Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:

- ΦΚ: Πρέπει να συμπληρωθεί το πεδίο "Κατηγορία" σε δήλωση με παραβάσεις.
- Για την υποβολή προς υπαγωγή απαιτείται η εξόφληση του ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ.

 

Αυτο παιρνω μετα απο την (αναγνωριστικη)  μεταβαση σε δυο τυπους δηλωσεων...

 

α) Mη Ολοκληρωμενη (Προσωρινη κατα 4014 με δοσεις) και β) Ολοκληρωμενη (Ολοκληρωμενη κατα 4014, περαιωμενη χωρις ανεβασμα σχεδιων)...

 

και στις 2 περιπτωσεις εχω εκτυπωσει το ανταποδοτικο τελος για τους πελατες...

 

σε οτι αφορα τα φυλλα καταγραφης...ειναι μεν επεξεργασιμα αλλα εχουν μεταφερθει στον 4178 οπως ηταν στον 4014...

 

εχω την εντυπωση οτι τα φυλλα θα γυρισουν σε μορφη 4178 για να συμπληρωθουν οι κατηγοριες που ζητα μετα απο την πληρωμη του ανταποδοτικου τελους...

 

τα στοιχεια πληρωμων...ειναι (απεργοποιημενα, γκριζα) αλλα στην περιπτωση α) των δοσεων αναφερει το 10% εκπτωση (εχει εξοφληθει το 30%) και παραμενει η μηνιαι δοση στο σχημα πληρωμων...τωρα στη β) περιπτωση (με εφαπαξ καταβολη προστιμου, πληρωμενο-ολοκληρωμενο) στο συγκεκριμενο πεδιο μου αναφερει επιλογη μηνιαιων δοσεων...;

 

εχει κανεις συναδελφος κατι διαφορετικο; 

Edited by cgiouvano
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως ήταν λογικό και το είχα προτείνει εδώ, η μεταφερόμενη δήλωση του 4014 στο 4178, έχει αναγραφόμενη και τον Α/Α του 4014,έτσι ώστε να μην απαιτείται να αλλάξουν τα σχέδια, διότι στα παλιά φαινότανε το Α/Α δήλωσης του 4014.

Οπότε γίνεται πραγματικά μία ομαλή σύνδεση αρχείων, χωρίς να πρέπει να αλλάξεις ότι έχεις ανεβάσει.

 

 

Καλά, μπράβο για τα αυτονόητα δε πρόκειται να τους πω!

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να μην μπλεξουν τα Α/Α του Ν4014 με αυτα του Ν4178.

Πρεπει με καποιο τροπο να εξαιρεθουν τα Α/Α του Ν4014 για τις νεες δηλωσεις!!

Ή να αρχισει η αριθμηση εκει που τελειωσε του Ν4014

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε Ολοκληρωμενη υπαγωγη (Ολοκληρωμενη κατα 4014, περαιωμενη χωρις ανεβασμα σχεδιων)...Αυθαιρετο παταρι (σε καταστημα αδεια 1978) +1 παραβαση κατηγοριας 13 (αυθαιρεσιες προ του 83) =>

 

Αντιστοιχει στο 1ο ΦΚ το εμβαδον ΒΧ του παταριου και μου ζητα να εισαγω την κατηγορια...(κατηγορια 2 στην περιπτωση αυτη)

 

στο δευτερο ΦΚ η παραβαση κατηγοριας 13 αναφερεται πλεον ως ''Αυτόματη καταχ. ΦΚ για πισίνα, παραβάσεις, διαφ. διαμερισμάτωση'' αλλα και εκει πρεπει να εισαγω κατηγορια...Κατηγορια 13...

 

Τωρα αν αυτη η διαδικασια ειναι στην περιπτωση που απλα πληρωνεται το ανταποδοτικο τελος και τα προστιμα δεν αυξανονται καθως δεν αλλαζουν οι συντελεστες...θα φανει αυριο με την ενημερωση πληρωμης του τελους...καλως, αλλιως δεν θα εχουν καλα ξεμπερδεματα...

Edited by cgiouvano
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μιλησα με τεε και μου ειπαν (δεν ξερω ακριβως με ποιον μιλησα αρα δεν μπορω να δωσω τεραστια βαρυτητα, αλλα φανηκε σιγουρος) οτι το προστιμο αλλαζει μονο εαν αλλαξουν τα τετραγωνικα εστω και 0,5 τ.μ. . δηλ εαν ειχα 5 τ.μ. βοηθητικων χωρων και τα βαλω τωρα στους κυριους χωρους δεν αλλαζει το προστιμο. γιατι τοτε ειναι θεμα συντελεστων. αρα οταν αλλαζουν οι συντελεστες δεν υπαρχει αυξηση προστιμου. αυτα μου ειπε ο υπαλληλος. τωρα αν ισχυει , θα δειξει. εμενα μου φαινεται λογικο οπως ειχα πει και σε προηγουμενο μηνυμα μου.

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

@ cgiouvano

 

 

Οι συντελεστές σου ΥΔ δεν άλλαξαν ή από τον 4014 επαιρνες τα χιλιοστά επί του οικοπεδου ως μερίδιο της δόμησης;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.