Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Ευχαριστώ ΙΑΣΟΝΑΣ

 

Αν το έκανα εγώ, στο έγγραφο αυτό θα έβαζα και ως προαπαιτούμενο την αμοιβή μου για τη μεταπήδηση αυτή, η οποία θα ήταν το 60% της συμφωνηθείσας αμοιβής (υπήρχε τέτοια χωρίς σύμβαση;;;; έχεις κόψει ΑΠΥ;;; έχεις δηλώσει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ;;; ) για τον 4014!!!!

Η αμοιβή έχει πληρωθεί. Έχω κόψει Α.Π.Υ. και έχει δηλωθεί στο σύστημα αμοιβών του Τ.Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει προφανώς πληρωθεί  η αμοιβή ένταξης στον 4014 κι όχι η αμοιβή μεταπήδησης στον 4178, έτσι δεν είναι;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχει προφανώς πληρωθεί  η αμοιβή ένταξης στον 4014 κι όχι η αμοιβή μεταπήδησης στον 4178, έτσι δεν είναι;;;;;;

Ακριβώς.

Δεν ζήτησα αμοιβή για την μεταφορά από 4014 σε 4178. Το μόνο κόστος για τον ιδιοκτήτη θα είναι 15,00 € που κάποια στιγμή στο μέλλον, αναγκαστικά έτσι κι αλλιώς, θα κληθεί να πληρώσει...

 

Προβληματίζομαι γατί ενώ εγώ δεν έχω αφήσει να παρέλθει η προθεσμία για την υποβολή των δικαιολογητικών του 4014 στο σύστημα του Τ.Ε.Ε., δεν μπορώ πια να το κάνω γιατί απαιτείται αίτηση/εξουσιοδότηση από ιδιοκτήτη (για μεταφορά στον 4178) και τέλος 15,00 €, τα οποία αρνείται να υπογράψει και να πληρώσει αντίστοιχα…

Edited by micha.ni
Link to comment
Share on other sites

.....

Κι ας τον να βράζει στο ...ζουμί του!!!!

Δεν μπορεί να σου κάνει απολύτως τίποτα!!!!

Το μόνο να σε τρέξει σε 2-3 δικαστήρια κ.λπ. και να χρειαστεί να πληρώνεις δικηγόρο.

Φρόντισε λοιπόν να βγάλεις (διεκδικήσεις) από τώρα αυτά τα χρήματα που θα σου χρειαστούν!

Αξίζει τον κόπο να τρέχει ο συνάδελφος στα δικαστήρια για την υπόθεση αυτή? Και μάλιστα από έναν πελάτη του που του εμπιστεύθηκε μια δουλειά και ήταν εντάξει στις οικονομικές του υποχρεώσεις μέχρις ενός σημείου?

Ας κατανοήσουμε τους απλούς πολίτες που δεν έχουν ιδέα για την παράνοια των νόμων και ακούν τους υπουργούς που λένε ότι οι μηχανικοί πληρώθηκαν ήδη.....

Γιατί αν συνειδητοποιήσει ο άνθρωπος ότι αφού πλήρωσε πρόστιμα και μηχανικούς έκανε μια τρύπα στο νερό τότε σίγουρα θα πάει στα δικαστήρια.

Αξίζει τον κόπο να σέρνεται το όνομά σου στα δικαστήρια  είτε φταις, είτε όχι? Δεν μιλώ για έξοδα σε δικηγόρους.

Θα συμφωνήσω με τον Ιάσονα για τη συστημένη επιστολή αφού πρώτα εξαντληθεί κάθε προσπάθεια φιλικής εξήγησης και οικονομικού διακανονισμού αν βέβαια αυτή καταστεί δυνατή μέσα στα πλαίσια αμοιβαίας κατανόησης του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κόστος για τον ιδιοκτήτη θα είναι 15,00 €

Είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα προκύψει κάνας επαναϋπολογισμός στο πρόστιμο (πχ αν έχεις δηλωμένους ΒΧ στον 4014που θα μπουν ως ΚΧ στον 4178). Τσέκαρέ τα και αυτά για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Ας κατανοήσουμε τους απλούς πολίτες που δεν έχουν ιδέα για την παράνοια των νόμων και ακούν τους υπουργούς που λένε ότι οι μηχανικοί πληρώθηκαν ήδη.....

Μα εγώ δεν έχω οικονομικές απαιτήσεις. Δωρεάν θα κάνω τη μεταφορά της δήλωσης του 4014 στον 4178.

Χρειάζεται μόνο:

  1. αίτηση/εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη (για μεταφορά της δήλωσης στον 4178)
  2. πληρωμή του ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ 15,00 €.

Με τον τρόπο αυτό (μεταφορά από 4014 σε 4178) η νομιμοποίηση θα πραγματοποιηθεί (ο 4014 κρίθηκε αντισυνταγματικός) και εγώ θα μπορέσω να ανεβάσω τα δικαιολογητικά του 4014/4178 στο σύστημα του Τ.Ε.Ε.

 

Αρνείται όμως, ανεξήγητα για έμενα (αφού έχει ήδη πληρώσει σε πρόστιμο και αμοιβή χρηματικό ποσό σχεδόν 100 φορές μεγαλύτερο…) να κάνει τα 1. και 2.

 

Αν είχα υποβάλλει τα δικαιολογητικά και είχα βάλει τη δήλωση στον 4014 σε οριστική υποβολή πριν το κλείσιμο του συστήματος του 4014 απο το Τ.Ε.Ε. πραγματικά δεν θα ασχολιόμουν καθόλου (πέρα από την ενημέρωσή του για τις ενέργειες που πρέπει να κάνει μετά την ισχύς του 4178).

