Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Ναι, διάβασα ότι θέλει να το αποπληρώσει πάλι εφάπαξ.

 

αλλά ρωτάει άμα πρέπει να το πληρώσει εφάπαξ.

 

 

Δεν πρέπει,

μπορείς να πας με δόσεις

αλλά άμα θυμάμαι καλά (πάλι από έξω)

θα χάσεις την έκπτωση του 20% που είχες από τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε  ολοκληρωμένη  υπαγωγή  με  τον. ν. 4014/2011 το  προστιμο  ηταν  1.030ευρώ  (εξοφλήθηκαν  κανονικά  με  εκπτωση  20%)κατά  την  μεταφορα στον ν. 4178/2013  το  πρόστιμο  παραμένει  το  ίδιο  1.030,  αυτομάτως ομως  μου  βγάζει  ανεξόφλητο  την   έκπτωση  που  είχα  στον  προηγούμενο  νόμο. Μηπως  γνωριζει  καποιος τι  κανουμε ? Οπως  επισης  σε  ολοκληρωμενη  υπαγωγη  κατα  την  μεταφορα  τωρα  μου  βγαζει  μεγαλύτερο  παραβολο  και  ανεξόφλητο  παλι  ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Σε  ολοκληρωμένη  υπαγωγή  με  τον. ν. 4014/2011 το  προστιμο  ηταν  1.030ευρώ  (εξοφλήθηκαν  κανονικά  με  εκπτωση  20%)κατά  την  μεταφορα στον ν. 4178/2013  το  πρόστιμο  παραμένει  το  ίδιο  1.030,  αυτομάτως ομως  μου  βγάζει  ανεξόφλητο  την   έκπτωση  που  είχα  στον  προηγούμενο  νόμο. Μηπως  γνωριζει  καποιος τι  κανουμε ? Οπως  επισης  σε  ολοκληρωμενη  υπαγωγη  κατα  την  μεταφορα  τωρα  μου  βγαζει  μεγαλύτερο  παραβολο  και  ανεξόφλητο  παλι  ποσό.

καποια αποψη;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

κοστας56 : Σε  ολοκληρωμένη  υπαγωγή  με  τον. ν. 4014/2011 το  προστιμο  ηταν  1.030ευρώ  (εξοφλήθηκαν  κανονικά  με  εκπτωση  20%)κατά  την  μεταφορα στον ν. 4178/2013  το  πρόστιμο  παραμένει  το  ίδιο  1.030,  αυτομάτως ομως  μου  βγάζει  ανεξόφλητο  την   έκπτωση  που  είχα  στον  προηγούμενο  νόμο. 

 

ποια ειναι η αποψη σου σταυρο? ειναι δυνατον να χανεται το δικαιωμα της εφαπαξ καταβολης του συναδερφου στον 4178 οταν και η αρχικη δηλωση στον 4014 πληρωθηκε εφαπαξ?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει υποχρεωτική η ΜΕΤΑΦΟΡΑ μέχρι τις 6/2 εννοέι απλά να κάνεις την αίτηση μεταφοράς;δεν χρειάζεται δηλαδη να προχωρησεις σε πληρωμη τεε κτλ .Αλλιως θα μιλούσε για ΥΠΑΓΩΓΗ έτσι δεν είναι;Δεν ειναι πολυ ξεκάθαρο..

Link to comment
Share on other sites

4. - Επισηµαίνεται ιδιαίτερα ότι κατά τα οριζόµενα στην παρ. 10 του άρθρου 4 της υπ’
αριθ.  2254/5-9-2013  Υ.Α.  (ΦΕΚ  2184  Α’)  η  προθεσµία  µεταφοράς  στις  διατάξεις  του  ν.
4178/13 των δηλώσεων του ν. 4014/11 µε ληξιπρόθεσµες οφειλές ή αρχική υποβολή, δηλ.
αυτών για τις οποίες είχαν εφαρµογή τα εδάφια (γ) και (δ) της παρ. 8 του άρθρου 24 του ν.
4014/11, λήγει 6-2-2014, ισχύουσας κατά τα λοιπά της προθεσµίας της παρ. 1 του άρθρου
2 της ως άνω απόφασης για την υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια ερώτηση σε περίπτωση που το έχει συναντήσει κ άλλος συνάδελφος.

Προσπαθώντας να κάνω μεταφορά δηλώσεων απο τον 4014 στον 4178, είτε αφορά ολοκληρωμένης υπαγωγής, είτε αρχικής υποβολής, μου πετάει το εξής μήνυμα : " Δεν υπάρχουν διαθέσιμες αιτήσεις για τη δήλωση ή υπάρχουν αιτήσεις σε εκκρεμότητα και δεν επιτρέπεται η καταχώρηση νέων". Μέχρι στιγμής έχω κάνει μεταφορά κανονικά σε άλλες αιτήσεις. Έστειλα και στο ΤΕΕ αλλά δεν έχω νέα τους ακόμα. Καμία ιδέα στο τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι δε λειτουργεί καθόλου το μυαλό μου. Είχα καταλάβει (;) οτι τις δηλώσεις που είναι ολοκληρωμένες με τον 4014 (εξοφλημένο πρόστιμο, ανεβασμένα σχέδια κλπ) και που τώρα θέλω να εκδόσω βεβαίωση, είμαι υποχρεωμένη να τις βάλω στον 4178. Από ΤΕΕ μου είπαν οτι δεν έχω τέτοια υποχρέωση. Εκδίδω απλά βεβαίωση λέει. Ισχύει;

Και αν κάνω μεταφορά και ξαναυπολογίσω το πρόστιμο, οι νέοι αυτοί υπολογισμοί (Κατηγορία, ποσοστό ΥΔ, ΥΚ κλπ) που θα φανούν; Θα κάνω νέα σχέδια; (ελπίζω πως όχι).

Link to comment
Share on other sites

Μία πρώτη παρατήρηση για την νέα εγκύκλιο :

στην παρ. 11,αρθρο 9 για την κατηγορία 1 αναφέρει: " Σε κτίρια προ του έτους 1975 με επικρατούσα  χρήση κατοικία..."

Στον νόμο 4178 στην κατηγορία 1 αναφέρεται σε "κτιρια με αποκλειστική χρήση κατοικία".

Τι απο τα δύο ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.