Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

 "Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του Ν.4067/2012 (Α' 79), εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%"

 

Και γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι το "ορίζονται" αναφέρεται ΚΑΙ στις υπόγειες στάθμες ΚΑΙ στα πατάρια ΚΑΙ στις σοφίτες? Συντακτικά θα μπορούσε να στηρίξει κανείς ότι αναφέρεται και μόνο στις σοφίτες, άλλωστε αυτές είναι που πρώτη φορά ορίζονται στο ΝΟΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 "Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του Ν.4067/2012 (Α' 79), εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%"

 

Και γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι το "ορίζονται" αναφέρεται ΚΑΙ στις υπόγειες στάθμες ΚΑΙ στα πατάρια ΚΑΙ στις σοφίτες? Συντακτικά θα μπορούσε να στηρίξει κανείς ότι αναφέρεται και μόνο στις σοφίτες, άλλωστε αυτές είναι που πρώτη φορά ορίζονται στο ΝΟΚ.

 

Για να κάνω την Πυθία.

Για να συμβαίνει αυτό που γράφεις θα έπρεπε να υπάρχει κόμμα εκεί που το έχω σημειώσει με κόκκινο και όχι μετά τη λέξη "σοφίτες".

Δηλ. κάτι τέτοιο:

"Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) ,  και σοφίτες όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του Ν.4067/2012 (Α' 79), εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%"

 
Ο νόμος θέλει γενικά προσεκτικό διάβασμα (δεδομένου ότι σε πολλα σημεία του δεν ορίζει --ως όφειλε-- μονοσήμαντα τις καταστάσεις που περιγράφει) για να μην εκτεθούμε γενικότερα
Link to comment
Share on other sites

 

Και πάλι...ποιός θα μου το πει??όσο για τις διευκρινήσεις??ακόμα μας τις δίνουν..είχα και έχω νέες προθεσμίες τελικά βάση νόμου!

 

Μαζί σου,δε διαφωνώ

 

 

Βρε αδικο δεν εχεις.

Αλλα ο Νομος αναφερει και τον ΝΟΚ.

Και ξαναρωτω : ΟΑ που εκδοθηκαν με προ ΓΟΚ85/ΓΟΚ200 διαταξεις, τι κανουμε?

 

 

Άλλο είναι το πως ελέγχεις τι είναι αυθαίρετο

και άλλο είναι ο τρόπος που υπολογίζεις το πρόστιμο.

 

Δδλ έλεγχος κατά ΓΟΚ / ΝΟΚ ή ΓΟΚ 73 ξερω γω να πουμε, πρόστιμο κατά ΝΟΚ.

 

ε λ ε ο ς με τους τυχάρπαστους

 

 

 

 

Με ΝΟΚ ή ΓΟΚ βλέπουμε τι είναι αυθαίρετο.

Μετά, αφού αναγνωρίσουμε τις κατασκευές ή χρήσεις που χρήζουν τακτοποίησης,

τότε είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο το πως θα "δραχμοποιήσουμε" τις αυθαιρεσίες αυτές.

 

υπάρχει άλλωστε και μία σχετική Ε/Α για τον 4014 που λέει για ξεμπαζωμένα κτλλ

 

Σωστά

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

"Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου που αφορά στην υπέρβαση ύψους, στην περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια, δεν προσμετράται το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί σε αυτόν.

 

Απ' αυτό καταλαβαίνω ότι οι στάθμες καθορίζονται από την άδεια. Αλλιώς θα είχαμε και υπέρβαση ύψους. Σε αντιπαραβολή με το θέμα του πού βάζουμε συντελεστή 0,5 στην περίπτωση υπογείων στάθμεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το αν είναι υπόγειο κάτι και αν δεν είναι και τι αυθαιρεσία έχει

και άλλο το συντελεστή που θα πάρει κατά ΝΟΚ.

 

Δύο καταστάσεις:

 

1) Κοιτάμε τι διαφορές έχει σε σχέση με την άδεια και καταγράφουμε αυθαιρεσίες

2) Κοιτάμε τι κατάσταση είναι σε σχέση με το ΝΟΚ, για να πάρει μειτοικό συντελεστή

Link to comment
Share on other sites

Georgegaleos, αν και δεν είναι του επαγγέλματός μας, δεν συμφωνώ ότι θα ήταν και πάλι συντακτικά σωστό αυτό που προτείνεις. Ας μην πούμε τους λόγους γιατί δεν είμαστε φιλόλογοι όπως είπα.

