Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

έχω έναν πελάτη που ενδιαφέρεται να κατασκευάσει στάβλους για 8-10 άλογα σε αγροτεμάχιο της Χαλκιδικής. Πρόκειται για έναν χώρο 6 στρεμμάτων, εντός του οποίου υπάρχει ήδη εξοχική κατοικία και γεώτρηση. Σκοπός του είναι η κατασκευή/τοποθέτηση 10 απλών κατασκευών (boxes), είτε ξύλινα προκάτ, είτε από μπλόκια, δίχως ιδιαίτερες απαιτήσεις, ώστε να χρησιμοποιηθούν για το σταβλισμό των αλόγων κατά τους θερινούς μήνες και να νοικιάζονται σε τουρίστες για βόλτα (τουριστική ιππασία). Γνωρίζει κάποιος τι άδεια απαιτείται κι από ποιόν φορέα; Ανήκει στην κατηγορία των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων και πρέπει να αναφερθώ στο Ν4056; Οποιαδήποτε βοήθεια ή συμβουλή θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

σαν αρχη δες  αυτο http://www.minagric.gr/index.php/el/

υγ. όλο κι κατι θα βρεθει πιο.,,,διαφωτιστικό..

και....."καλωσορισες..." :smile:

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

@ArgyriosΚαλημέρα Αργύριε.

Μου παρουσιάστηκε παρόμοια περίπτωση. Ο πελάτης μου ενδιαφέρεται για τοποθέτηση ξύλινων boxes για σταβλισμό αλόγων σε γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου.

Τελικά ποια διαδικασία αδειοδότησης ακολούθησες; Θεωρείται κτηνοτροφική εγκατάσταση;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα αν και λίγο ετεροχρονισμένα. 

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον ιππικό όμιλο που έχει ήδη σταβλιζομενα άλογα και υπάρχει παρόμοια δραστηριότητα. Στην ουσία παροχή υπηρεσιών άθλησης θα παρεχεται .Για να θεωρηθεί κτηνοτροφική μονάδα(με το φτωχό μου το μυαλό), πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται αναπαραγωγή και η διαδικασία είναι αδιανόητη. Είχα δει κάτι παρόμοιο για εκτροφή σκύλων Πολύ παλιότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.