Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Καλησπέρα, εχω στο 4014 δηλωση με πληρωμή εφαπαξ. Πρέπει να γίνει μία μικρή αλλαγή στα τετραγωνικά . Πρέπει να το μεταφέρω μέχρι τις 6/2/2014 ή μπορώ να το μεταφέρω και μετά και να κάνω και την αλλαγη΄στα τετραγωνικά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@letom  ευχαριστώ!

 

Η διαφορά αν άλλαζε είναι πολύ μεγάλη!

Edited by Κωστής.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω στο 4014 δηλωση με πληρωμή εφαπαξ. Πρέπει να γίνει μία μικρή αλλαγή στα τετραγωνικά . Πρέπει να το μεταφέρω μέχρι τις 6/2/2014 ή μπορώ να το μεταφέρω και μετά και να κάνω και την αλλαγη΄στα τετραγωνικά?

Εχω την εντυπωση οτι μεχρι 6.2.2014 μπορουνα κανω ματαφορα οσοι δεν εχουν πληρωσει ολο το ποσο. Ενω μεχρι τελους του νομου μπορουν να μεταφερουν αυτοι που εχουν κανει οριστικη υποβολη και εχουν πληρωσει τα παντα. Εκει κανεις και την μετ5αφορα των τετραγωνικων. Ας το σιγουρεψει καποιος αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω όσα έχουν ληξιπρόθεσμα , απλήρωτα και έχουν πληρώσει μόνο το παράβολο .

 

Εχω ένα θέμα .

 

Παλαιό αυθαίρετο του 1966 , εκτός σχεδίου τότε , εντός σήμερα , τι κατηγορία μπαίνει ?

 

Επίσης παλαιό αυθαίρετο πρό του 75 που είναι κλείσιμο πρασιάς σε μαγαζί με κεραμοσκεπή και αλουμίνια . Τι κατηγορία πάει ?

Link to comment
Share on other sites

@BAS

Το προ του 1966 αν έχει αποκλειστική χρήση κατοικία ΟΛΗ η οικοδομή ή η διαιρεμένη ιδιοκτησία,  κατηγορία 1.

Το άλλο κατηγορία 2. Όχι κατηγορία 1 διότι δεν είναι  κατοικία.

Edited by Κωστής.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, καλημέρα!

έχουμε 3 δηλώσεις με δόσεις (πληρωμένο > 30%που μεταφέρθηκαν στον 4178, δηλώσεις που πλήρωναν κανονικά όντας σε προσωρινή υπαγωγή (δηλαδή χωρίς ληξιπρόθεσμα ή αρχική υποβολή).

Κατά την μεταφορά, δεν ζητάει τρόπο εξόφλησης, μας υπολογίζει την έκπτωση και βγάζει μηνιαίες δόσεις.

ΟΜΩΣ μου βγάζει πχ 50 δόσεις που είναι γκρουπαρισμένες ανά 6 (δηλαδή έξι δόσεις με ίδια ημερομηνία λήξης πληρωμής) ώστε να έχω 6 δόσεις μέχρι 10/2 χωρίς να έχω επιλέξει από το 2254 άρθρο 3 παρ 1 το iii αλλά θεωρώ ότι είμαι στο ii !!! To 30% ήταν ήδη πληρωμένο, και με το παραπάνω..

Δεν γίνεται να προχωράμε την δήλωση και να καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα για το τι θα βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πλήρωνε σε δόσεις, πάλι σε δόσεις θα πληρώνει.

Minimum ποσό δόσης για τον 4178 είναι 50 ευρώ.

Ναι αφού βιάστηκες να μεταφέρεις πρέπει έως 10.2.2014 να πληρώσει τις 6 πρώτες δόσεις μαζεμένες.

Αν έκανες τη μεταφορά στις 7.2.2014 τότε τις πρώτες 6 δόσεις θα τις πλήρωνε έως 6.8.2014.

Μπορείς να κάνεις όποιες διορθώσεις θέλεις όταν πάει η δήλωση σε κατάσταση υπαγωγή.

Πρέπει ταυτοχρόνως να σου αφαιρέσει από το συνολικό πρόστιμο και την έκπτωση του 10%.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω μια περίπτωση που ενώ αρχικά στον 4014 είχε δηλωθει ΥΔΚΧ 45 τ.μ. (και μόνο), μετά τη μεταφορά στο νέο νόμο ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να δηλώσει και κάποιες μικρές παραβάσεις κατηγορίας 3 (μπαρμπεκιου, διαμορφωσεις Π/Χ κάτω του 1 μ. κλπ).

Προσθέτω ΦΚ, βάζω κατηγορία 3 και δεν μου προσθέτει κανένα ποσο στο αρχικώς υπολογισμένο με τον 4014 πρόστιμο..

 

Τι δεν καταλαβάινω??? Του τα κάνει δώρο???

 

Μήπως γνωρίζει κανένας για το παραπάνω?

 

Είναι σε κατάσταση αρχικής υποβολής με πληρωμένο παράβολο και πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.