έχει δώσει τα διπλάσια χρήματα......και θα τα δίνει και κάθε χρόνο.

 

Δεν είναι η δουλειά ο τεχνικός ασφαλείας σε τέτοιες επιχειρήσεις.

 

Υ.Γ. απλώς αρκετοί καταστηματάρχες νομίζουν πως μπορούμε να το κάνουμε .... με 20 euro....τόσο ψιλικατζίδες μας έχουν περάσει.

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

Τα του τεχνικού ασφάλειας γενικά τα καθορίζει ο 3850/2010.

Δεν αναφέρει ότι 'έστω και ένα εργαζόμενο' να έχει η επιχείρηση χρειάζεται ΤΑ. Διαχωρίζει μόνο <50 και >50.

Ο ckiriako τα εξήγησε πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μολις είδα το θεμα. Καθυστερημενα να γραψω ότι στο σεμιναριο που ειχα κανει πριν πολλα χρόνια στο ΕΛΙΝΥΑΕ (πολλων ωρων, οχι των δυο ημερων) μας είχαν πει οτι και ενα εργαζομενο να εχει η επιχειρηση απαιτείται. Και περιπτερο που λεει ο λογος χρειαζεται...

 

Τωρα που το λεει και αλλες λεπτομερειες δε θυμαμαι, καθως δεν ασχοληθηκα ποτε σοβαρα με Τ.Α.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όπως γνωρίζουμε όλοι που ασχολούμαστε με το αντικείμενο, τώρα που γίνονται ηλεκτρονικά οι καταθέσεις των καταστάσεων προσωπικού και υπάρχει πεδίο που αφορά τον Τεχνικό Ασφαλείας και πρέπει να συμπληρώνεται υποχρεωτικά, έχει αυξηθεί η ζήτηση για Τ/Α σε όλων των ειδών τις επιχειρήσεις, ακόμε και σε καφενεία με έναν εργαζόμενο, κ.ο.κ. Λόγω της αναπάντεχα μπορώ να πω αυξημένης ζήτησης για Τ/Α, σε συνδυασμό με την οικονομική κρίση, έχουν βγει πολλοί νέοι στο χώρο "Τεχνικοί Ασφαλείας" και έχουν ρίξει τις τιμές σε επίπεδα 100-120 ευρώ τον χρόνο!! Το έχω συναντήσει σε πελάτες μου.

Επειδή λοιπόν δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα θεσμικά, λόγω της λεγόμενης "ελεύθερης αγοράς" (ο καθένας λεέι ότι του κατέβει και δίνει ότι τιμή θέλει) ας σκεφτούμε όλοι , ακόμη και οι νέοι "Τεχνικοί Ασφαλείας" τι συνέπειες θα έχει μεσοπρόθεσμα αυτή η εξευτελιστική πτώση τιμών. Σκεφτείτε μόνο ότι για να βιοποριστεί κάποιος συνάδελφος ασχολούμενος μόνο με το αντικείμενο, με τιμές 120 ευρώ ετησίως, πρέπει να έχει γύρω στις 200 επιχειρήσεις! Μπράβο κύριοι "Τεχνικοί Ασφαλείας", και σε ανώτερα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι... 4 Ευρώ την ώρα!

Να δούμε με τι φράγκα θα πληρώσουν τον δικηγόρο, μετά το πρώτο 'τους' ατύχημα.

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λές συνάδερφε κόκκινε.

Απλώς θα πρέπει να καταλάβουν οι νεώτεροι συνάδερφοι ή αυτοί που δεν έχουν ξανασχοληθεί με υπηρεσίες Τεχνικού Ασφαλείας ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Και φυσικά οι περισσότεροι δεν πληρώνουν ποτέ τον Τ.Α. μια και θεωρούν ότι δεν κάνεις τίποτε.

Εγώ  ακολουθώ την εξής τακτική: (για επαρχία βέβαια οι τιμές)

Για επιχειρήσεις Γ κατηγορίας όπως ένα καφενείο (που μπορεί να αναλάβει και ο ιδιοκτήτης μετά από σεμινάριο) κάνω συμβόλαιο για ένα χρόνο με αμοιβή 500 € (εφάπαξ και μπροστά όσο αυτό είναι δυνατόν) .

