Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Ωραία άποψη και με πατήματα.

 

Κανείς δεν είναι εναντίον του ΤΕΕ.

Ίσα ίσα.

Είμαστε όμως πολλοί εναντίον των πρακτικών του.

Θα χαιρόμουν να δίνω το 2% από τα έσοδα μου, σε ένα ΤΕΕ που θα με υποστήριζε και θα διένεμε το ποσό αυτό σε όλους τους συναδέλφους για σεμινάρια,

υπολογιστές, προγράμματα κτλ, ενισχύοντας έτσι και τους συναδέλφους χωρίς μεγάλα έσοδα.

Που θα έδινε πόρους για να αναπτυχθεί μία διαδικασία ελέγχου των πλαστών ΠΕΑ.

που θα έδινε πόρους για να αναπτυχθεί μία διαδικασία ελέγχου των μαϊμού  δηλώσεων 4014

κτλ.

 

Αυτοί διάλεξαν να έχουν μεγάλο μέρος από τα μέλη τους απέναντι τους.

Στο χέρι τους είναι να το αλλάξουν.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1  στον ΗΡΑΚΛΗΔΕΑ

 

να προσθεσω στο εξαιρετικο ποστ σου

 

να αγωνιζεται να εισελθουν στην αγορα οι νεοι συναδελφοι..

να αγωνιζεται για τις εισφορες ΤΣΜΕΔΕ και τα αποθεματικα μας...

να υπαρχει προγραμμα μειωσης σε συναδελφους με κοινωικα κριτηρια....

να αγωνιζεται για τον ΜΗΧΑΝΙΚΟ και οχι για τους κατασκευαστες...

να εχει νομικη υπηρεσια που να μας απαντα και να μας προστατευει....αλλα και να τιμωρει τους ΚΑΚΟΥς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ

να γινουν οι ΑΔΕΙΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ......να κοπει η προσωπικη επαφη και οτι αυτο σημαινει.....

να επικρατησει ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ αναμεσα στα μελη του και οχι ειμαι πιο παλιος επιασα θεση περιμενε να παρω συνταξη....

 

γενικα ΠΟΛΛΑ θα μπορουσε αν δεν του αρκουσε να βολευει τα ΚΟΜΜΑΤΟDOG

 

ΕΔΩ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ το κορυφαιο απο υπαλληλους του ΤΕΕ  '' το τεε μας ανηκει''

 

τελικα σε ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΤΕΕ .....ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΤΟΥ

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στις αρχικες δηλωσεις του 4014 που ειχα πληρωσει τις εισφορες ΤΕΕ πηγαν υπερ πιστεως και πρεπει να πληρωσουμε και το ανταποδοτικο στο ΤΕΕ για να μεταφερθουν??δεν μπορει καπως να συμψηφιστει αυτο?και μετα λεει ο υπουργος οτι ειναι πληρωμενοι οι μηχανικοι!!!ωραια μας την εφεραν παλι

οποιος βιαζεται σκονταφτει. οποιος θελει να ειναι τυπικος, την παταει. δυστυχως εχεις δικιο. ολα τα υπερ τεε του 4014 πηγαν υπερ πιστεως και πατριδας. τωρα διαπιστωνουμε γιατι ο 4014 ηταν αντισυνταγματικος...

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Θερμά συγχαρητήρια συνάδελφε, μόνο και μόνο για την τοποθέτησή σου!!!!!

Μακάρι να σκεφτόμασταν και οι περισσότεροι από εμάς, όπως κι εσύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Το «ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ» είναι η πρώτη φράση που λέω στους πελάτες μου. Και ας καταρρέω οικονομικά.

 

+1

 

τα ιδια λεω και μερικοι νομιζουν οτι δεν θελω να δουλεψω η οτι τους γραφω....

 

οσο για τα οικονομικα αν σκεφτεις οτι τα εσοδα μειωθηκαν  τα εξοδα πηγαν στο εβερεστ (εμενα μουπεσε και γεννα-βαφιτισια -παιδικος φετος)

 

 

που ακουστηκε ενω καθομαστε να λεμε σε πελατη ελα αυριο

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστος αλλα πρεπει να μας πουν κατι επισημο. εμενα στο τηλ στο τεε μου ειπε οτι δεν αλλαζει το προστιμο οταν απο ΒΧ παει ΚΧ. οπως ειπες πρεπει να περιμενουμε και να μη βιαζομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ ό,τι κατάλαβα και τις επιφάνειες να μην αλλάξουμε, αν μία ισόγεια αποθήκη κατά τη μεταφορά από τον 4014 δηλωθεί ως ΚΧ αυξάνει το πρόστιμο, συμπαρασύροντας ασφαλώς και τα υπόλοιπα. Οπότε δε βλέπω άλλη λύση για να μη φάμε ξύλο. Το αφήνουμε ΒΧ και στα σχόλια αναφέρουμε:

 

«Η ισόγεια αποθήκη δηλώθηκε ως ΒΧ σύμφωνα με τις διατάξεις του 4014, ώστε να μη μεταβληθεί το πρόστιμο που είχε ήδη επιβληθεί, καθώς δεν έχει πραγματοποιηθεί ουδεμία μεταβολή στα πολεοδομικά στοιχεία του ακινήτου και δεν έχουν αλλάξει τα πολεοδομικά μεγέθη της δήλωσης σύμφωνα με την παρ. τάδε του άρθρου τάδε.»

