Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Εντάξει, αυτό είναι προφανές. Λέμε για περιπτώσεις που έχει εξοφληθεί το πρόστιμο του Ν.4014 ή γενικά δεν συντρέχει άλλος σημαντικός λόγος.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ισόγεια κατοικία εκτός σχεδίου έβγαζε με τον 4014 46 δόσεις για 5776 ευρώ συνολικό πρόστιμο, ενώ με τον 4178 δίνει γύρω στα 5276 με 102 δόσεις.

Να ένας καλός λόγος σε μια πραγματική περίπτωση.

Μπορείς να μας πείς ποιά ήταν η αιτία της μείωσης του προστίμου από τον 4014 στον 4178?

Απ' ότι καταλαβαίνω είναι -500€ που θα αφορά ίσως τη συγχώνευση των λοιπών παραβάσεων.

Τα λοιπά διακαιολογητικά που ζητά (π.χ. παλαιότητες) πως αντιμετωπίστηκαν?

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Παραβάσεις κατηγορίας 13 που πάνε σε ένα αναλυτικό < 15000 ευρώ αντί για δύο ομοειδής του 4014.

Από αποδεικτικά, υπάρχει αεροφωτογραφία του έτους κατασκευής και τίτλος που περιγράφει κάποιες από τις αυθαιρεσίες.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω υπόθεση με δόσεις στο 4014 . 

 

1) Πόσο είναι το ανταποδοτικό τέλος?

 

2) πρέπει να πληρώσει το 30% του νέου προστίμου που θα προκύψει, ενώ είναι στον 4014 , για να πάρει την 10% έκπτωση στον 4178?(μόλις κάνω τη μεταφορά)

Edited by Chr1s
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω υπόθεση όπου δεν θα ήθελα να προτείνω στον πελάτη μου να μεταβούμε στο Ν.4178 επειδή θα πάμε στην κατηγορία 5. Από μία πρώτη ματιά, νομίζω ότι θα περιπλέξουμε την κατάσταση έτσι, αλλά από την άλλη δεν νομίζω ότι έχω άλλη δυνατότητα, δλδ να παραμείνει η δήλωση Ν.4014 και να είναι καλυμμένος νομικά ο πελάτης. 

Link to comment
Share on other sites

1) Ανάλογα με το παράβολο που έβαλε. Ξεκινάει από τα 15 γιούρος.  :mrgreen:

 

2) Αν είναι πληρωμένο το 30% του νέου προστίμου, παίρνει 10% στο συνολικό νέο πρόστιμο και αφαιρείται από το υπόλοιπο που έχει μείνει για πληρωμή.

 

Τσέκαρε εδώ http://www.michanikos.gr/files/file/969-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BC%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B5%CE%BE%CF%8C%CF%86%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-30-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%9D4014/

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω υπόθεση με δόσεις στο 4014 . 

 

1) Πόσο είναι το ανταποδοτικό τέλος?

 

2) πρέπει να πληρώσει το 30% του νέου προστίμου που θα προκύψει, ενώ είναι στον 4014 , για να πάρει την 10% έκπτωση στον 4178?(μόλις κάνω τη μεταφορά)

1) FEK_B_2244_10-9-2013

2) αν κατάλαβα καλά του 30% του προστίμου του Ν.4014 και μετά κάνεις την μετάβαση

Edited by spagkratis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω υπόθεση όπου δεν θα ήθελα να προτείνω στον πελάτη μου να μεταβούμε στο Ν.4178 επειδή θα πάμε στην κατηγορία 5. Από μία πρώτη ματιά, νομίζω ότι θα περιπλέξουμε την κατάσταση έτσι, αλλά από την άλλη δεν νομίζω ότι έχω άλλη δυνατότητα, δλδ να παραμείνει η δήλωση Ν.4014 και να είναι καλυμμένος νομικά ο πελάτης. 

 

Μια χαρά είναι καλυμένος.

Απλά όταν βγει η ηλεκτρονική τατύτοτητα και εφόσον η δήλωσή σου είναι σωστή και έχεις τα σωστά δικαιολογητικά και μέτρα, τότε θα βγουν διευκρινήσεις το πως θα κατααστεί μέρος της ηλ. ταυτότητας.

Ως τότε είναι μια χαρά σωστός.

 

 

Εμένα όλα είναι οριστικά μαζί με τα σχέδια και δεν κουνάω τίποτα.

Μόνο 5 έχω με δόσεις, τα οποία τους συμφέρει να πάνε με την έκπτωση και περισσότερες δόσεις.

Εκεί ναι αλλά δε βιάζομαι. Έχω μέχρι τις 06/02/2015

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.