 

Απλά, επειδή ο Νόμος έχει πολλές ασάφειες και αυτή η παράγραφος είναι μία από αυτές, καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι και να εξακολουθούμε να ζητάμε διευκρινίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το ξεμπαζωμένο υπόγειο τί είναι; Γιατί είναι άπειρες αυτές οι περιπτώσεις. Πώς βγάζεις πρόστιμο κατά ΝΟΚ;;; Εμένα περισσότερο με βοηθάει η παραπάνω γραμμή με τη διευκρίνιση για το ύψος παρά όλα τα άλλα. Πιο πολυ μπλέξιμο πραγματικά δε γίνεται. Και νόμιζα πως τα είχα δει όλα

Link to comment
Share on other sites

Georgegaleos, αν και δεν είναι του επαγγέλματός μας, δεν συμφωνώ ότι θα ήταν και πάλι συντακτικά σωστό αυτό που προτείνεις. Ας μην πούμε τους λόγους γιατί δεν είμαστε φιλόλογοι όπως είπα.

 

Απλά, επειδή ο Νόμος έχει πολλές ασάφειες και αυτή η παράγραφος είναι μία από αυτές, καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι και να εξακολουθούμε να ζητάμε διευκρινίσεις.

 

.. μπορεί και να έχεις δίκιο ... αλλά αν ο 4014 ήταν ένας ανεύθυνος, επιπόλαιος, αχρείος νόμος που αποφάσισε να πάει με 180 στην Αττική Οδό, ήρθε τώρα ο 4178 και του τράβηξε μια μούτζα, όπως τον προσπερνούσε, για να μάθει...

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τις αποθήκες τί γίνεται? Αυτό που καταλαβαίνω από την ε/α 19 είναι ότι υπολογίζονται σχετικά με τη χρήση που έχουν και άρα αν είναι βοηθητική η χρήση τους θα πάνε επί 0,50. Θεωρώ ότι περίτεχνα απαντάνε κατοικία με ύψος 2,2 (και όχι από λάθος) για να σου πει ότι ''δε με νοιάζει και αν μένεις σε σπίτι με 1,5μ ύψος , εφόσον κοιμάσαι εκεί η χρήση του είναι κύρια.'' Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

 

Κ ρωτάω λοιπόν το εξής:

Έχει η άλλη στο χωριό, μαζί με πολλά άλλα αυθαίρετα που έχει, και μια αποθήκη (από αυτές τις κλασικές αγροτικές αποθήκες) που βάζει μέσα το τρακτέρ της, τα ξύλα, τα εργαλεία κλπ.

Αυτή η αποθήκη λοιπόν, είναι 150 τ.μ. και έχει ύψος 5μ. Η χρήση της είναι βοηθητική κατ' εμέ, δηλαδή δεν μένει και δεν κοιμάται εκεί οκ?

Αφού λοιπόν το λογικό είναι ότι αυτή η αποθήκη είναι βοηθητικής (και αποθηκευτικής) χρήσης, εγώ τώρα ως τί να τη δηλώσω??

Ως ΥΔΒΧ ή ΥΔΚΧ??

Προσωπικά και σύμφωνα με όση λογική μου έχει απομείνει και με τις εγκυκλίους και όλα τα χαζά που βγάζουν κάθε μέρα , λέω να τη δηλώσω ως ΥΔΒΧ.

 

Ποιά είναι η γνώμη σας?

 

 

Α! Επίσης, η εγκύκλιος μου άφησε μια υποψία ότι παίζει και το σενάριο του αναλυτικού προυπολογισμού σε αυτήν την περίπτωση.

Άρα τί ισχύει τελικά? Γιατί απ' ότι διαπίστωσα από το διάβασμα στο foroum, οι απόψεις σε αυτό το θέμα διίστανται....

Εκτός και αν είναι στην ''διακριτική μας ευχέρια'' το πώς θα δηλωθούν αυτά... χαχαχαχαχα

εντάξει έχω καταθέσει τα όπλα.Ήμαρτον.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δουλεύω, ούτε με το Acrobat κάνω copy paste. 

Επίσης όταν προσπαθώ να κάνω unlock online μου βγάζει error.

Δεν είναι δίκαιο εσείς παίζεται μπάλα από εχθές το βράδυ και εγώ δεν έχω παπούτσια να μπω. 

 

Σχετικά με τη διαφορετική διαμερισμάτωση καταλαβαίνω πως όσοι συναινεσουν μπαίνουν στη δήλωση, Άκυρο για όσουν έχουν την πονηρή σκέψη να αφήσουν τους πρώτους ενδιαφερόμενους να πληρώσουν και αυτοί μα επωφεληθούν στη συνέχεια.  

Χρησιμοποιείστε τ πρόγραμμα που είπε ο ssouanis pdf xchange viewer και κάνετε copy-paste κανονικά.  Thanks ssouanis

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.