Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Συνάδελφοι, ισχύει πραγματικά ότι δηλώσεις 4014 που πληρώνουν δόσεις και έχουν φτάσει/υπερβεί το 30% του προστίμου, παίρνουν 10% έκπτωση κατά τη μεταφορά??

 

Ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό!

 

Επίσης οι δόσεις αναπροσαρμόζονται με βάση τον 4178 και γίνονται πχ 102, ή [102 μείον όσες έχουν πληρωθεί] ή μένουν οι [46 μείον όσες έχουν πληρωθεί]? 

 

Ομιλώ ασφαλώς για περιπτώσεις που δε θα μεταβληθεί κανένα στοιχείο της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με τον iguana . O νόμος είναι σαφής ... όσες παραβάσεις και αν έχω ... οπότε όσες αποθήκες και αν έχω που πληρούν τα κριτήρια ... και  το σύστημα δείχνει πως το δέχεται σαν 1πεντακοσάρικο όσες αποθήκες και αν βάλω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σύνθετη ερώτηση.

 

Μεταβίβαση Ξύλινου προκατασκευασμένου σπιτιού στον 4178. Δεν είχε μπει η μάντρα στο οικόπεδο. Είχαν δηλωθεί μόνο τα τετραγωνικά του σπιτιού. 

 

Κάνω την αίτηση, κατηγορία 5 (χωρίς άδεια), πληρώνω το τέλος, προσθέτω τη μάντρα, βγαίνει αυτόματα το +500 πρόστιμο για την παράβαση (κατηγορία 5), επιλέγω 102 δόσεις , μπαίνει και το επιπλέον 500άρικο στις δόσεις?

Edited by Chr1s
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με τη μόνη διαφορά ότι, min ποσό μηνιαίας δόσης 50 ευρώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...την βοηθεια σας...

Δεν εχω ξεκαθαρισει στο μυαλο μου την διαδικασια μεταβιβασης στον νεο νομο ακριβως...και ας εχω καποια συνεισφορα στο topic σε απαντησεις επι της διαδικασιας περισσοτερο επειδη οι περιπτωσεις που εχω απο τον 4014 ηταν με καταβολη δοσεων...

 

Στην περιπτωση που εχουμε 'ολοκληρωμενες' (=περαιωμενο προστιμο+ ειτε ναι, ή οχι ανεβασμα σχεδιων και δικαιολογητικων) περιπτωσεις μεταφορας στον

4178, οκ...

α) αν δεν εχουμε μεταβολη επιφανειων(=τετραγωνικα) ή χωρων(αλλαγων χρησεων, κχ<=>βχ...) ανεξαρτητα αν αλλαζουν οι επιμερους συντελεστες υπολογισμου... 

β) αν δεν προσθεσουμε καποιο φυλλο καταγραφης...

 

το ποσο πληρωμης κατα 4014 δεν μεταβαλλεται....και απλα κλεινουμε την περιπτωση με ταμπελα και αριθμους πρωτοκολλου συμφωνα με 4178 και τελος;

 

Στην ουσια ομως δεν πρεπει να ελεγξουμε την δηλωση σε καθε διασταση και διαταξη του 4178; δηλαδη κατι που δεν ηταν απαιτουμενο με 4014 και τωρα με τον 4178 ειναι προυποθεση πρεπει να το αγνοησουμε;...

 

Oταν γινει ο οποισδηποτε ελεγχος (πχ ταυτοτητα κτηριου, ελεγκτης δομησης σε κατηγορια 5) με βαση ποιες διαταξεις (4014 ή 4178) θα κανει τον ελεγχο και στην περιπτωση των α)+β) και τελος...θα ειμαστε εκτεθειμενοι;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όλα να γίνουν βάσει 4178, πρόστιμα, σχέδια κτλ. Οπότε άνθρακας ο θυσαυρός του συμψηφισμού.

Μα στην παρ.  Β1  της εγκυκλίου 3 αναφέρει : "Σε περιπτώσεις  οπου απο την μεταφορά των στοιχείων το πρόστιμο που υπολογίζεται με το νέο νομο είναι μεγαλύτερο απο αυτό της ολοκληρωμένης πράξης υπαγωγής δεν καταβάλλεται το επι πλέον ποσό και εκδίδεται βεβαίωση πράξης ολοκλήρωσης της υπαγωγής σύμφωνα με το ποσό που έχει υπολογισθεί και καταβληθεί".

Το ίδιο αναφέρει όσον αφορά τα πρόστιμα και στη παρ. Β2 για τις προσωρινές υπαγωγές.

Δεν ισχύουν αυτά στην πράξη ? 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν εφόσον δεν αλλάξεις τίποτα από μέτρα. Και η παραμικρή αλλαγή ΒΧ σε ΚΧ τα ακυρώνει όλα σε όλα τα ΦΚ. Νομίζω πως για να περάσεις στον νέο νόμο πολλές δηλώσεις θα χρειαστούν ψιλομετατροπές πχ ισόγειοι αποθηκευτικοί χώροι, εξώστες με ΒΧ, σοφίτες με ΒΧ κτλ οπότε...

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι, αν και στην αλλαγή χαρακτηρισμού απο ΒΧ σε ΚΧ (αλλαγή δηλ.συντελεστών) κρατάω μια επιφυλαξη, αν πρέπει να πληρώσουμε επι πλέον.

Αν κατάλαβα καλά ο cgiouvano δεν έχει αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.