Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχεις δίκιο για τις παραβάσεις, δεν το είχα διαβάσει καλά..

τις αλλες που μένουν τις κάνω ξεχωριστά Φ.Κ. ? ή τις ενσωματώνω στα αντίστοιχα Φ.Κ. των χώρων..

γενικά το ακίνητο πάει ολό κατηγορια 5... 500% πανω απο το πολεοδομικά που του αντιστοιχούν...

Link to comment
Share on other sites

τελικά ουτε την πέργκολα θα βάλω κατηγορια 3.. ολά κατηγορία 5!! έχει πολλά στραβά το συγκεκριμένο ακίνητο, δεν πιστεύω να τους πειράξει αυτό οταν απο 20τμ Ο.Α. έγιναν 120

Link to comment
Share on other sites

 Στην υπουργική απόφαση ΦΕΚ 2184/5-9-2013, άρθρο 4, παρ. 10 αναφέρεται : "Ειδικότερα τα στοιχεία των δηλώσεων κατά τις διατάξεις του Ν 4014/2011 με ληξιπρόθεσμες οφειλές ή σε αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο μεταφέρονται υποχρεωτικά στις διατάξεις του Ν4178/2013 μέσα στο πρώτο εξάμηνο εφαρμογής του Ν4178/2013". Θεωρώ και δεν ξέρω αν κάνω λάθος ότι ληξιπρόθεσμες οφειλές είναι οι δόσεις.

 

Ληξηπρόθεσμες οφειλές δεν είναι οι δόσεις.

 

Είναι ότι δεν πληρώθηκε στην ώρα τους...

Link to comment
Share on other sites

Στο Ν4014/11, είχα δηλώσει κύρια και μοναδική κατοικία  : ΚΧ= 83,34 μ2 και ΒΧ (αποθήκες)= 47,94 μ2. Με το Ν4178, η εγκύκλιος 10 διευκρινίζει ότι "ως α' κατοικία λαμβάνονται τα 70 μ2 και τα υπόλοιπα μπαίνουν ως άλλη κατοικία". Τώρα κατά την μετάβαση στο 4178 πρέπει να διορθώσω ως α' κατοικία τα μ2 της κατοικίας και τα υπόλοιπα μαζί με τις αποθήκες να υπολογιστούν ως άλλη κατοικία?

Τελικά συνάδελφοι, κατά την μετάβαση στο 4178, άν αλλαχτούν  οι ΒΧ σε ΚΧ (π.χ  αποθήκες), επίσης  ληφθεί έως 70τμ η α' κατοικία  ενώ τα υπόλοιπα ως άλλη κατοικία, τότε το πρόστιμο και οι δόσεις υπολογίζονται με το νέο νόμο και αναλόγως αναπροσαρμόζεται το πρόστιμο. Όμως στο σύστημα δεν αναφέρονται οι σωστές ημερομηνίες λήξης των δόσεων. Το αντιμετώπισε κάποιος αυτό ή κάνω κάτι στραβά?

Link to comment
Share on other sites

ΦΚ: Πρέπει να συμπληρωθεί το πεδίο "Κατηγορία" σε δήλωση με παραβάσεις.

 

Δε μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος και μου βγαζει συνεχως αυτο το μυνημα.

Εχω δηλωσει κατηγορια 4 που ειναι το σωστο.Εχω κανει και αποθηκευση και δεν εχω αλλαξει τιποτα απο την παλαια δηλωση.

Καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο κτίσμα είχε ενταχθεί στο 4014, προς έκδοση άδειας.

ο ιδιοκτήτης όμως πλέον επιθυμεί την ένταξη στον 4178 για να εκμεταλλευτεί τις πολλές δόσεις και να πάρει άμεσα ρεύμα το αυθαίρετό του

έκανα τη μεταφορά κανονικά και δεν με αφήνει να μπω σε καθεστώς δόσεων.

πληρώνοντας το ανταποδοτικό υπερ ΤΕΕ θα μπορώ να ξανακάνω υποβολή επιλέγοντας καθεστώς δόσεων??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει αφού πληρώσεις το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ, στη συνέχεια θα γίνει υπαγωγή της δήλωσης, ν' αλλάξεις το "για έκδοση άδειας" σε "ρύθμιση" κι εκεί κάνεις ότι, αλλαγές θέλεις και βεβαίως υπολογίζεται και η εξόφληση του προστίμου σε δόσεις.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΦΚ: Πρέπει να συμπληρωθεί το πεδίο "Κατηγορία" σε δήλωση με παραβάσεις.

 

Δε μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος και μου βγαζει συνεχως αυτο το μυνημα.

Εχω δηλωσει κατηγορια 4 που ειναι το σωστο.Εχω κανει και αποθηκευση και δεν εχω αλλαξει τιποτα απο την παλαια δηλωση.

Καμια βοηθεια?

δες #620, 

απάντηση από τεε 

η ερώτηση που τους έκανα #618

Edited by afroman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.