Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To κατέβασαν το έγγραφο και το ανέβασαν με κάποιες διορθώσεις εδώ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/FILES/apanthseis_0.pdf

 

Προσέξτε και το νέο όνομα που έδωσαν στο αρχείο: apanthseis_0.pdf  :mrgreen:  Τώρα πια είναι όνομα και πράγμα: απαντήσεις μηδέν!!

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ στο περίμενε είμαι από την ώρα που βγήκε ο 4178 αλλά να που ήρθε πελάτης μου τακτοποιημένος με 4014 και μου ζητάει γρήγορα βεβαίωση για μεταβίβαση οπότε καλώς ή κακώς πρέπει να την κάνω την μεταφορά το συντομότερο. Για να μη βγω χαμένος στο τέλος, θέλω να υπολογίσω την αμοιβή με βάση τις "δυσμενέστερες" συνθήκες που μπορεί να ισχύσουν όταν βγουν οι διευκρινίσεις. Κατά τη γνώμη μου πιστεύω ότι στη χειρότερη θα χρειαστεί να ανεβάσω ξανά τα σχέδια και να πληρώσω και ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ. Μπορεί να προκύψει τίποτα άλλο σημαντικό? Δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.

 

Να κάνεις ότι, ακριβώς χρειάζεται για τη μεταπήδηση της δήλωσης και την ταυτόχρονη έκδοση της βεβαίωσης, να εισπράξεις την όποια αμοιβή μεταπήδησης έχεις συμφωνήσει (π.χ. εγώ ζητάω και παίρνω το 60% της συμφωνηθείσας αμοιβής για τον 4014) και να μην κόψεις ακόμα ΑΠΥ...... (αν επιμένει ο πελάτης δώστου μια πρόχειρη απόδειξη προς το παρόν)!

 

 

Πρέπει να περαστεί, μέσα σε 60 μέρες από την έκδοση της βεβαίωσης, η δήλωση από τον 4014 στον 4178.

Έτσι είναι.

 

Πάει αυτό μας τελείωσε!!!! Δεν ισχύει πιά. Πρέπει να μπει στον 4178 και να εκδοθεί η βεβαίωση.

 

 

Μπερδεύτηκα. Εφόσον είναι ολοκληρωμένη υπαγωγή με σχέδια γιατί να περαστεί στον 4178?

Δεν μπορούμε να δώσουμε απλώς την βεβαίωση από 4178?

Οι συμβολαιογράφοι δεν δέχονται το 5φυλλο pdf από τον 4014?

 

Όχι δεν το δέχονται πιά. Το δεχόντουσαν μέχρι να ενεργοποιηθεί η εφαρμογή της μετάβασης των δηλώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα δηλαδή δε μπορεί να δώσει βεβαίωση για μεταβίβαση μέσω του 4178 ο μηχανικός σε περαιωμένη υπαγωγή του 4014, και μετά να περάσει τη δήλωση του 4014 στον 4178;

 

Αυτό με διαφορετικούς μηχανικούς που συζητούσαμε;

Link to comment
Share on other sites

Με την έκδοση της Διαπιστωτικής Πράξης του προέδρου του ΤΕΕ για την έναρξη της εφαρμογής της μεταφοράς των δηλώσεων στον 4178. Εδώ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4178/%C2%CB%CB446%D8842-%D1%D9%CA-signed.pdf

 

Με αυτή καταργείται πλέον η διαδικασία που προέβλεπε η Υπουργική Απόφαση για τις μπλα, μπλα, μπλα 60 ημέρες κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις ότι, ακριβώς χρειάζεται για τη μεταπήδηση της δήλωσης και την ταυτόχρονη έκδοση της βεβαίωσης, να εισπράξεις την όποια αμοιβή μεταπήδησης έχεις συμφωνήσει (π.χ. εγώ ζητάω και παίρνω το 60% της συμφωνηθείσας αμοιβής για τον 4014) και να μην κόψεις ακόμα ΑΠΥ...... (αν επιμένει ο πελάτης δώστου μια πρόχειρη απόδειξη προς το παρόν)!

Ποιο είναι το σκεπτικό σου στο να μην κόψω ακόμα ΑΠΥ?

Link to comment
Share on other sites

1) 4014 εξοφλημενο προστιμο, ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ.

Δεν τον συμφερει να μπει στον 4178 γιατι παει στην κατηγορια 5.

Υποχρεουται να μπει εως 7.2.2015 αν ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ βεβαιωση συστασης εμπραγματου δικαιωματος?  Τι θα γινει αν δεν μπει και θελησει βεβαιωση μετα την 7.2.2015?

 

2) 4014 πληρωνει με δοσεις  (2 συνεχομενες δοσεις πληρωθηκαν εκπροθεσμα).

Υποχρεωτικα πρεπει να μπει στον 4178 στο 1ο εξαμηνο?  ΔΙΧΩΣ επανυπολογισμο του προστιμου σε περιπτωση που δεν αλλαζουν τα πολεοδομικα μεγεθη?

 

3) 4014 πληρωνει με δοσεις  (καμια ληξιπροθεσμη).

Εχει περιθωριο να εκδωσει βεβαιωση περαιωσης μεχρι το τελος του 4178?    

Link to comment
Share on other sites

Απλώς στο ότι, δεν γνωρίζουμε ακόμα το τι ακριβώς θα ...ξημερώσει αύριο με δαύτους που έχουμε μπλέξει!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.