Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Αυτοί ούτε για την ασφάλεια πως θα την πληρώσουν αγχώθηκαν ποτέ ούτε για τίποτα άλλο.

 

Τα δικαιούνται οι άνθρωποι. Παράγουν έργο. Μόνο εγώ το βλέπω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το έχω κάνει και ρωτάω μήπως και κάποιος το έκανε.

 

Μεταφορά στον 4178, αλλά το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο, καθώς πρέπει να προστεθεί και μία αποθήκη η οποία θα έμπαινε τελευταία στιγμή (Σεπτέμβριος), αλλά δεν πρόλαβε να μπει...

Ο ιδιοκτήτης πληρώνει με δόσεις και έχει ήδη πληρώσει το 30% από 31 Μαΐου. Τώρα κατά τη μεταφορά, με συμφέρει ΠΡΩΤΑ να βάλω την αποθήκη και ΜΕΤΑ να κάνω υποβολή, ώστε η έκπτωση να γίνει στο μεγάλο πρόστιμο??? Γίνεται κάτι τέτοιο, ή η έκπτωση γίνεται στο παλιό πρόστιμο του 4014?

Link to comment
Share on other sites

To σύστημα είναι ....μουρλό!!!!

Αν καταφέρεις και το ..μπερδέψεις θα κερδίσει ο ..."κακομοίρης" ιδιοκτήτης κάποια ευρώ.

Δε νομίζω να έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο οι ικανότητές τους, ειδικά αν το 30% που έχει ήδη εξοφληθεί συνεχίζει και υφίσταται και με την πρόσθεση του νέου προστίμου (προσοχή).

Έχω κάνει ακριβώς το αντίθετο με πλήρη επιτυχία!!!!!

Άρα, για την περίπτωσή σου, πρώτα προσθέτεις και μετά υπαγωγή.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά ολοκληρωμενης (με σχέδια ανεβασμένα όλα κομπλέ) δήλωσης 4014 στον 4178, πρέπει να βγάλω αμοιβή από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και συνεπώς να πληρώσω ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ ή κόβω μόνο ΑΠΥ και τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Ουδείς σήμερα μπορεί να σου απαντήσει!!!!

Αν δεν ανακοινώσει το ΤΕΕ επίσημα το τι ακριβώς παίζει (δηλαδή, πως νόμιμα θα κατοχυρωθεί ο μηχανικός κ.λπ.) με όλα τα "δεδομένα" (π.χ. έγγραφα, σχέδια, οικονομικά παραστατικά κ.λπ.) των δηλώσεων 4014 που θα μεταφερθούν στον 4178, δεν κάνουμε απολύτως τίποτα και περιμένουμε για να μην βρεθούμε εμπρός από δυσάρεστες εκπλήξεις........

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ στο περίμενε είμαι από την ώρα που βγήκε ο 4178 αλλά να που ήρθε πελάτης μου τακτοποιημένος με 4014 και μου ζητάει γρήγορα βεβαίωση για μεταβίβαση οπότε καλώς ή κακώς πρέπει να την κάνω την μεταφορά το συντομότερο. Για να μη βγω χαμένος στο τέλος, θέλω να υπολογίσω την αμοιβή με βάση τις "δυσμενέστερες" συνθήκες που μπορεί να ισχύσουν όταν βγουν οι διευκρινίσεις. Κατά τη γνώμη μου πιστεύω ότι στη χειρότερη θα χρειαστεί να ανεβάσω ξανά τα σχέδια και να πληρώσω και ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ. Μπορεί να προκύψει τίποτα άλλο σημαντικό? Δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να το μεταφερεις σεο 4178? Δεν εισαι υποχρεωμενος αφου λες οτι εχεις ολοκληρωμενη κ με σχεδια.

Δωσε βεβαιωση 4178 κ το 5σελιδο pdf του 4014.

Ρωτας για τσμεδε-φεμ για τον 4014?

σωστος ο Θοδωρης

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περαστεί, μέσα σε 60 μέρες από την έκδοση της βεβαίωσης, η δήλωση από τον 4014 στον 4178.

 

Έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα. Εφόσον είναι ολοκληρωμένη υπαγωγή με σχέδια γιατί να περαστεί στον 4178?

Δεν μπορούμε να δώσουμε απλώς την βεβαίωση από 4178?

Οι συμβολαιογράφοι δεν δέχονται το 5φυλλο pdf από τον 4014?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.