Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Κάποιος μέσα στο forum έκανε δοκιμή και για αλλαγή από ΒΧ σε ΚΧ και για προσθήκη ΦΚ και το πρόστιμο αλλάζει συνολικά για όλα τα ΦΚ.

 

Σύμφωνοι για τον cgiouvano.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με τον iguana . O νόμος είναι σαφής ... όσες παραβάσεις και αν έχω ... οπότε όσες αποθήκες και αν έχω που πληρούν τα κριτήρια ... και  το σύστημα δείχνει πως το δέχεται σαν 1πεντακοσάρικο όσες αποθήκες και αν βάλω...

 

είσαι κατά όμως της Εγκυκλίου.

Ότι και να βάλεις κατηγορία 3 θα το δεχτεί, δεν είναι επιχείρημα αυτό ότι το δέχεται το σύστημα...

Στην κατηγορία 3 μόνο περιγραφή κάνουμε και επιλογή κατηγορίας.... δεν συμπληρώνουμε κάτι άλλο, συνεπώς τι επιχείρημα είναι αυτό ?

Η εγκύκλιος μιλά για αριθμητικά μεγέθη και είναι σαφής.

Στραβή ανάποδη αυτή είναι.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά η εγκύκλιος αναφέρει πως ό,τι δεν πληρεί τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 3 πάει με αναλυτικό. Δηλαδή αν έχω 2 αποθήκες 8 και 9 m² το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό πρϋπολογισμό. Βέβαια στις εκδηλώσεις που έκαναν έμειναν με το στόμα ανοιχτό όταν άκουσαν αυτή την ερμηνεία.

ΕΛΕΟΣ! ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΤΩΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΔΗ ΤΩΝ ΑΠΟΘΗΚΩΝ.

Προσωπικά δεν πρόκειται να αλλάξω τις δηλώσεις του 4014 κατά τη μεταφορά στον 4178, αν τελικά επικρατήσει η άποψη να δηλωθούν ως Κ.Χ. οι χώροι που δηλώθηκαν ως Β.Χ. στο 4014.

Αλλιώς θα πέσει πολύ ξύλο από τους ιδιοκτήτες και το πετσί μου δεν το αντέχει. Και με άλλους συναδέλφους που έχω μιλήσει το ίδιο πρόκειται να κάνουν.

Edited by Dim84
Link to comment
Share on other sites

μια περιπτωση εχω και εγω οπου εχω αποθηκες δηλωμενες ως ΒΧ. το προστιμο εβγαινε 4000 και εαν τις βαλω κυριες θα βγει 8000. εχω την πολυτελεια να περιμενω. αλλα και να πουν στο τελος οτι οι αποθηκες πανε ως κυριοι χωροι εγω δεν τις αλλαζω. βεβαια εχω μια δηλωση τετοια μονο.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, τι εννοεί στην τελευταία παράγραφο του εγχειριδίου "προσοχή απαιτείται να μην υπάρχουν εκκρεμείς πραγματοποιηθείσες πληρωμές..." 

ή εκκρεμείς θα είναι κ θα φαίνονται ανεξόφλητες στον 4014 ή εξοφλημένες

 

και πόσες εργάσιμες εννοεί πιο πριν πρέπει να έχει γίνει η κατάθεση με τον κωδικό πληρωμής που βγάλαμε από την πλατφόρμα του 4014; μη χάσουμε καμιά πληρωμή κ μας κυνηγάνε τώρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά η εγκύκλιος αναφέρει πως ό,τι δεν πληρεί τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 3 πάει με αναλυτικό. Δηλαδή αν έχω 2 αποθήκες 8 και 9 m² το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό πρϋπολογισμό. Βέβαια στις εκδηλώσεις που έκαναν έμειναν με το στόμα ανοιχτό όταν άκουσαν αυτή την ερμηνεία.

ΕΛΕΟΣ! ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΤΩΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΚΑΙ ΔΗ ΤΩΝ ΑΠΟΘΗΚΩΝ.

