Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Εγώ θα ήθελα, στην ενημέρωση σήμερα, να ρωτήσει κάποιος τους φωστήρες τα εξής (στην πρώτη εκδήλωση των Αθηνών θα το κάνω μόνος μου) :

 

Αν τελικά ισχύσει αυτό που λένε, για τη μη αλλαγή του προστίμου ανεξάρτητα της θεώρησης των συνθηκών με τον 4014 ή τον 4178,

 

1. Ποιός είχε και έχει όφελος εκτός από αυτόν που ήξερε μιά τέτοια εξέλιξη (αυτή στους ειδήμονες) ;

2. Πόσο στέκει το θέμα σε δικαστική κρίση (αυτή στον Καρατσιώλη) ;

3. Ποιά συνείδηση διαμορφώνεται στους ιδιώτες εκτός από την ασαεί λαμογιά (αυτή στον Καλαφάτη) ;

4. Πως θα δουλέψει ο μηχανικός που θέλει να ζήσει έχοντας δίπλα του τον "συνάδελφο" που ήξερε γιατί ανήκε σε περιβάλλον έντασης πληροφόρησης (αυτή στον πρόεδρο) ;

5. Πως θα δουλέψω εγώ, που δε θέλω να ασχοληθώ με τα αυθαίρετα, όταν προσπαθώ να συμβουλέψω ένα πελάτη που ακούει όλα αυτά (και αυτή στον πρόεδρο) ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις μίλησα με συναδέλφους που πήγαν στην εκδήλωση της Κομοτηνής. Το υπουργείο θεωρεί τα πάντα αυτονόητα και σαφώς διευκρινισμένα. Μου φαίνεται ότι το βράδυ θα ανεβάσω πίεση...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, απολαμβανω τους διαλογους μας!!!

Την αποψη του ειπε ο ΙΑΣΟΝΑΣ, με την οποια συμφωνω.

Το λογικοτερο ειναι να συγκρινονται με αυτα που οριζονταν οταν εκδοθηκε η ΟΑ, αφου συμφωνα με αυτα εκδοθηκε και συμφωνα με αυτα διαπιστωνεις την οποια αυθαιρεσια.

Ετσι αλλωστε προχωρουμε συνηθως με παλαιοτερους Νομους τις νομιμοποιησεις αυθαιρετων (τουλαχιστον στο σταδιο της διαπιστωσης του μεγεθους της αυθαιρεσιας).

Οταν υπολογιζουμε τα επιτρεπομενα εμβαδα στο σταδιο π.χ μιας προσθηκης, τοτε ΝΑΙ βασιζομαστε στους τρεχοντες ορους δομησης και περιορισμους.

Οταν υπολογιζουμε συντελεστες για τα ΠΡΟΣΤΙΜΑ ,τοτε συγκρινουμε με τους τρεχοντες ορους δομησης και περιορισμους. Εξου και αναφερεται ο ΝΟΚ (μπαινει στην σκηνη, μονο στο επιπεδο των μειωτικων συντελεστων). Τουλαχιστον ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ 3/13 στην σελιδα 4 ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1.Α.3. 

Θα παρακολουθησω το live (αν δεν εχω κατι καλυτερο) για συμπαρασταση και ΜΟΝΟΝ.....

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο.

Δεν υπαρχει ημερομηνια σε καθε αρχειο που ανεβαινει.

Μαλλον κανεις δεν μπορει να ξερει ποτε τα ανεβασες.

 

Υπάρχει ημερομηνία υποβολής δίπλα από κάθε αρχείο...Αν και δεν νομίζω να κάτσει κανείς να ασχοληθεί πότε ανέβηκαν, απλά όταν ανοίξει η μεταφορά των δηλώσεων πλέον ότι δεν έχει ήδη ανέβει θα ανέβει στην καινούρια πλατφόρμα. 

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεχασα και το εξης ερωτημα.

