Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Γιατί έχουν αρχίσει και τρελαίνουν τον κόσμο με τον 3843/10  ? Ούτε αντισυνταγματικός είναι και 40 χρόνια κρατάει και βεβαίωση μπορείς να δώσεις χωρίς να μπεις στον 4178 αν θυμάμαι καλά. Τι έχουν πάθει στα κανάλια και στις εφημερίδες και βάζουν 3843 και 4014 στο ίδιο τσουβάλι ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τέτοια ".....γραμμή" έχουν για να πληρωθεί "παράβολο" και "ανταποδοτικό τέλος"......... τους λείπουν πολλά.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η παραπληροφόρηση ή η ελλιπής πληροφόρηση δίνει και παίρνει!!

Ο κακός χαμός έχει γίνει και με την άγνοια του κόσμου ή με την αμάθεια των λογιστών που συμβουλεύουν τους πελάτες τους να δηλώσουν στο Ε9 τους ρυθμισμένους με τον 3843/10 χώρους τους.

Πάνε τους δηλώνουν ενώ η οδηγία είναι σαφής για να μην δηλωθούν (μόνο σε περίπτωση μεταβίβασης) και μετά που μιλάμε και τους λέω τί είναι αυτά που κάνατε τρέχουν να τροποποιήσουν το Ε9...μπάχαλο!!

Link to comment
Share on other sites

@Afroman

Εσενα σου απαντησαν απο τεε για κατηγορια 3.

Εγω ειμαι κατηγορια 4.

Σε ποιο εμαιλ στο ΤΕΕ να τους στειλω ερωτημα?

[email protected]

φαντάζομαι το ίδιο θα σ πουν, γιατί και εγώ δεν είμαι κατηγορία 3 είμαι 5... αλλά έχει την ίδια φιλοσοφία αυτό κατάλαβα

θα απαντήσουν πάντως, στείλε να στο επιβεβαιώσουν

Link to comment
Share on other sites

για να ''λυθούν'' και ορισμένα θέματα!!!

 

ερώτηση προς τεε

 

Σε προσωρινή υπαγωγή του 4014 με μηδενικό πρόστιμο (παλαιότερο πληρωμένο πρόστιμο > πρόστιμο 4014) με ανεβασμένα αρχεία(πλην νέων κατόψεων) έχει πληρωθεί και το ανταποδοτικό τέλος , χρειάζομαι βεβαίωση για συμβόλαιο. η παραπάνω περίπτωση θεωρείτε ολοκληρωμένη υπαγωγή??? και απλά συμπληρώνω κατηγορίες χωρίς να πειράξω τα ποσοστά της υπέρβασης δόμησης ή κάνω λάθος, αν αλλάξουν τα ποσοστά θα υπολογιστεί ξανά το πρόστιμο?? τέλος θα πρέπει να πληρωθεί το επιπλέον ποσό??

 

Απάντηση τεε

 

Το πρόστιμο επανυπολογίζεται σε κάθε περίπτωση. 
Εάν το πρόστιμο του 4178 προκύψει μικρότερο, λαμβάνεται υπόψη το μικρότερο.
Εάν  το πρόστιμο του 4178 προκύψει μεγαλύτερο, διατηρείται αυτό του 4014 εφόσον δεν μεταβληθούν προς τα πάνω τα μεγέθη (τ.μ. κύριων και βοηθ. χώρων, αριθμός παραβάσεων..), ανεξαρτήτως επιμέρους συντελεστών (όπως π.χ. η μεταβολή των ποσοστών υπέρβασης).
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τους εστειλα στο [email protected]

Ελπιζω να απαντησουν και απο εκει :???:

IΙσχύει και το [email protected] και το [email protected]

Καλό είναι να αναφέρεται ο αρ. δήλωσης στο σύστημα, ονομ/μο μηχανικού και ΑΜ ΤΕΕ και ένα τηλ/νο επικοινωνίας.

Οι απαντήσεις τους είναι συχνές (καλό) και όχι πολύ διαφωτιστικές (κακό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.