Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυροπροστασία σε Καφε-Μπαρ


peratis

Recommended Posts

ο dib στα είπε πολύ ωραία γιατί δεν τον ακούς.

 

βάζουμε 1,4 παντού εκτός αν είναι μπαρ όλο το μαγαζί δεν κάθεται κανείς να δείξει ένα ένα κομματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ο dib μου τα εξήγησε όλα πολύ ωραία και με ευγενικό τρόπο πάνω απ' όλα.

 

Στη δεύτερη πρόταση που γράφεις, σόρι αλλά δεν βγάζω νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μαγαζί σου είναι κλασική καφετέρια με ένα καναπέ εδώ ένα καναπέ εκεί κάποια τραπέζια μία μπάρα κτλ δεν κάθεσαι να υπολογίζεις ξεχωριστά για κάθε μικρό τμήμα τον πλυθησμό με διαφορετικούς συντελεστές. Μπορεί θεωρητικά να είναι σωστό αλλά δεν το κάνει κανείς. Απλά παίρνεις για όλη την επιφάνεια χωρίς w.c. κτλ και λες 1,4 τετραγωνικά ανά άτομο.

 

Αν τώρα είναι μπαρ με την ένοια του μπαρ όρθιοι κτλ τότε αρχίζεις και μετράς διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ deathlok, τώρα το αντιλήφθηκα πλήρως. Απλά δεν ήξερα αυτό το διαχωρισμό.

 

Κ στην Πυροσβεστική που πήγα δεν έγινα και πολύ σοφότερος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επανέρχομαι,

 

Η Πυροσβεστική μου είπε ότι μιας και είναι <50 ατόμων πρέπει να κάνω μελέτη σύμφωνα με την 7600 και να τους την πάω μαζί με την κάτοψη.

 

Αυτή η 7600 πως συντάσσεται; Υπάρχει υπόδειγμα στο fireservice?

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ίδια μελέτη της 3δ/95, μόνο που εσύ καταθετεις τα σχέδια (2 νομίζω) και στην αυτοψία της ΠΥ, σημειώνουν απάνω σ' αυτά τα ενεργητικά μέτρα που πρέπει να ληφθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν πάω εγώ έχοντας ήδη σημειώσει πάνω στην κάτοψη τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν; Τους τις πηγαίνω απλά όπως είναι και αφού κάνουν την αυτοψία βάζουν αυτοί πάνω τα απαιτούμενα;

 

Και μία ακόμα απορία... Θα φτιάξω τευχάκι (ας το πω έτσι) όπως το υπόδειγμα που έχει η Πυροσβαστική για την 3δ/95;

Link to comment
Share on other sites

Θα πας να καταθέσεις τις κατόψεις που έχεις κάνει με τις σημειώσεις και αν κατά την αυτοψία κρίνουν οι της ΠΥ, οτι πρέπει να προστεθεί κάποιο επιπλέον μέσο, θα το σημειώσουν αυτοί.

 

Τώρα για το τευχάκι, αμα θες το κάνεις ή οχι...εξαρτάται βέβαια και τι ποσό έχεις συμφωνήσει με τον ''μάστορα'' για όλη τη διαδικασία και τις υποχρεώσεις σου έναντι του...

Link to comment
Share on other sites

dib Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Αυτό ήθελα να διευκρινίσω. Αν είναι προαιρετική ή υποχρεωτική η κατάθεση του τεύχους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.