Προσωπικά δεν πρόκειται να αλλάξω τις δηλώσεις του 4014 κατά τη μεταφορά στον 4178, αν τελικά επικρατήσει η άποψη να δηλωθούν ως Κ.Χ. οι χώροι που δηλώθηκαν ως Β.Χ. στο 4014.

Αλλιώς θα πέσει πολύ ξύλο από τους ιδιοκτήτες και το πετσί μου δεν το αντέχει. Και με άλλους συναδέλφους που έχω μιλήσει το ίδιο πρόκειται να κάνουν.

 

Όλες οι αποθήκες, όσες κι αν είναι, αν πληρούν τις προϋποθέσεις που θέτει η κατηγορία 3, εντάσσονται κανονικότατα σε αυτή!!!!

Αν ο νόμος ήθελε κάτι διαφορετικό θα το έλεγε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Ιάσονα (+1)
Βαρέθηκα να προσπαθώ να ερμηνεύσω τους νόμους "με βάση τη λογική" του κάθε παπάρα που κάνει σεμινάριο. Βαρέθηκα να μαντεύω, να υποθέτω, να εικάζω.
Ο,τι λέει ο νόμος. Δεν λέει πουθενά ότι απαγορεύονται οι 100 αποθήκες<15τμ οπότε
"όσες κι αν είναι, αν πληρούν τις προϋποθέσεις που θέτει η κατηγορία 3, εντάσσονται κανονικότατα σε αυτή"

Ας μάθουν να γράφουν νόμους και να τους τροποποιούν με νόμους/υπουργικές αποφάσεις και όχι με κωλόχαρτα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια προθεσμια για την μεταφορα?μπορει καποιος να συνεχισει να πληρωνει με τις παλιες δοσεις και να μεταφερθει αργοτερα,μηπως και υπαρξουν πολλες διαμαρτυριες για την αναπροσαρμογη των προστιμων...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια προθεσμια για την μεταφορα?μπορει καποιος να συνεχισει να πληρωνει με τις παλιες δοσεις και να μεταφερθει αργοτερα,μηπως και υπαρξουν πολλες διαμαρτυριες για την αναπροσαρμογη των προστιμων...

 

Προθεσμία είναι η 06/02/2015.

 

Υπάρχουν θετικά για τη μεταφορά και υπάρχουν και αρνητικά.

 

Τα σταθμίζεις, αφού πρώτα ξεκαθαρίσουν 2-3 (χιλιάδες) πραγματάκια και προχωράς.

 

Περίμενε τους πρώτους μήνες του 2014. Γενάρη με αρχές Φλεβάρη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

MakiaveliΙΑΣΟΝΑΣ

 

Αποψή σας και σεβαστή, αλλά όταν εκφέρεται να σημειώνετε ότι είναι προσωπική σας ερμηνεία που βασίζεται ΜΟΝΟ στο νόμο, γιατι η εγκύκλιος είναι ΣΑΦΗΣ. 

Γραμματική προσέγγιση, ΜΙΑ αποθήκη, ΕΝΑ 500ρικο. 

Κατά την γνώμη μου είναι και λογική, γιατι όλοι θα δείχνανε ότι υπάρχουν φανταστικά εσωτερικά χωρίσματα σε μεγάλες αποθήκες και θα τα περνούσαν ανεξαρτήτως επιφανείας με ένα 500ρικο.

Όποιος θέλει να ακολουθήσει την άποψη σας ας πάρει το ρίσκο, με τον κίνδυνο να τον πετάξει έξω νέα διευκρινιστική (της διευκρινιστικής) 

 

 

Ναι, αλλά η εγκύκλιος αναφέρει πως ό,τι δεν πληρεί τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 3 πάει με αναλυτικό. Δηλαδή αν έχω 2 αποθήκες 8 και 9 m² το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό πρϋπολογισμό. Βέβαια στις εκδηλώσεις που έκαναν έμειναν με το στόμα ανοιχτό όταν άκουσαν αυτή την ερμηνεία.

 

 Δεν ισχύει αυτό που γράφεις, ούτε για τις αποθήκες, ούτε τις διαστάσεις τις υπολογίζεις σωστά.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.