Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Σε Ολοκληρωμενη υπαγωγη (Ολοκληρωμενη κατα 4014, περαιωμενη χωρις ανεβασμα σχεδιων)...Αυθαιρετο παταρι (σε καταστημα αδεια 1978) +1 παραβαση κατηγοριας 13 (αυθαιρεσιες προ του 83) =>

 

Αντιστοιχει στο 1ο ΦΚ το εμβαδον ΚΧ του παταριου και μου ζητα να εισαγω την κατηγορια...(κατηγορια 2 στην περιπτωση αυτη)

 

στο δευτερο ΦΚ η παραβαση κατηγοριας 13 αναφερεται πλεον ως ''Αυτόματη καταχ. ΦΚ για πισίνα, παραβάσεις, διαφ. διαμερισμάτωση'' αλλα και εκει πρεπει να εισαγω κατηγορια...Κατηγορια 13...

 

Τωρα αν αυτη η διαδικασια ειναι στην περιπτωση που απλα πληρωνεται το ανταποδοτικο τελος και τα προστιμα δεν αυξανονται καθως δεν αλλαζουν οι συντελεστες...θα φανει αυριο με την ενημερωση πληρωμης του τελους...καλως, αλλιως δεν θα εχουν καλα ξεμπερδεματα...

Γιατί στο αντιστοιχίζει με ΚΧ το πατάρι? Δεν το είχες Β.Χ εσύ στον 4014?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το πατάρι το είχες στον 4014 στο κάτω κουτάκι; ΒΧ δλδ;

Γιατί συνάδελφε που θα έπρεπε να το έχει? Στους Κ.Χ?

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

@ssouanis

 

ναι το ειχα στον 4014 ως βοηθητικο χωρο...στην νεα δηλωση 4178 εμφανιζεται ως βχ αλλα μου ζητα να βαλω κατηγορια...2 δηλαδη.

 

@Thodoris4

Ναι μετα τις προτροπες της Λεμπεση ειχα κανει τον ελεγχο επι των χιλιοστων του ισογειου καταστηματος...αλλα νομιζω οτι στην προκειμενη περιπτωση δεν υπαρχει θεμα γιατι αφορα κατηγορια 2 δηλαδη προ του 83...

 

 

Παντως αυτο που φοβαμαι ειναι πως θα θεωρησουν την παλαιοτητα; δεν βλεπω να εφαρμοζεται καμμια αλλαγη οποτε θεωρητικα περιμενω να μην εχω αυξηση προστιμων...

Edited by cgiouvano
Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνάδελφε που θα έπρεπε να το έχει? Στους Κ.Χ?

εκεί έπρεπε να το είχε.

απλά ο συνάδελφος είπε ότι τώρα του το εμφανίζει στους ΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη παιδια...διορθωση στην #36,... Αντιστοιχει στο 1ο ΦΚ το εμβαδον ΒΧ και οχι ΚΧ που εκ παραδρομης εγγραψα...το διορθωνω κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Μας ανακάτεψες :smile: :-) :smile:

 

Οπότε σου το εμφανίζει στους χώρους με μειωμένο.

Αφού πληρώσεις το ανταποδοτικό κάνε το εξής για να μας ενημερώσεις.

Βάλε τα μέτρα στο πάνω κουτί.

πάτα υποβολή.

Θα σου βγάλει το νέο πρόστιμο και πιθανόν να γράφει τι χρωστάς άμα χρωστάς κτλ.

πάτα μετά ακύρωση.

Να δούμε πως ανταποκρίνεται το σύστημα δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο θελω να κανω Σταυρο (σορρυ για το ανακατεμα, χα,χα)...Αυτο περιμενω και εγω...να ενημερωθω (και να μην παθω εγκεφαλικο) και μετα να ενημερωσω...

Edited by cgiouvano
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

στην εγκύκλιο 3 αναφέρει ότι όταν υπολογιστεί με τα ίδια δεδομένα το πρόστιμο και με τον 4178 βγαίνει μεγαλύτερο δεν θα είναι υποχρεωμένος ο ιδιοκτήτης να πληρώσει τη διαφορά...οπότε από ότι κατάλαβα εγώ, κάνοντας την μεταφορά τα τ.μ. των Β.Χ που πλέον δηλώνονται ως Κ.Χ. και το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο, δε το λαμβάβεις υπόψιν και συνεχίζεις να πληρώνεις κανονικά το παλιο ποσό....... Κταάλαβα λάθος????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.