 

Όποιος συνάδελφος διαφωνεί και νιώθει έκθετος, ας πάρει αύριο τηλέφωνο τον πελάτη του και ας μας διηγηθεί μετέπειτα τον απολαυστικό διάλογο που σίγουρα θα κάνουνε.

 

ΥΓ. Το «ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ» είναι η πρώτη φράση που λέω στους πελάτες μου. Και ας καταρρέω οικονομικά.

 

Γιώργο, σε ανάλογη περίπτωση σε συνάδελφο πρότεινα ακριβώς το ίδιο. 

Δεν φταίει ο μηχανικός σε τίποτα αν οι εκάστοτε κυβερνώντες είναι τόσο αναξιόπιστοι.

 

Για το ΤΕΕ στα όσα σωστά έχετε γράψει όλοι, να προσθέσω ότι εν μέσω ενός οικοδομικού περιβάλλοντος που καταρρέει, 

το ένοιαζε μόνο να συνεχίσει να εισπράττει το 2% μέχρι που τα μάζεψε όταν το Υπουργείο το διέψευσε εντελώς.

Οι άνθρωποι είναι επιεικώς απαράδεκτοι. 

Link to comment
Share on other sites

+1  στον ΗΡΑΚΛΗΔΕΑ

 

να προσθεσω στο εξαιρετικο ποστ σου

 

να αγωνιζεται να εισελθουν στην αγορα οι νεοι συναδελφοι..

να αγωνιζεται για τις εισφορες ΤΣΜΕΔΕ και τα αποθεματικα μας...

να υπαρχει προγραμμα μειωσης σε συναδελφους με κοινωικα κριτηρια....

να αγωνιζεται για τον ΜΗΧΑΝΙΚΟ και οχι για τους κατασκευαστες...

να εχει νομικη υπηρεσια που να μας απαντα και να μας προστατευει....αλλα και να τιμωρει τους ΚΑΚΟΥς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ

να γινουν οι ΑΔΕΙΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ......να κοπει η προσωπικη επαφη και οτι αυτο σημαινει.....

να επικρατησει ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ αναμεσα στα μελη του και οχι ειμαι πιο παλιος επιασα θεση περιμενε να παρω συνταξη....

 

γενικα ΠΟΛΛΑ θα μπορουσε αν δεν του αρκουσε να βολευει τα ΚΟΜΜΑΤΟDOG

 

ΕΔΩ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ το κορυφαιο απο υπαλληλους του ΤΕΕ  '' το τεε μας ανηκει''

 

τελικα σε ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΤΕΕ .....ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΤΟΥ

 

Να προσθέσω αν και σύντομα θα είμαι κ εγω Πολ/Μηχ, να σκύψει πάνω απο όλο τον τεχνικό κόσμο κ σαφώς πάνω και απο τους Μηχανικούς Τ.Ε. που όπως και οι των ΑΕΙ, πλήρωναν σε όλες τις εργασίες τους υπερ ΤΕΕ,υπερ ΤΣΜΕΔΕ κτλ .....μια φωνή όλοι μαζί θα καταφέρουμε πολλά....

 

@Giorgow Gewrgiou

 

Σωστός συνάδελφε! Ειλικρινά αν κάνουν τέτοια λαμογιά θα κάνω ακριβώς αυτό που είπες και ας πάνε να κουρεύονται!!! Νομίζω οτι σωστά απαντάνε στο τηλ οτι αν αλλάξεις απο ΒΧ σε ΚΧ δε μεταβάλλεται το πρόστιμο....το θέμα είναι:

 

ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ? Έγιναν όλες οι αναγκαίες προσαρμογές,ώστε να μη συμβούν τραγελαφικά πράγματα?

 

 

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έστω ότι έχω μία ολοκληρωμένη υπαγωγή χωρίς ανέβασμα σχεδίων και θέλω να την μεταφέρω στον 4178. Θα περιγράψω τις αυθαιρεσίες μου με τα νέα δεδομένα…

Εγώ προσωπικά κάποιες αυθαιρεσίες της κατηγορίας 3 π.χ. ανοίγματα, φύτευση δεν τα δήλωνα στον 4014… Δεν ξέρω τι κάνατε εσείς… Τώρα είμαι υποχρεωμένος να το κάνω? Δηλαδή να προσθέσω φύλλο καταγραφής με κατηγορία 3? Με το πρόστιμο που προφανώς θα μεγαλώσει τι γίνεται? Πληρώνεται? Θεωρείται αλλαγή στα πολεοδομικά μεγέθη?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.