Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

. Μου αύξησε το πρόστιμο κατά 400 ευρώ περίπου (αν θυμάμαι καλά), δεν πτοήθηκα, προχώρησα, την έκλεισα την δήλωση (ολοκληρωμένη υπαγωγή), το δέχτηκε το σύστημα και την έδωσα στην συμβολαιογράφο μαζί με την βεβαίωση του μηχανικού και τα σχέδια...

 

δηλαδή με το δεν πτοήθηκα εννοείς ότι πλήρωσες ή ότι δεν πλήρωσες??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδή με το δεν πτοήθηκα εννοείς ότι πλήρωσες ή ότι δεν πλήρωσες??

 

Συγνώμη, για το αδιευκρίνιστο. Δεν πλήρωσα. Στον πίνακα με τις πληρωμές φαινόταν ένα ανεξόφλητο ποσό, το οποίο δεν εμπόδισε την δήλωση στο να περαιωθεί...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, για το αδιευκρίνιστο. Δεν πλήρωσα. Στον πίνακα με τις πληρωμές φαινόταν ένα ανεξόφλητο ποσό, το οποίο δεν εμπόδισε την δήλωση στο να περαιωθεί...

πολύ σημαντικό!!! 

αυτό ψάχνουμε όλοι μας (αν απαιτείται ή δεν απαιτείται πληρωμή)

Link to comment
Share on other sites

δεν το ήξερα, πως μέχρι τώρα δεν είχε διευκρινιστεί στο φόρουμ. Η αλήθεια είναι πως δεν μπαίνω καθημερινά, και όταν το κάνω, και έχει μαζευτεί πολύ υλικό, δεν έχω τον χρόνο, να τα διαβάσω όλα. Συνεπώς, φανταζόμουν οτι θα είχε ξανατύχει σε κάποιον...

Link to comment
Share on other sites

Είναι όμως σίγουρο ότι αυτό το ανεξόφλητο ποσό δε θα αναζητηθεί κάποια στιγμή από τον ιδιοκτήτη; 

 

τί να σου πω. δεν ξέρω και δεν μπορώ να φανταστώ με ποιον τρόπο. ίσως με την ταυτότητα κτιρίου?

 

εγώ νιώθω εντάξει, γιατί και πριν κάνω την διαδικασία, τον ενημέρωσα για το ενδεχόμενο να πρέπει να πληρώσει κάτι παραπάνω και το δέχτηκε, αλλά και όσον αφορά την ουσία της δήλωσης μου, τον εν λόγω χώρο τον έβαλα συντελεστή 1.

 

τώρα όμως που το ξανασκέπτομαι, γιατί να του τα ζητήσουν? Αναφέρεται ξεκάθαρα πως αν το ποσό που προκύψει από την μεταφορά (χωρίς να αλλάξουν τα πολεοδομικά μεγέθη), είναι μεγαλύτερο, η διαφορά δεν θα ζητηθεί και η δήλωση θα περαιωθεί. (δεν την έχω τώρα μπροστά μου την νομοθεσία, να στο πω ακριβώς, αλλά αυτό είναι το νόημα...)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω διαβάσει και γω, απλά δεν έχω πλέον καμιά εμπιστοσύνη. Εφόσον ο ιδιοκτήτης βέβαια έχει ενημερωθεί και έχει αποδεχτεί το ενδεχόμενο αυτό, καλά έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω διαβάσει και γω, απλά δεν έχω πλέον καμιά εμπιστοσύνη. Εφόσον ο ιδιοκτήτης βέβαια έχει ενημερωθεί και έχει αποδεχτεί το ενδεχόμενο αυτό, καλά έκανες.

