Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σεισμικός συντελεστής ε με ΝΕΑΚ και προ ΝΕΑΚ


 
Charlie

Recommended Posts

Συνάδελφοι, ειδικά οι παλιότεροι,

πότε άλλαξε ο σεισμικός συντελεστής ε? Στην περιοχή μου ήταν 0,04 και έγινε 0,12 με τον ΝΕΑΚ.

ο ΝΕΑΚ έχει ΦΕΚ από το 1992, όμως έχω δει πάρα πολλές μελέτες μέχρι το 1995 που είναι με ε=0,04.

 

Ο λόγος που ρωτάω έχει να κάνει με το γεγονός ότι πρέπει να ελέγξω ένα μονώροφο με τον συντελεστή που ίσχυε όταν κατασκευάστηκε αυθαίρετα το 1992.

 

Ευχαριστώ για τις τυχόν απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν με ξεγελά η μνήμη μου,στον ΝΕΑΚ δεν υπήρχε ο συντ. ε.

Έχουν εισαχθεί ήδη τα φάσματα σχεδιασμού.

 

Τα ε υπήρχαν στον αντ/κό του 59 και τροποποιήθηκαν το 81 και το 85.

Link to comment
Share on other sites

O NEAK τέθηκε σε ισχύ με το ΦΕΚ 613Β  12-10-1992. με ελάχιστη τιμή ε=0,12 για ζώνη Ι. 

 

Εως τότε ίσχυε ο κανονισμός του 1959  ΦΕΚ 36Α 26-2-1959 .

 

Σε αυτόν , υπήρχε

 

1. συντελεστής   που  ήταν συνάρτηση περιοχής και εδάφους. Για τότε ζώνη Ι και επικινδυνότητα εδάφους μικρή λάμβανε την τιμή 0,04

2. συντελεστής   που  ήταν συνάρτηση περιοχής και σπουδαιότητας κτιρίου. Για τότε ζώνη Ι και συνήθη σπουδαιόητα λάμβανε την τιμή 1,0

 

Ο συνελεστής "ε" ήταν γινόμενο των 2 παραπάνω. Ετσι για κτίριο συνήθους σπουδαιότητας , σε  ζώνη Ι και μικρή  επικινδυνότητα εδάφους θα είχαμε ε=0,04*1,0=0,04.

 

Στην απόφαση έγκρισης του κανονισμού προβλεπόταν και  2 ετής περίοδος παράλληλης εφαρμογής των 2 κανονισμών κατ'επιλογή του μηχανικού.

Είχες δηλαδή αρχικά δικαίωμα να πας με τον παλιό μέχρι και 12-10-1994 . Μετά δόθηκε παράταση έως 30-6-1995.

 

Τελικώς , ο  ΝΕΑΚ έγινε υποχρεωτικός για άδειες  των οποίων ο φάκελος υποβαλόταν από 1-7-1995 και μετά. (Εγκύκλιος 34 ΔΟΚΚ/Γ  από 5-7-1995)

 

Δηλαδή άδεια που υποβλήθηκε στις 30-6-1995 μπορούσε να έχει εγκεκριμένη μελέτη με το παλιό κανονισμό μήνες μετά την υποχρεωτική ισχύ του ΝΕΑΚ.

 

Νομίζω σε κάλυψα.

Edited by avgoust
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επανέρχομαι για την παραπάνω εγκύκλιο την οποία και δεν βρίσκω πουθενά. Σταμάτησα και τη δομική ενημέρωση.... Μήπως την έχει κάποιος συνάδελφος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.