Στην ουσία πληρώνει την μελέτη ΕΕΚ που δύσκολα θα την έκανε μόνος του.

Κάνω την Μελέτη Εκτίμησης Επαγγελματικού Κινδύνου (σχετικά τυποποιημένη σε τέτοιες επιχειρήσεις) , του τακτοποιώ βιβλία υποδείξεων , ατυχημάτων , - του εξηγώ κάποια πράγματα και περνάω κάθε τρίμηνο και υπογράφω. Η  συμφωνία  είναι  να αναλάβει  όσο το δυνατόν νωρίτερα μετά από σεμινάριο. Αν  περάσει ο χρόνος και δεν έχει αναλάβει πληρώνει 50 € το μήνα.

Η συμφωνία γίνεται από την αρχή. Οι πελάτες λένε εγώ μια υπογραφή θέλω  - δεν είναι τίποτε κι εγώ λέω λάθος , φυσικά και είναι  ευθύνη για μένα αλλά θα σας εξυπηρετήσω με την μικρότερη δυνατή αμοιβή. Πρώτος χρόνος πληρώνει Μελέτη ΕΕΚ ενώ υπηρεσίες Τ.Α. δωρεάν. Δεύτερος χρόνος κανονικά.  Αν δεν πληρώσει  πάω στην Επιθεώρηση Εργασίας και παραιτούμαι. Δεν είμαι φιλανθρωπικό ίδρυμα και δεν μπορώ να πάρω ευθύνες και να δουλέψω τσάμπα. Άμα δεν θέλει δεν πειράζει. Από το να έχω 20 και να μην πληρώνουν έχω 15 και πληρώνομαι κανονικά.

Για επιχειρήσεις Β κατηγορίας εξαρτάται την επικινδυνότητα τον αριθμό εργαζομένων. Ελάχιστη τιμή 50 € το μήνα. Έχω και με 150 και 200 € το μήνα. Μελέτη ΕΕΚ 500 - 1500 € .

Και οι τιμές αυτές σε επιχειρήσεις που τους έχω κάνει και άδειες , ΜΠΕ και έχω πάρει και από από αλλού λεφτά.

 

Αν δεν συμβεί τίποτε (το πιθανότερο) μαζεύεις κάποιες επιχειρήσεις και έχεις κάποιο ελάχιστο εισόδημα το χρόνο (αν πληρώνεσαι). Αν όμως υπάρξει ατύχημα έχεις τρεξίματα.

Πάντως τώρα τελευταία έχω αρχίσει να παραιτούμαι από επιχειρήσεις που είχα εδώ και χρόνια (Β κατηγορίας με μέτρια επικινδυνότητα) αφού αμελούσαν την ασφάλεια και δεν πλήρωναν.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Hannibal επειδή η εμπειρία σου είναι πολύτιμη για εμάς τους νέους τεχνικούς μπορείς να μας δώσεις ένα μπούσουλα για τις ΕΕΚ και να μας πεις εμπειρία απο ατυχήματα ? Στην εκπαίδευση προσωπικού βάζεις τους εργαζόμενους και τον εργοδότη να υπογράψουν?

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεταιρισμό που ήταν Β' κατηγορίας τους ζήτησα 700ευρώ που περιελάμβαναν και την μελέτη και την χαρτούρα...με πήρε ο πρόεδρος να μου πει ότι ζητάω πάρα πολλά, οπότε του εξήγησα πώς έχουν τα πράγματα από πλευράς ευθύνης, ότι επειδή δεν τους ξέρω και σαν επιχείρηση και δεν ξέρω πόσο τηρούν τα μέτρα ασφαλείας θα πρέπει να παρίσταμαι συχνά και να είμαι ήσυχος, ότι τέλος πάντων απαιτείται κάποια δουλειά, αλλά τέλος πάντων ρε παιδί μου του λέω εγώ θέλω να την πάρω την δουλειά και θα τα βρούμε...

Αργότερα έμαθα ότι έψαχναν κάποιον να τους τα κάνει όλα τζάμπα, και ότι μάλιστα βρήκαν!!! :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.