Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Ανταποδίδω λόγω του "ξυπνήματος" του Σέρλοκ Χολμς.....   :smile:  :smile:  :smile:

post-15892-0-75252900-1412867537.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και ρωτάω τώρα εγώ ΙΑΣΟΝΑ αν τα τμ ΚΧ και ΒΧ δεν αλλάξουν και αλλάξουμε πχ άλλους συντελεστές μεμονωμένους ή σε συνδυασμό αλλάζουν τα πρόστιμα δηλ

1) εάν αλλάξω αντί για εντός σχεδίου βάλω εκτός;

2) αλλάξω τα ποσοστά ΥΔ ή ΥΚ ή τα Δ

το πρόστιμο αλλάζει; 

Πιστεύω πως ΟΧΙ συμφωνείτε;

Σε ποια ακριβώς φάση βλέπει την αλλαγή και μπορείς να την αναιρέσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως που διαπιστώνω εγώ τώρα είναι ότι το πρόστιμο δεν αλλάζει αν αλλάξεις τις χρονολογίες.

Αντιθέτως, όπως σωστά το θέσατε το πρόστιμο μεγαλώνει αν από ΒΧ πάει σε ΚΧ.

Δεν έχω πειραματιστεί σε αλλαγές ΥΔ, ΥΚ.

 

Άλλο: Κατά τη μεταφορά στα "οικονομικά στοιχεία" μου έβγαλε μόνο τις δόσεις που εξόφλησε ο πελάτης και όχι τις δόσεις που δεν εξόφλησε. Γιατί; 

(να πάλι ο Χολμς....)

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

και ρωτάω τώρα εγώ ΙΑΣΟΝΑ αν τα τμ ΚΧ και ΒΧ δεν αλλάξουν και αλλάξουμε πχ άλλους συντελεστές μεμονωμένους ή σε συνδυασμό αλλάζουν τα πρόστιμα δηλ ΟΧΙ

1) εάν αλλάξω αντί για εντός σχεδίου βάλω εκτός; ΟΧΙ

2) αλλάξω τα ποσοστά ΥΔ ή ΥΚ ή τα Δ ΟΧΙ

το πρόστιμο αλλάζει; 

Πιστεύω πως ΟΧΙ συμφωνείτε; ΝΑΙ

Σε ποια ακριβώς φάση βλέπει την αλλαγή και μπορείς να την αναιρέσεις; ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ "ΥΠΑΓΩΓΗ" ΚΑΝΕΙΣ ΟΣΕΣ ΚΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΘΕΛΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυο ερωτήσεις που παίζει να έχουν ξαναπαντηθεί αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τις απαντήσεις.

  1. Σε μεταφερόμενη από 4014 δήλωση αν αλλάξουμε τα τμ και επαναϋπολογιστεί το πρόστιμο κι έπειτα επαναφέρουμε τα αρχικά τμ το πρόστιμο λογικά θα παραμείνει επαναϋπολογισμένο, έτσι δεν είναι? Δεν θα ξαναγυρίσει στο αρχικό? Το έχει κάνει κανείς?
  2. Σε μερικές μεταφερόμενες από 4014 δηλώσεις που η παλαιότητα των αυθαιρέτων κατασκευών έχει στηριχτεί σε υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, πιστεύετε πώς πρέπει να μπούμε στη διαδικασία αναζήτησης δημόσιων εγγράφων με έξτρα χρέωση και πολύ γκρίνια από τους ιδιοκτήτες ή είναι καλύτερα να τα δηλώσουμε όλα από το 2004 και μετά και να ξεμπερδεύουμε, αφού έτσι κι αλλιώς το πρόστιμο δεν επαναϋπολογίζεται?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

 

μπορει καποιος να βοηθησει στο εξης;

 

καποιος ξεκινησε τη διαδικασια υπαγωγης στον 4014 οπου πληρωσε τα αρχικα παραβολα και μετα αμελησε ο μηχανικος του να τα μεταφερει μεχρι το φλεβαρη στον 4178. αν γινει τωρα η μεταφορα, τι προστιμα υπολογιζονται; (καπου ειχα δει οτι παραγραφονται τα προστιμα ή ειναι στο μυαλο μου;)

Link to comment
Share on other sites

Πρόστιμο του τύπου "εκπρόθεσμο" δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως υπολογισμός του προστίμου με τις διατάξεις του 4178.

ναι, εννοουσα επειδη ειναι εκπροθεσμος. αρα εχει οντως παραγραφει.. γνωριζεις μηπως και αν μπορει στην παρουσα φαση αν ηταν με δοσεις να παει εφαπαξ και να παρει το εκπτωτικο 20% ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.