Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Αν δεν αλλάξεις ΚΧ ή ΒΧ, τότε θα σου προστέσει άλλα 500€. Γιατί θες όμως να προσθέσεις μία λοιπή παράβαση; Συνήθως ο 4014 είχε πιο πολλές. Θα μπορούσες να το καλύψεις και με τα σχόλια, καθώς ο νόμος δεν θέλει να αυξήσει τα πρόστιμα κατά την μεταφορά. Το γεγονός ότι το σύστημα δεν έχει ανταποκριθεί πλήρως στο νόμο, δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να είμαστε ευέλικτοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσως με το 4014 δεν είχε δηλώσει καθόλου Λ.Π., και τώρα που το ξανασκέφτηκε είπε να τη δηλώσει. 

 

Έχω το εξής σοβαρό πρόβλημα.

Με το Ν.4014/11 δηλώθηκε χώρος εντός επικλινούς δίρριχτης στέγης με ελεύθερο ύψος 1,00μ. έως 2,30μ., ως χώρος Β.Χ.με 50% (καλώς ή κακώς).

 

Τα δεδομένα είναι τα εξής 

''81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμοςχώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία''

''
Εντός του ύψους, εννοεί προφανώς το νόμιμο της αδείας. Στην προκειμένη περίπτωση δεν έχει εκδοθεί άδεια στο οικόπεδο, και η ''σοφίτα'' είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία.
Η δήλωση στο 4014 είχε γίνει πριν την δημοσίευση σε ΦΕΚ του ΝΟΚ.
 
 
Με δεδομένο ότι το πνεύμα του νόμου είναι ό,τι δηλώθηκε στο 4014 να μεταφέρεται στο 4178 χωρίς μεταβολή του προστίμου λόγω % υπέρβασης εφόσον δεν υπάρχουν αλλαγές στα τ.μ. θα είναι βαρύ αν δηλωθεί με Υ.Δ. χώρων μειωτ. συντελ. και πάρει και στο Ν.4178 το 50%?
Παραγίνομαι ευέλικτος?
-------------------------------------------------------
{Από τη δήλωση (4014), στην δήλωση του 4178, έχω κάνει τις εξής αλλαγές: μείωση από 2 Λ.Π. σε 1Λ.Π.
Επιπλέον φύλλο καταγραφής για αυθαιρεσία (τ.μ.) στον υποκείμενο όροφο(οροφοδιαμέρισμα) που είχε δηλωθεί με το 1337/83.}
Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Όπως έχει ξανααναφερθεί και παλιότερα, σύμφωνα με την ερωταπάντηση #36: "Οι ολοκληρωμένες υπαγωγές δεν έχουν υποχρέωση μεταφοράς στον 4178 αν δεν απαιτηθεί βεβαίωση
μεταβίβασης".

 

Ωστόσο, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι μια ερωταπάντηση αρκεί για να καλύψει το συγκεκριμμένο θέμα, άσε που δεν διευκρινίζει τι θα γίνει αν απαιτηθεί βεβαίωση
μεταβίβασης κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

Συνεπώς σε μια περίπτωση περαιωμένης δήλωσης του ν.4014, με πληρωμένο πρόστιμο και με ανεβασμένα όλα τα απαιτούμενα στοιχεία, δικαιολογητικά και αρχεία, υπάρχουν τρεις περιπτώσεις:

 

Α) Δεν κάνεις τίποτα και ελπίζεις πως η ερωταπάντηση #36 είχε δίκιο και πως καλύπτεσαι από το άρθρο 1 του ν.4138 για μελλοντική μεταβίβαση.

 

Β) Μεταφέρεις την δήλωση στον ν.4178, χωρίς να ανανεώσεις τίποτα εκτός από την προσθήκη κατηγορίας στα ΦΚ.

 

Γ) Μεταφέρεις την δήλωση στον ν.4178, αλλάζοντας τα ΦΚ, δεδομένου πως οι παραβάσεις κατηγοριοποιούνται και υπολογίζονται διαφορετικά στον 4178 (π.χ. βοηθητικοί χώροι, μικρές πολεοδομικές παραβάσεις, αναλυτικός προϋπολογισμός), και ανεβάζεις τροποποιημένα τα απαιτούμενα στοιχεία (αιτήσεις ιδοκτητών, σχέδια, τεχνική έκθεση κλπ) ώστε να αντιστοιχούν στις διατάξεις του 4178.

 

Εγώ μάλλον τείνω προς το Γ, καθώς μου φαίνεται πως είναι η περίπτωση στην οποία ούτως ή άλλως είσαι καλυμμένος.

