Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ σε Α' βαθμός συγγενείας


karmagos

Recommended Posts

Επιτρέπεται; Πχ, Μητέρα, Γιαγιά, Ξάφερφο.

 

Αν όχι απο ποιό βαθμό και μετά;

 

Ευχαριστώ!

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θυμάμαι καλά μέχρι και β' βαθμού δεν γίνεται.

 

Οπότε για αυτά που περιγράφεις κατά 99% όχι.

 

Δες και το νήμα εδώ, ειδικά τις τελευταίες σελίδες.

 

http://www.michanikos.gr/topic/34963-%CE%91%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%AF%CE%B2%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD/

Link to comment
Share on other sites

Και της συζύγου όχι.

Της πεθεράς νομίζω ναι (αλλά σιγά μη κάνει το καλό, σε άλλον θα πάει για ΠΕΑ).

 

Aρθρο 4 του π.δ. 100/2010: «Ασυμβίβαστα ενεργειακών επιθεωρητών

 1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον: α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση υπήρξε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος, β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή σύζυγος, ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.»
 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

ναι λεμε

 

οι βαθμοί συγγένειας μετράνε ως εξής:

 

σε ένα διάγραμμα δέντρου, ας πούμε ότι εγώ βρίσκομαι σε ένα κλαδί. Για να βρω το βαθμό συγγένειας με την αδερφή μου, πρέπει πρώτα να ανέβω στους γονείς μου (άρα α' βαθμός συγγένειας), και μετά να κατέβω στην αδερφή μου (β' βαθμός συγγένειας). Πάντα ψάχνουμε γεννήτορες (αυτούς που κάνουν σεξ ή εξωσωματική κ δίνουν ζωή). Δεν μπορώ να πάω απ' ευθείας στην αδερφή μου γιατί δεν τη γέννησα εγώ.

 

Για α' ξάδερφο: ανεβαίνω στους γονείς μου (α' βαθμός), ανεβαίνω στους παππούδες μου (β' βαθμός), κατεβαίνω στα αδέλφια των γονιών μου (θείοι, γ' βαθμός) και κατεβαίνω στον α' ξάδερφο (δ' βαθμός)

 

Για β' ξάδερφο: ανεβαίνω στους γονείς (α'), ανεβαίνω στους παππούδες(β' βαθμός) ανεβαίνω στους προπαππούδες(γ'), κατεβαίνω στα αδέλφια παππούδων(δ'), κατεβαίνω στα α' ξαδέρφια γονιών (ε'), κατεβαίνω στα β' ξαδέρφια μου (στ')

 

Και ούτω καθεξής

 

Επομένως όταν οι τρόμπες του υπουργείου εννοούν απαγόρευση μέχρι β' βαθμό, εννοούν αδέρφια, γονείς, παππούδες, παιδιά, εγγόνια

Edited by [email protected]
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

 

Της πεθεράς νομίζω ναι (αλλά σιγά μη κάνει το καλό, σε άλλον θα πάει για ΠΕΑ).

 

 

μονο ο γιωργος  μιχαηλ ταχει καλα με την πεθερα του βλεπω

 

μου χαλασε το gps πουχε παρει δωρο η πεθερα μου.....τακουει ενας μαστορας και λεει ''δεν σοχε παρει με την καρδια της '' 8-)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνάδελφοι συζυτάται για την πεθερά, καλήτερα να πάει σε άλλον γιατί λεφτά δεν πρόκειται να σας δώσει και δεν πρόκειται να ζητείσεται γιατί θα πέσει τηγ***** ή πα****** και ο εξ***** μετά.  Καλύτερα ΟΧΙ !!!!!!!!!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι βαθμοι συγγενειας ειναι ιδιοι με της συζυγου,πεθερα Α βαθμος συγγενειας,αδελφη συζυγου Β βαθμος συγγενειας...

Link to comment
Share on other sites

Αδελφή συζύγου αποκλείεται να είναι β βαθμού καθώς είναι β βαθμού το συζύγου...

Πεθερά πιθανώς να είναι β βαθμού (αν και αμφιβάλλω) γιατί εννοεί άμεσου βαθμού συγγένειας και όχι εξ αγχιστείας

http://www.lawyers4you.gr/el/%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/263-%CE%A3%CF%85%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1

 

Βέβαια παραπάνω έχει και το ενδιαφέρον ότι:

"Οι σύζυγοι δεν είναι μεταξύ τους συγγενείς κανενός βαθμού."!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.