Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Δηλώσεις με ανεξόφλητο παράβολο ...δεν είναι δηλώσεις! Χρήματα δεν έχουν πληρωθεί, υπαγωγή δεν έχει γίνει άρα τι να μεταφέρεις? Απλώς κάνεις νέα δήλωση όποτε θες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλώσεις με ανεξόφλητο παράβολο ...δεν είναι δηλώσεις! Χρήματα δεν έχουν πληρωθεί, υπαγωγή δεν έχει γίνει άρα τι να μεταφέρεις? Απλώς κάνεις νέα δήλωση όποτε θες.

 

ΟΚ Συμφωνούμε!

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω.χανεις το δικαιωμα των περισσοτερων δοσεων και ταυτοχρονα σε πεταει εκτος ρυθμισης.με αυτη τη λογικη και με πληρωμενο το παραβολο να μη μεταφερθεις στο πρωτο εξαμηνο.να συμψηφισεις το παραβολο σε επομενο εξαμηνο και να κανεις δηλωση εξ αρχης

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

διαφωνω.χανεις το δικαιωμα των περισσοτερων δοσεων και ταυτοχρονα σε πεταει εκτος ρυθμισης

 

Θα ξαναμπεί στον νέο νόμο όποτε επιθυμεί. Δεν χάνει τίποτα. Άλλο αν θέλει τις πολλές δόσεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναμπεί στον νέο νόμο όποτε επιθυμεί. Δεν χάνει τίποτα. Άλλο αν θέλει τις πολλές δόσεις τώρα.

αφου εχεις αποφασισει τι θα κανεις,τι μας μπερδευεις?

κανε οτι σε φωτισει ο michael jackson και η cyndi lauper :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω.χανεις το δικαιωμα των περισσοτερων δοσεων και ταυτοχρονα σε πεταει εκτος ρυθμισης.με αυτη τη λογικη και με πληρωμενο το παραβολο να μη μεταφερθεις στο πρωτο εξαμηνο.να συμψηφισεις το παραβολο σε επομενο εξαμηνο και να κανεις δηλωση εξ αρχης

 

Αν έχει πληρωθεί παράβολο μπορεί να σου βάλει προθεσμία και να σου πει κάνε μεταφορά μέχρι τότε αλλιώς σε πετάω έξω και χάνεις τα λεφτά του παραβόλου. Ενώ αν δεν έχεις πληρώσει τίποτα να κι αν σε πετάξει να κι αν δεν σε πετάξει! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θα ήθελα τη βοήθεια της γνώμης σας στο εξής:

 

έχω μεταφέρει δήλωση ολοκληρωμένη σε όλα(σχέδια και πρόστιμο) στον 4178 από 4014 λόγω τροποποίησης σύστασης που θα γίνει τώρα. Τι θα κάνω όμως με τα σχέδια που στον 4014 ήταν ανεβασμένα με πινακάκι που αναφέρει τον 4014 και με πληροφορίες στο υπολογιστικό μέρος των σχεδίων που αφορούν τον 4014?? θα διορθώσω τα σχέδια και τα πινακάκια τους και θα τα ξαναυποβάλλω? Η συμβολαιογράφος μου λέει ότι στα σχέδια δεν πρέπει να αναφέρεται ο 4014 αλλά ο 4178..

 

εσείς τί κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις?

 

παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει γιατί επείγει να γίνει το συμβόλαιο.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν τα σχέδια που υπέβαλλες με την τροποποίηση της σύστασης? Έκανα πρόσφατα μεταφορά στον 4178 για τροποποίηση σύστασης σε τακτοποιημένο χώρο με 4014 και έδωσα στη συμβολαιογράφο το 5σέλιδο του 4178, βεβαίωση και νέα κάτοψη του χώρου με αναγραφή της ονομασίας των ιδιοκτησιών, των κοινόχρηστων χώρων κλπ. Δεν ξέρω ζητήθηκε από τον πελάτη να πάει και αντίγραφα των σχεδίων της τακτοποίησης 4014. Πάντως για 4178 δεν μου ζητήθηκε τίποτα από σχέδια και ταμπελάκια.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν τα σχέδια που υπέβαλλες με την τροποποίηση της σύστασης? Έκανα πρόσφατα μεταφορά στον 4178 για τροποποίηση σύστασης σε τακτοποιημένο χώρο με 4014 και έδωσα στη συμβολαιογράφο το 5σέλιδο του 4178, βεβαίωση και νέα κάτοψη του χώρου με αναγραφή της ονομασίας των ιδιοκτησιών, των κοινόχρηστων χώρων κλπ. Δεν ξέρω ζητήθηκε από τον πελάτη να πάει και αντίγραφα των σχεδίων της τακτοποίησης 4014. Πάντως για 4178 δεν μου ζητήθηκε τίποτα από σχέδια και ταμπελάκια.

Συνάδελφε, δεν έδωσες και τα αντίστοιχα σχέδια που είχες υποβάλει στο σύστημα? αυτό ορίζει ο 4178. Και ποια ήταν αυτά τα προηγούμενα που είχες ανεβάσει στον 4014? ή έκανες μια νέα κάτοψη που περιέγραψες τις νέες ιδιοκτησίες και την έχει ΜΟΝΟ ο συμβολαιογράφος και όχι το σύστημα? εμένα μου ζητάει τα σχέδια που έχω ανεβάσει (όπου φαίνοντι και οι αυθαίρετες επιφάνειες εκτός των νομίμων) στο σύστημα και συνοδέυουν το 5-σέλιδο, και εκεί πάνω θα περιγράψει τις ιδιοκτησίες

 

???

 

παρεπιπτόντως το ερώτημα ισχύει και εκτός της συγκεκριμένης περίπτωσης, τι κάνουμε όταν μεταφέρουμε ολοκληρωμέμες και σε σχέδια δηλώσεις, αφήνουμε στο σύστημα τα παλιά σχέδια με παλιά πινακάκια χωρίς αλλαγή??? δε μου μοιάζει σωστό αυτό..

Edited by evietrian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι. Ήθελα να κάνω και εγώ μία ερώτηση για μεταφορά δήλωσης από 4014 στον 4178 με 6 απλήρωτες δόσεις. Την μεταφορά την πάτησα και τα τετραγωνικά Κ.Χ. και Β.Χ. δεν άλλαξαν αλλά σύμφωνα με τον καινούργιο νόμο πρέπει να βάλω και μία λοιπή παράβαση (ένα επιπλέον κούφωμα που υπάρχει στην πίσω όψη) που δεν ίσχυε στον 4014. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα αλλάξει το πρόστιμο? Θα προστεθεί απλά το 500 ή θα αλλάξει και κάτι στο υπόλοιπο πρόστιμο? Πρέπει να το δηλώσω έτσι δεν είναι? Ποια η γνώμη σας? Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.