Δεν μπορεί εγώ να επιδεικνύω μεγαλύτερο ενδιαφέρον για την εξασφάλιση της περιουσίας του πελάτη από ότι ο ίδιος…

 

Είσαι 100% σίγουρος ότι δεν θα προκύψει κάνας επαναϋπολογισμός στο πρόστιμο (πχ αν έχεις δηλωμένους ΒΧ στον 4014που θα μπουν ως ΚΧ στον 4178). Τσέκαρέ τα και αυτά για σιγουριά.

Χρήσιμη επισήμανση letom αλλά έχω φροντίσει να είμαι 100% σίγουρος για να μην ξαναμπλέξω μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχει απασχολήσει κανέναν σας το θέμα ότι ο 4178 αναφέρει ότι εφπαξ καταβολή θα είναι δυνατή μέχρι της 8/8/2014 (μπορεί να αναφέρεται και σε κάποια εγκύκλιο), αν μεταφερθεί δήλωση απο το 4014 που έχει ήδη εξοφλημένο πρόστιμο και αλλάξουν κάποια από τα δεδομένα της με αποτέλεσμα να γίνει επαναϋπολογισμος του προστίμου τότε θα ισχύσει η έκπτωση μετά της 8/8/2014 για την εφαπαξ καταβολή? 

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ δεν έχω οικονομικές απαιτήσεις. Δωρεάν θα κάνω τη μεταφορά της δήλωσης του 4014 στον 4178.

 

1. Δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου! Απαιτείται εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη!

2. Πολύ κακώς δεν έχεις "οικονομικές απαιτήσεις" για τη μεταφορά της δήλωσης! Συμβάλλεις κι εσύ στην καταβαράθρωση του επαγγέλματός μας! Σκέψου το πολύ καλά πριν με ...σιχτιρίσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο εδ. 3 της παραγράφου Β.2. της εγκυκλίου 3/2013 που αφορά τις εκκρεμείς υποθέσεις του ν.4014/11 αναφέρει :[/size]

 

"Σε περιπτώσεις όπου από την µεταφορά των στοιχείων το πρόστιµο που υπολογίζεται 

µε το νέο νόµο είναι µεγαλύτερο από αυτό της πράξης υπαγωγής δεν θα καταβάλλεται το 

επιπλέον ποσό και θα εκδίδεται πράξη ολοκλήρωσης σύµφωνα µε το ποσό που έχει 

υπολογιστεί." 

 

Εφόσον τα τετραγωνικά δεν αλλάξουν γιατί το σύστημα του ΤΕΕ ζητά επιπλέον πρόστιμα?

 

Μήπως πρέπει να επικαλούμαστε αυτό το εδάφιο  και να μην τροποποιούμε τα Φ/Κ???? (λέω εγώ τώρα....)

Έχω παραθέσει τη δημοσίευση του συναδέλφου για να δείξω το παράλογο του πράγματος..

Σε δήλωση του 4014 που μεταφέρω στον 4178 είχα, μεταξύ άλλων, και αλλαγή χρήσης του νόμιμου τμήματος μαζί με υπέρβαση ύψους. Η δήλωση είχε γίνει μέσα στον πρώτο δίμηνο ισχύος του 4014 και έχει σημασία αυτό, γιατί τότε δεν υπήρχαν, αν θυμάστε, ούτε οδηγίες ούτε ερωτοαπαντήσεις ούτε τίποτα βοηθητικό.

Είχα δηλώσει, λοιπόν, την αλλαγή χρήσης μαζί με την υπέρβαση ύψους σε ΦΚ κλικάροντας το "χωρίς υπέρβαση", το "ναι" στην αλλαγή χρήσης και δίνοντας τα μ2 του χώρου. Τα πρόστιμα πληρώθηκαν, βγήκε άδεια λειτουργίας κ.λ.π. 

Κάνω τώρα τη μεταφορά και πρέπει να δηλώσω την αλλαγή χρήσης με αναλυτικό δηλώνοντας 1 λοιπή παράβαση και την υπέρβαση ύψους του νόμιμου τμήματος σε άλλο ΦΚ δίνοντας τμ μ2 και  "χωρίς υπέρβαση". Τα υπόλοιπα ΦΚ της δήλωσης είναι ίδια με αυτά του 4014.

Βγάζει, λοιπόν, μεγαλύτερο πρόστιμο κατά 341.63 €, ενώ τα μ2 παραμένουν τα ίδια και προστέθηκε μόνο η λοιπή παράβαση..

 

Ερώτηση: θα προκύψει ανεξόφλητο ποσό 341.63 € ή όχι?

 

Να σημειώσω ότι το θέμα με τις λοιπές το έχω αντιμετωπίσει πάλι σε άλλη μεταφορά, απλά εκεί το νέο πρόστιμο έβγαινε μικρότερο (χωρίς αλλαγή στα συνολικά μ2) & έτσι πάτησα για ολοκληρωμένη υπαγωγή και δεν εμφανίστηκε υπόλοιπο για πληρωμή.

Θα εκτιμούσα την όποια γνώμη σας.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση στο Ν4014/11 ολοκληρωμένης υπαγωγής εκ παραδρομής ξέχασα να δηλώσω υπέρβαση κάλυψης σε προσθήκη κατά επέκταση ισόγειας κατοικίας. Τώρα θέλω να τη μεταφέρω στο Ν4178/13 και θα πρέπει να προσθέσω στο φύλλο καταγραφής και αυτήν την παράβαση. Θα μου επαναϋπολογίσει το πρόστιμο για να πληρωθεί η διαφορά ή επειδή δεν αλλάζω τ.μ. δεν θα το πάρει υπόψη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.