 

τα τελευταία τρία - τέσσερα χρόνια, μας έκαναν να ασχολούμαστε αποκλειστικά με ρυθμίσεις/νομιμοποιήσεις/βεβαιώσεις/πιστοποιητικά. Μας πετάξαν μερικούς κακογραμμένους νόμους, ζητώντας την επιπλέον ευθύνη από εμάς, να μαζέψουμε (με βάση την ασάφεια των νόμων τους) πρόστιμα για τα αυθαίρετα του κόσμου. Να γίνουμε δηλ. φοροεισπράκτορες, πετώντας ως "καρότο" στην περιρρέουσα ατμόσφαιρα, οτι δίνουν αντικείμενο απασχόλησης στους μηχανικούς. ok, το δεχτήκαμε, γιατί δεν είχαμε επιλογή (δεν έχει άλλες δουλειές, και έχουμε να θρέψουμε και οικογένειες). 

Γίναμε ευθυνόφοβοι παραπάνω, αλλά για πράγματα, έξω από την επιστήμη μας. Φτάσαμε σε σημείο να φοβόμαστε ποιο συντελεστή υπέρβασης δόμησης ή κάλυψης θα πρέπει να βάλουμε, και προσπερνάμε το αν επαρκεί ή όχι η στατικότητα ενός "τραγικού" αυθαίρετου εξοχικού, χωρίς ΟΑ, σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο. Αφού εντάσσεται στον φοροεισπρακτικό νόμο, τί να κάνουμε εμείς? Και φυσικά, δεν εννοώ να "σαμποτάρουμε" τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά, προς Θεού, μην ξεχνάμε και τί σπουδάσαμε!

 

Επειδή κούρασα, όλα αυτά μου ήρθαν στο μυαλό, με αφορμή αυτό που είπες, και όταν σκεπτόμουν, τί θα πω στον "ελεγκτή" μου, όταν θα ελέγχει, γιατί στον 4014 το είχα με συντελεστή 0,5 και μετά το άλλαξα σε συντελεστή 1.

 

- "Καλέ μου άνθρωπε, είμαι Μηχανικός. Κατά την αυτοψία μου, αποτύπωσα ΑΥΤΟΝ τον χώρο, ο οποίος είναι επιφανείας 67,00 τ.μ (ούτε 66,95, ούτε 67,05) και ύψους 2,40μ , και έχει ως χρήση αποθήκη, ο οποίος κατασκευάστηκε καθ' υπέρβασιν της ΟΑ ή των όρων δόμησης, και στατικώς κρίνεται επαρκής. Αυτή είναι η ευθύνη μου, αυτή είναι η δουλειά μου και η επιστήμη μου. Τώρα, αν εσύ, κάθε τρεις και λίγο, μου αλλάζεις νόμους, εγκυκλίους, ΥΑ, για το πώς θα πληρωθείς αυτές τις αυθαιρεσίες.... έ, άντε και @@@@ . Πάντως η αποθήκη ακόμα εκεί είναι και συνεχίζει να είναι 67,00 τμ. Αν θες, πάνε να την δεις! "

 

Αυτά...

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα   σε  ολους

Μια   πληροφορία  θα  ήθελα   σε  δήλωση   του  ν.4014  που  είναι  ληξιπρόθεσμη  πως   μπορεί  να  γίνει  μεταφορά  στον  4178 /13 , ( όταν  πηγαίνω  να  κάνω  αίτηση στον  4014  μου  βγάζει  ότι   εκκρεμούν  άλλες  αιτήσεις ) . 

Ευχαριστώ  

Θα στείλεις mail στο ΤΕΕ και αυτοί θα στη μεταφέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, για το αδιευκρίνιστο. Δεν πλήρωσα. Στον πίνακα με τις πληρωμές φαινόταν ένα ανεξόφλητο ποσό, το οποίο δεν εμπόδισε την δήλωση στο να περαιωθεί...

 

 

Μήπως απλά επειδή είναι πληρωμένο το 30% του προστίμου σε αφήνει να το περιαώσεις, αλλά δε σημαίνει ότι δε πρέπει να πληρωθεί το υπόλοιπό για να θεωρηθεί έγκυρό σε ενδεχόμενο έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.