Αν (σε ολοκληρωμενη υπαγωγη ή σε προσωρινη με αποπληρωμενο το προστιμο και ολα τα αρχεια μεσα) θελησουμε στην επανυποβολη σε Ν.4178 να τροποποιησουμε κατα τι τα τετραγωνικα, και τα προστιμα επανυπολογιζομενα παραμενουν τα ιδια ή μικροτερα, τοτε η υποχρεωση μας οσον αφορα τα αρχεια, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ;;;;

ΟΛΑ ΕΞΑΡΧΗΣ; ΜΕ ΝΕΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ κτλ;;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπολογιζουμε συντελεστες για τα ΠΡΟΣΤΙΜΑ ,τοτε συγκρινουμε με τους τρεχοντες ορους δομησης και περιορισμους. Εξου και αναφερεται ο ΝΟΚ (μπαινει στην σκηνη, μονο στο επιπεδο των μειωτικων συντελεστων). Τουλαχιστον ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ 3/13 στην σελιδα 4 ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1.Α.3. 

.....

 

 

Και όχι μόνο εκεί, αλλά και στο άρθρο 18 παρ.2 του 4178.

ΠΙο σαφές νομίζω δεν γίνεται.

Αυτό γράφουμε εδώ και 5 σελίδες...

 

 

Επισης ξεχασα και το εξης ερωτημα.

Αν (σε ολοκληρωμενη υπαγωγη ή σε προσωρινη με αποπληρωμενο το προστιμο και ολα τα αρχεια μεσα) θελησουμε στην επανυποβολη σε Ν.4178 να τροποποιησουμε κατα τι τα τετραγωνικα, και τα προστιμα επανυπολογιζομενα παραμενουν τα ιδια ή μικροτερα, τοτε η υποχρεωση μας οσον αφορα τα αρχεια, ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ;;;;

ΟΛΑ ΕΞΑΡΧΗΣ; ΜΕ ΝΕΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ κτλ;;;

Εδώ είναι το άλλο τραγικό, που μου ανέφερε καλός φίλος και συνάδερφος σήμερα.

έχει μια δήλωση με 4014 η οποία τρέχει σε ΄δοσεις.

θέλει να την υποβάλλει στον 4178, όμως επειδή αφορά πρωην υπόγειο χώρο που έπαιρνε μειωτικό συντελεστή στον 4014, αλλά δεν παίρνει στον 4178,

πρέπει να "μεταφέρει" τα τετραγωνικά του στους Κ.Χ., έλα όμως που θα θεωρηθεί νέα δήλωση και θα πληρώσει τα διπλάσια....

Τι κάνουμε οεο ?

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο εκεί, αλλά και στο άρθρο 18 παρ.2 του 4178.

ΠΙο σαφές νομίζω δεν γίνεται.

Αυτό γράφουμε εδώ και 5 σελίδες...

 

 

Εδώ είναι το άλλο τραγικό, που μου ανέφερε καλός φίλος και συνάδερφος σήμερα.

έχει μια δήλωση με 4014 η οποία τρέχει σε ΄δοσεις.

θέλει να την υποβάλλει στον 4178, όμως επειδή αφορά πρωην υπόγειο χώρο που έπαιρνε μειωτικό συντελεστή στον 4014, αλλά δεν παίρνει στον 4178,

πρέπει να "μεταφέρει" τα τετραγωνικά του στους Κ.Χ., έλα όμως που θα θεωρηθεί νέα δήλωση και θα πληρώσει τα διπλάσια....

Τι κάνουμε οεο ?

γιατι το πρωην υπογειο δεν παιρνει μειωτικο με τον 4178;αφου ηταν υπογειο στην αδεια και ξεμπαζωθηκε......

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

άρθρο 18 παρ.6 4178

Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%.

 

για τον 4014 ίσχυε ερωτοαπάντηση που έλεγε ότι ακόμη και μόνο μια πλευρά να είναι μπαζωμένη, παίρνει μειωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.