Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Αν κατά τη μεταφορά της δήλωσης από τον 4014 στον 4178 προστεθούν και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν γίνεται??? (Λέω εγώ τώρα....)

Είναι σαν να παίρνουμε συναίνεση για  την ρύθμιση όλων των αυθαιρεσιών από τον ένα ιδιοκτήτη.

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον γίνεται, αλλά πάντα είναι καλό να μην αλλάζεις απολύτως τίποτα (εκτός την κατηγορία που ζητάει) πριν πάει η δήλωση στον 4178 και σε κατάσταση "υπαγωγή". Εκεί μπορείς να "παίξεις" όσο θέλεις, χωρίς επιπτώσεις.

 

Αυτό σημαίνει εξάλλου "επικαιροποίηση" της δήλωσης με βάση την ημερομηνία υπαγωγής της στον καινούργιο νόμο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω το εξής, έχω δήλωση στον 4014 σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με πληρωμένα πρόστιμα αλλά χωρίς ανεβασμένα σχέδια λόγω κλεισίματος του συστήματος.

θέλω να την μεταφέρω στον 4178 για να ανεβάσω τα σχέδια.Το ακίνητο έχει πωληθεί σε κάτοικο του εξωτερικού που δεν μπορώ να τον βρω, ενώ ο παλιός ιδιοκτήτης δεν ενδιαφέρεται για την διαδικασία μεταφοράς της δήλωσης.

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? 

Αφήνω τα πράγματα ως έχουν κρατώντας τα σχέδια του 4014 στο αρχείο μου?

Ή μεταφέρω τη δήλωση στον 4178 με τον παλιό ιδιοκτήτη, πληρώνω ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ, ανεβάζω τα σχέδια, χωρίς να ανεβάσω αρχείο εξουσιοδότησης για μεταφορά της δήλωσης?  

Link to comment
Share on other sites

Δυο δηλωσεις 4014, δυο Ο.Ι. στο ιδο κτιριο  του ιδιου ιδιοκτητη,με πληρωμενα προστιμα,μπορω να τις ενωποιησω σε μια (να μεταφερω την μια εννοω)στο 4178?τι θα γινει με το προστιμο?θα το βαλω ως καταβληθεν?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όχι, όσες είναι οι δηλώσεις στο 4014 πρέπει ισάριθμες να μεταφέρονται στο 4178. Βλακεία μεν, αλλά έτσι λέει η θεωρία.

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Κατά τη μετάβαση στο 4178 απαιτείται και αιτιολόγηση/Υ.Δ. Μηχανικού. Εφόσον δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για τη μετάβαση δεν επιλέγουμε κανένα κουτάκι. Αλλά στο πεδίο είναι υποχρεωτικό να γραφτεί κάτι αλλιώς δεν προχωράει. Τι γράφετε στην ''Υ.Δ.''? Μετάβαση στον 4178 αρκεί? Τι να δηλώσουμε ότι το απαιτεί ο νόμος?  !!! Θα έπρεπε να είναι προαιρετικό εφόσον υπάρχει κάτι να δηλώσεις

 
Αιτιολόγηση / Υ.Δ. μηχανικούt.gifΠληροφοριακά στοιχεία χρήσης αναφορών της δήλωσηςt.gif
Επιλογή όλων  Ι  Καμία επιλογή  Επιλογή Τύπος χρήσης δήλωσης Πολεοδομία για έκδοση άδειας ή άλλες εργασίες Στην ΔΕΗ για σύνδεση στο δίκτυο Σε μεταβίβαση του ακινήτου Για έκδοση άδειας λειτουργίας
t.gifΕισαγωγή αίτησηςt.gifΈξοδος

 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω το εξής, έχω δήλωση στον 4014 σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με πληρωμένα πρόστιμα αλλά χωρίς ανεβασμένα σχέδια λόγω κλεισίματος του συστήματος.

θέλω να την μεταφέρω στον 4178 για να ανεβάσω τα σχέδια.Το ακίνητο έχει πωληθεί σε κάτοικο του εξωτερικού που δεν μπορώ να τον βρω, ενώ ο παλιός ιδιοκτήτης δεν ενδιαφέρεται για την διαδικασία μεταφοράς της δήλωσης.

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? 

Αφήνω τα πράγματα ως έχουν κρατώντας τα σχέδια του 4014 στο αρχείο μου?

Ή μεταφέρω τη δήλωση στον 4178 με τον παλιό ιδιοκτήτη, πληρώνω ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ, ανεβάζω τα σχέδια, χωρίς να ανεβάσω αρχείο εξουσιοδότησης για μεταφορά της δήλωσης?  

 

Το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ ποιός θα το πληρώσει;;;;;

Δυστυχώς μεταπήδηση δήλωσης χωρίς εξουσιοδότηση δεν μπορείς να κάνεις.....

Η' κάνεις συνεργάσιμο τον παλιό ιδιοκτήτη και ολοκληρώνεις τη δήλωση με αυτόν και με αναφορά στον νέο ή βρίσκεις οπωσδήποτε τον νέο κ.λπ.

 

 

Δυο δηλωσεις 4014, δυο Ο.Ι. στο ιδο κτιριο  του ιδιου ιδιοκτητη,με πληρωμενα προστιμα,μπορω να τις ενωποιησω σε μια (να μεταφερω την μια εννοω)στο 4178?τι θα γινει με το προστιμο?θα το βαλω ως καταβληθεν?

 

Όχι. Όσες στον 4014 τόσες πρέπει και στον 4178.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω Δήλωση του 4014 στον 4178. Στον 4014 ήταν σε Υπαγωγή και χωρίς κανένα αρχείο ανεβασμένο.

Τώρα ούτως ή άλλως έχω κάνει τα αρχεία σύμφωνα με τις διατάξεις του 4178. Ανεβάζω αυτά και μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εφόσον πλέον έχεις μια δήλωση στο 4178 έχεις τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τον 4178. Είτε είχες είτε δεν είχες αρχεία από 4014 δε σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εφόσον πλέον έχεις μια δήλωση στο 4178 έχεις τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τον 4178. Είτε είχες είτε δεν είχες αρχεία από 4014 δε σε απασχολεί.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στον 4014 ειχα κανει μια κοινη υπαγωγη για μια ΟΙ κ αυθαιρεσιες στα κοινοχρηστα.Κατα τη μεταφορα δεν αλλαζουν τα τετραγωνικα,

1.θα πρεπει να της σπασω σε 2 δηλωσεις?

2.Τι γινεται με το προστιμο που πληρωθηκε κ ειναι μεγαλυτερο απο τα επιμερους που προκυπτουν σε περιπτωση 2 δηλωσεων...πχ πληρωθηκε 5000 ,για αυτην του 4014,ενω τωρα προκυπτει προστιμο 2500 για καθε μια χωριστα..Πρακτικα πως το αντιμετωπιζω?

3.προστιμα που ειχαν επιβληθει απο τη πολεοδομια με μια εκθεση αυθαιρετου,πως τα επιμεριζω για να τα αφαιρεσω απο τις 2 νεες δηλωσεις?

 

αν αλλαζουν κατα τι κ τα τετραγωνικα ,πως αντιμετωπιζω ολα τα πιο πανω?

επισης η κλιμακα ανοδου στο διαμερισμα (ανοικτη)βρισκεται μεσα στα κοινοχργστα,οι ιδιοκτητες ειναι αδελφια κ συναινουν με οποιο τροπο χρειαζεται για να γινει η νεα υπαγωγη.

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.