Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Αναμονη!!!

 

Αν θελει πληρωνει τις δοσεις, αν δεν θελει δεν τις πληρωνει.

Ετσι κι αλλιως ολα τα συμψηφιστουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας καταθέσω και μια ακόμα "σατανική" σκέψη....

 

Ξέρετε που θα ρίξουν τις "ευθύνες" οι του ΥΠΕΚΑ και οι του ΤΕΕ διότι δεν πρόκειται να γίνουν οι αναμενόμενες δηλώσεις στον 4178;;;;;;

Φυσικά στους μηχανικούς!!! Αυτοί είναι οι υπεύθυνοι!!!! Αυτοί δεν καταλαβαίνουν το νόμο και δεν κάνουν δηλώσεις!!! Αυτοί φταίνε!!!!! Να μου το θυμηθείτε..... (αυτός είναι και ο λόγος που λέει ο καλαφάτης για τον οποίο γίνονται αυτές οι ενημερωτικές συγκεντρώσεις)!!!!

 

Άλλα μια "σατανική" άποψη......

 

Πως θα τους φαίνονταν άραγε, όταν σε αυτές τις ενημερωτικές συγκεντρώσεις δεν παρευρίσκονταν μηχανικοί;;;; Ούτε καν 5 άτομα!!! Ούτε καν όσοι συμμετέχουν στις απεργίες που γίνονται! Τί θα έκαναν;;;;; Θα προσπαθούσαν να μάθουν το τι φταίει;;; Θα προσπαθούσαν να διορθώσουν ουσιαστικά τα δεδομένα;;;;; Γιατί βρε συνάδελφοι να πάτε;;;;; Τί περιμένετε να μάθετε;;;; Γιατί συμβάλετε στο παιχνιδάκι που έστησαν;;;;; Βάλτε τους επιτέλους στη θέση που τους αρμόζει!!!!!!

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα +1 γιατί μόλις ετοιμαζόμουνα να πάω, έτσι απο περιέργεια, αλλά με έπεισες. Δεν πρόκειται να τους κάνω τη χάρη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ,

στο πρώτο συμφωνώ, στο δεύτερο διαφωνώ γιατί :

κάποιος πρέπει (δεν ξέρω πως, δεν ξέρω πότε) να ξεμπροστιάσει τις παράγκες που στήνονται (στο ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ) και σ' αυτό το θέμα των αυθαιρέτων.

 

ΠΗΔΩΝΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΤΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ (ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ) ΛΕΦΤΑ !

Link to comment
Share on other sites

Ας καταθέσω και μια ακόμα "σατανική" σκέψη....

 

Ξέρετε που θα ρίξουν τις "ευθύνες" οι του ΥΠΕΚΑ και οι του ΤΕΕ διότι δεν πρόκειται να γίνουν οι αναμενόμενες δηλώσεις στον 4178;;;;;;

Φυσικά στους μηχανικούς!!! Αυτοί είναι οι υπεύθυνοι!!!! Αυτοί δεν καταλαβαίνουν το νόμο και δεν κάνουν δηλώσεις!!! Αυτοί φταίνε!!!!! Να μου το θυμηθείτε..... (αυτός είναι και ο λόγος που λέει ο καλαφάτης για τον οποίο γίνονται αυτές οι ενημερωτικές συγκεντρώσεις)!!!!

 

Άλλα μια "σατανική" άποψη......

 

Πως θα τους φαίνονταν άραγε, όταν σε αυτές τις ενημερωτικές συγκεντρώσεις δεν παρευρίσκονταν μηχανικοί;;;; Ούτε καν 5 άτομα!!! Ούτε καν όσοι συμμετέχουν στις απεργίες που γίνονται! Τί θα έκαναν;;;;; Θα προσπαθούσαν να μάθουν το τι φταίει;;; Θα προσπαθούσαν να διορθώσουν ουσιαστικά τα δεδομένα;;;;; Γιατί βρε συνάδελφοι να πάτε;;;;; Τί περιμένετε να μάθετε;;;; Γιατί συμβάλετε στο παιχνιδάκι που έστησαν;;;;; Βάλτε τους επιτέλους στη θέση που τους αρμόζει!!!!!!

πλακα πλακα εχτες το αμφιθεατρο εχε πολλες αδειες θεσεις....

Link to comment
Share on other sites

Πιό επικοδομητικά θα περάσεις το χρόνο σου πίνοντας "καφέ"!!!

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 18 παρ.6 4178

Για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου για όλους τους χώρους σε υπόγειες στάθμες, εσωτερικούς εξώστες (πατάρια) και σοφίτες, όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%.

 

για τον 4014 ίσχυε ερωτοαπάντηση που έλεγε ότι ακόμη και μόνο μια πλευρά να είναι μπαζωμένη, παίρνει μειωτικό.

συγνωμη αν δεν καταλαβαινω....αλλα που ειναι το προβλημα;;;Οπως τα χε υποβαλει αν δεν αλλαζουν τα μετρα, ανεξαρτητα αν αλλαζουν οι συντελεστες, το προστιμο μενει ιδιο.Και οταν λενε μετρα θεωρω οτι εννοουν το αθροιμα των συνολικων μετρων που τακτοποιεις(αυτο που φαινεται στη δηλωση ενταξης πανω δεξια)

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ιδέα έριξα!!!! Προσωπικά ούτε έχω πάει ποτέ, ούτε και πρόκειται να πάω! Περνάω αυτό το χρόνο με τα παιδιά μου μαθαίνοντας. Μαζί τους δεν θα έχω ποτέ τη χάρη να παρευρεθώ, διότι κινδυνεύω να ξεχάσω κι αυτά που με κόπο και χρήμα έχω μάθει μέχρι σήμερα!!! Εσείς, μη χάσετε την ευκαιρία και να πάτε, θα μάθετε, θα μεγαλώσετε, θα λύσετε προβλήματα, θα βγάλετε λεφτά πολλά, τόσα πολλά που δεν θα ξέρετε τι να τα κάνετε......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν δεν καταλαβαινω....αλλα που ειναι το προβλημα;;;Οπως τα χε υποβαλει αν δεν αλλαζουν τα μετρα, ανεξαρτητα αν αλλαζουν οι συντελεστες, το προστιμο μενει ιδιο.Και οταν λενε μετρα θεωρω οτι εννοουν το αθροιμα των συνολικων μετρων που τακτοποιεις(αυτο που φαινεται στη δηλωση ενταξης πανω δεξια)

 

Θέλω να πιστεύω πως το ίδιο λέει. Ότι δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

στον 4014 για να παρουν τον μειωτικο συντελεστή έπρεπε να δηλωθούν στην Επιφάνεια Β.Χ.

στον 4178 πρέπει να δηλωθούν στην Επιφάνεια Κ.Χ. και να φυγουν από τον Επιφ. με μειωτικό συντελεστή αφού πλέον δεν παίρνουν 50%.
 

 

Θέλω να πιστεύω πως το ίδιο λέει. Ότι δεν υπάρχει πρόβλημα

 

 μακάρι.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.