 

Ποια είναι η άποψή σας; Μήπως έχει βρει κανείς κάποια σχετική ρητή πρόβλεψη;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση της μεταφοράς στον 4178 υπάρχει γενικά, αλλά δεν είναι κάτι αυθαίρετο χωρίς αυτήν. Η απαίτηση μεταφοράς για να γίνουν τα συμβόλαια χωρίς να τηρείται το άρθρο 1 έχει προκύψει από εγκύκλιο με αποδέκτες μάλλον τους συμβολαιογράφους, και μετά το φέρανε και σε μας με ερωταπάντηση.

Συνήθως κινούμαι ανάμεσα στο Β και στο Γ. Τα δικαιολογητικά έχουν πινακάκια και ημερομηνίες με τον παλιό νόμο φυσικά, και επιπλέον δικαιολογητικά, διαφορετικά από τον ένα νόμο στον άλλο, ούτε συζήτηση. Εφόσον πήρα πληρώτητα και ολοκλήρωσα υπαγωγή, τέλος.... με καλύπτει το άρθρο 1.

Μπορεί να κάνω νύξη διαφορών στα σχόλια και να βάλω ΦΚ. Μόνο στο θέμα της χρονολογίας θα δώσω Α/Φ ή Ε9, στην λογική της υποστήριξης της Υπ.δηλ. του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν χρειάζεται να μπει κάποιος σε αυτή τη διαδικασία, αν φυσικά δεν υπάρξει απαίτηση βεβαίωσης μηχανικού. Οπότε στην περίπτωσή σου θα διάλεγα το Α και ό,τι αλλαγές είναι να γίνουν (π.χ. προσθήκη κατηγορίας) θα γίνουν αργότερα στην ηλ. ταυτότητα με τις νέες τότε διατάξεις...

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

'Η το Α ή το Γ.

 

Υπαρχει και αντιστοιχη ΥΑ που αναφερει ποιες δηλωσεις εχουν την υποχρεωση μεταφορας στον Ν4178.

 

Link to comment
Share on other sites

Για όλες μιλάει η ΥΑ, ολοκληρωμένες και εκρεμείς, με εξαίρεση τις αρχικές (χωρίς παράβολα) και τις σε επεξεργασία (τα πειράματά μας). Εξαιρούνται φυσικά και οι απλές βεβαιώσεις.

Απλά οι ολοκληρωμένες δεν έχουν κάποιο περιορισμό, ενώ οι εκρεμείς θέλουν μεταφορά για να συνεχίσουν.

Το θέμα είναι ότι η ΥΑ δεν αναφέρει πώς ΔΕΝ θα αυξηθεί το πρόστιμο σε κάποιες περιπτώσεις.

Το βασικότερο θέμα είναι το αν "ακουμπάς" ΒΧ και ΚΧ, ή όχι με την προϋπόθεση ότι:

1) το άθροισμα είναι ίδιο με πριν, αλλά αλλάζει το τι είναι ΒΧ (ορισμός) ή

2) αν είχες βάλει στο περίπου και έκανες τα τελικά σχέδια μετά και έχεις μια διαφορά 1-2τ.μ., αλλά είναι αρκετή για να κάνει το σύστημα να επανυπολογίσει το πρόστιμο

 

Ο λόγος είναι ότι η πρόθεση ήταν να μην αλλάζει το πρόστιμο, αλλά τελικά αλλάζει.

Για λοιπές παραβάσεις ο 4178 είναι πιο ελαστικός έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν τίθεται θέμα.

Edited by Ιοάννης Γκούμας
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

 

τείνω μάλλον στο να ακολουθήσω την επιλογή Γ για να εμαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πότε υπάρχει προθεσμία για μεταφορά από τον 4014 στον 4178?

Αναφέρομαι σε δηλώσεις πληρωμένες για τις οποίες δεν έχει ανέβει κανένα σχέδιο.

 

Τι γίνεται σε περίπτωση που πελάτης μου έκανε τακτοποίηση με τον 4014 και έγινε γονική παροχή αλλά το σύστημα έκλεισε και δεν πρόλαβα να ανεβάσω σχέδια?

"Ξεγελάστηκα" με την προθεσμία υποβολής σχεδίων όπως πολλοί άλλοι συνάδελφοι και έμεινα άφωνος. Το πρόβλημα είναι ότι ο νέος ιδιοκτήτης (γιος της πελάτισσας μου) δεν θέλει να ακούσει για πληρωμές κτλ.

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να περάσει στον 4178 έτσι κι αλλιώς. Δεν ξέρω αν υπάρχει και ακυρότητα συμβολαίου λόγω του ότι δεν ανέβηκαν στο σύστημα του 4014 τα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.